Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:19

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Sep 2011, 09:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

as vrea sa intreb pe cei care au sustinut examenul in mai multe centre daca li s-au parut ca ar exista diferente in modul in care au fost examinati (ma refer la speaking)? am auzit diverse "legende"...ba ca examinatorii romani sunt mai severi...ba ca in tara examinatorii sunt mai "de treaba" comparativ cu cei din Buc... Ce experiente personale ati avut?

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 14:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Examinatorii "din tara" sunt aceeasi din BUC. Doar orasul difera. Organizatorii si examinatorii sunt aceeasi.
Legat de examinatorul de la speaking ca ar fi mai ok cel strain fata de cel roaman, pune-te in locul lui:
1. ai avea din start o aplecare catre un arab care ti-a invata limba si se chinuie pe cat poate s-o vorbeasca corect?

VS

2. esti un roman care s-a chinuit MUUUULTI ani sa ajunga la un nivel profesional si examinezi un alt roman care nu a facut acelasi efort si se munceste in fata ta.

In care situatie ai mai mari sanse la o nota bua?

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 15:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Examinatorii "din tara" sunt aceeasi din BUC. Doar orasul difera. Organizatorii si examinatorii sunt aceeasi.
Legat de examinatorul de la speaking ca ar fi mai ok cel strain fata de cel roaman, pune-te in locul lui:
1. ai avea din start o aplecare catre un arab care ti-a invata limba si se chinuie pe cat poate s-o vorbeasca corect?

VS

2. esti un roman care s-a chinuit MUUUULTI ani sa ajunga la un nivel profesional si examinezi un alt roman care nu a facut acelasi efort si se munceste in fata ta.

In care situatie ai mai mari sanse la o nota bua?
sunt in totalitate de acord. in plus examinatorii romani sunt si 'cocky' de nu le ajungi la nas nici cu prajina, desi multi dintre ei au o pronuntie de doi bani si accentul la fel.

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 19:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
sunt in totalitate de acord. in plus examinatorii romani sunt si 'cocky' de nu le ajungi la nas nici cu prajina, desi multi dintre ei au o pronuntie de doi bani si accentul la fel.
Accentul are mai putina importanta.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2011, 12:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
zici tu? eu nu sunt de aceeasi parere cu tine. cand ti se vorbeste cu un accent de doi bani si abia intelegi ce iti spune, crede-ma ca nu este asa placut.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2011, 17:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi,
eu inca nu l-am dat, dar urmeaza. Din ceea ce am pentru pregatire, eu sunt foarte sigur ca exista o diferenta intre modulul general si academic atat la Listening cat si la Speaking desi se spune ca se dau in comun, dar nu este asa. Sunt alte cerinte pentru cine da la general (listening/speaking) si cu totul alte cerinte pentru academic (listening/speaking). Eu trebuie sa sustin academic.
Dar am o intrebare pentru cei care au trecut pe la IELTS exam; am inteles ca nu este bine sa se scrie forma contrasă, adica (nu e bