Board index
Acum este 19 Aug 2019, 20:46

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS 24.09.2011 Bucuresti
MesajScris: 17 Sep 2011, 13:54 
Neconectat

Hellooo :D Si eu m-am inscris la examenul din data de 24 septembrie Ielts Academic...Am emotii de nu mai stiu de mine :oops:
Engleza studiez de 15 ani si nu am probleme de gramatica, dar vocabularul este limitat hehe...Voi nu va faceti probleme de genul? Cel putin pt speaking si writing task 2... :(

2 site-uri extrem de utile pt doritori

http://www.ielts-exam.net/
http://www.examenglish.com/IELTS/index.php

Sus

MesajScris: 21 Sep 2011, 19:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Succes celor care sustin testul pe 24!

Si daca va mai amintiti subiectele de writing si speaking nu ar strica sa le postati.

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 08:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

A trecut si examenul... Voi incerca sa postez cateva impresii si o parte din subiectele de la General Training (cat imi mai amintesc :) ).
Deci:
Listening:
Parere generala: dificil, mai dificil decat la examenele anterioare. In sala Eminescu, Hotel Caro, nivelul sunetului a fost destul de ridicat, pentru unii chiar deranjant. Per ansamblu, au fost ~3 intrebari destul de greu de inteles din inregistrare (parere generala). Din subiectele abordate, momentan, imi amintesc doar de sectiunea 3, unde era vorba despre un studiu efectuat asupra crocodililor. Pentru restul si/sau mai multe detalii rog pe ceilalti participanti sa intervina.

Reading
Per ansamblu a fost ok. Raspunsuri de tipul gap fill, multiple choice si headings. Nu imi amintesc subiectele acum.

Writing
Task 1:
Tocmai ati cumparat un echipament electronic de la o companie prin intermediul internetului. Din pacate, ati primit produsul deteriorat.
-descrieti produsul
-descrieti defectul constatat
-mentionati ce a-ti dori sa faca compania
Task 2:
In prezent membrii aceleiasi familii, dar din generatii diferite petrec foarte putin din timp liber pentru activitati comune. Care este cauza acestui fapt? Este acesta un mod gresit de relationare?
(Ceva de genul acesta :) )

Speaking
Cue card: Care este activitatea pe care ati dori sa o realizati cu succes in viitor?

O observatie: de data aceasta am avut ocazia sa discut cu un examinator englez :)
Cam asta imi amintesc momentan. Daca cineva doreste sa aduca completari, este invitatul meu.

Nu vreau sa inchei aceasta postare inainte de a transmite mii de multumiri unor membri extraordinari de pe acest forum cu care am colaborat foarte bine in perioada de pregatire a examenului: msi + Adrian, Andre, u2luci si nu in ultimul rand lui Cristu81 care si-a manifestat disponibilitatea de a ajuta (neconcretizat din cauza mea). Multa bafta tuturor si sa ne tinem pumnii reciproc pana la aflarea rezultatelor :)

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 09:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma bucur ca ai "scapat", tin pumnii sa fie rezultalele de care ai nevoie ;)

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 10:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc mult, Diana! Sper sa fie totul ok. :)

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 15:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi,
eu inca nu l-am dat, dar urmeaza. Dar am o intrebare pentru cei care au trecut pe la IELTS exam; am inteles ca nu este bine sa se scrie forma contrasă, adica (nu e bine I`m, ci este corect sa scriem I am; You`re, You aren`t, You are , We`re, We aren`t , We are etc. am dat doar cateva exemple), vreau sa mi se confirme sau nu !?!??

Have a nice day !

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 16:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Hi,
eu inca nu l-am dat, dar urmeaza. Dar am o intrebare pentru cei care au trecut pe la IELTS exam; am inteles ca nu este bine sa se scrie forma contrasă, adica (nu e bine I`m, ci este corect sa scriem I am; You`re, You aren`t, You are , We`re, We aren`t , We are etc. am dat doar cateva exemple), vreau sa mi se confirme sau nu !?!??

Have a nice day !
Confirm ;)

La proba scrisa (ca despre asta este vorba) nu se foloseste limbajul informal (adica forma constransa a verbului) decat, poate, daca este vorba despre o scrisoare catre un prieten, apropiat ( zic eu ...ca in astfel de situatii s-ar permite ...)
Spor la invatat si succes maxim :)

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 21:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Hi,

Have a nice day !
Confirm ;)

La proba scrisa (ca despre asta este vorba) nu se foloseste limbajul informal (adica forma constransa a verbului) decat, poate, daca este vorba despre o scrisoare catre un prieten, apropiat ( zic eu ...ca in astfel de situatii s-ar permite ...)
Spor la invatat si succes maxim :)

Thanks a lot .

Sus

MesajScris: 28 Sep 2011, 15:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
A trecut si examenul... Voi incerca sa postez cateva impresii si o parte din subiectele de la General Training (cat imi mai amintesc :) ).
Deci:
Listening:
Parere generala: dificil, mai dificil decat la examenele anterioare. In sala Eminescu, Hotel Caro, nivelul sunetului a fost destul de ridicat, pentru unii chiar deranjant. Per ansamblu, au fost ~3 intrebari destul de greu de inteles din inregistrare (parere generala). Din subiectele abordate, momentan, imi amintesc doar de sectiunea 3, unde era vorba despre un studiu efectuat asupra crocodililor. Pentru restul si/sau mai multe detalii rog pe ceilalti participanti sa intervina.

Reading
Per ansamblu a fost ok. Raspunsuri de tipul gap fill, multiple choice si headings. Nu imi amintesc subiectele acum.

Writing
Task 1:
Tocmai ati cumparat un echipament electronic de la o companie prin intermediul internetului. Din pacate, ati primit produsul deteriorat.
-descrieti produsul
-descrieti defectul constatat
-mentionati ce a-ti dori sa faca compania
Task 2:
In prezent membrii aceleiasi familii, dar din generatii diferite petrec foarte putin din timp liber pentru activitati comune. Care este cauza acestui fapt? Este acesta un mod gresit de relationare?
(Ceva de genul acesta :) )

Speaking
Cue card: Care este activitatea pe care ati dori sa o realizati cu succes in viitor?

O observatie: de data aceasta am avut ocazia sa discut cu un examinator englez :)
Cam asta imi amintesc momentan. Daca cineva doreste sa aduca completari, este invitatul meu.

Nu vreau sa inchei aceasta postare inainte de a transmite mii de multumiri unor membri extraordinari de pe acest forum cu care am colaborat foarte bine in perioada de pregatire a examenului: msi + Adrian, Andre, u2luci si nu in ultimul rand lui Cristu81 care si-a manifestat disponibilitatea de a ajuta (neconcretizat din cauza mea). Multa bafta tuturor si sa ne tinem pumnii reciproc pana la aflarea rezultatelor :)
Salut Marko, si eu am dat pe 24 si cred ca am cam zbarcit-o la speaking - totusi sper sa nu - mie mi-a dat bilet cu "trasatura ta de caracter cea mai cea" si alte balarii legate de acest subiect, nu putea sa imi pice si mie un concert, o melodie preferata o maslina de-asta....

Poti sa imi spui te rog cat a durat din mom in care ai facut contestatia aceea pt ex din mai si pana au dat raspuns?

Multumesc frumos,

Mihaitza

176 lodged 25.06.2012
meds done 09.07 referred from 16.07.2012...finalised 20.08.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 28 Sep 2011, 17:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut!
Am sa iti raspund eu, pana una alta, deoarece am depus contestatie in acelasi timp cu Marko. Dureaza cam 8 saptamani pana vei primi un raspuns. Te gandesti sa faci contestatie?

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 28 Sep 2011, 18:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut!
Am sa iti raspund eu, pana una alta, deoarece am depus contestatie in acelasi timp cu Marko. Dureaza cam 8 saptamani pana vei primi un raspuns. Te gandesti sa faci contestatie?
da in caz ca iau 888 si vreun 7 sau 7,5 la speaking ma gandeam sa fac contestatie, stii cumva daca in perioada de rezolvare a contestatiei pot sa dau alte examene linistit - adica depun contestatie pe 10 oct pot sa dau ex la care sunt inscris deja de pe 22 oct si 5 nov?

multumesc mult si sanatate

176 lodged 25.06.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 28 Sep 2011, 18:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pai sigur ca poti...de ce sa nu? oricum probabil vrei un punctaj mai mare daca iti trebuie 8 pe linie...

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 29 Sep 2011, 07:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut Marko, si eu am dat pe 24 si cred ca am cam zbarcit-o la speaking - totusi sper sa nu - mie mi-a dat bilet cu "trasatura ta de caracter cea mai cea" si alte balarii legate de acest subiect, nu putea sa imi pice si mie un concert, o melodie preferata o maslina de-asta....

Poti sa imi spui te rog cat a durat din mom in care ai facut contestatia aceea pt ex din mai si pana au dat raspuns?

Multumesc frumos,

Mihaitza
Scuze pentru intarziere. :) Asa cum a spus si u2luci, reevaluarea in urma cotestatiei dureaza 8 saptamani (oficial). Uneori exista si exceptii: eu trimis mail si am telefonat la BC dupa 9 saptamani. initial, la email nu am primit raspuns, iar la telefon mi s-a spus ca in lotul de rezultate primite nu se afla si al meu si ca va trebui sa mai astept 2 saptamani pana cand va ajunge urmatorul lot. Ulterior am primit un mail in care imi spuneau ca s-a luat legatura cu BC Londra si au fost aflate rezultatele, dar tot a trebuit sa astept 2 saptamani pana cand au sosit hartiile in tara. :)
La a doua intrebare: poti sa participi la cate examene vrei si cand vrei. Faptul ca ai depus o contestatie nu te impiedica cu nimic.
@u2luci: Thanks for your help, mate! :wink:
Multa bafta!

Sus

MesajScris: 29 Sep 2011, 11:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Scuze pentru intarziere. :) Asa cum a spus si u2luci, reevaluarea in urma cotestatiei dureaza 8 saptamani (oficial). Uneori exista si exceptii: eu trimis mail si am telefonat la BC dupa 9 saptamani. initial, la email nu am primit raspuns, iar la telefon mi s-a spus ca in lotul de rezultate primite nu se afla si al meu si ca va trebui sa mai astept 2 saptamani pana cand va ajunge urmatorul lot. Ulterior am primit un mail in care imi spuneau ca s-a luat legatura cu BC Londra si au fost aflate rezultatele, dar tot a trebuit sa astept 2 saptamani pana cand au sosit hartiile in tara. :)
La a doua intrebare: poti sa participi la cate examene vrei si cand vrei. Faptul ca ai depus o contestatie nu te impiedica cu nimic.
@u2luci: Thanks for your help, mate! :wink:
Multa bafta!
Citat:
pai sigur ca poti...de ce sa nu? oricum probabil vrei un punctaj mai mare daca iti trebuie 8 pe linie...
Multumesc amandurora, sper totusi sa fi vorbit de 8 chiar daca m-am mai poticnit pe ici pe colo.... dar am dres-o cumva si am folosit vreo 2 idioame.....

176 lodged 25.06.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 29 Sep 2011, 16:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ce sa iti spun? Multa bafta! Avand in vedere progresia pe care ai inregistrat-o la fiecare examen, ai mari sanse sa reusesti un 8 pe linie.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2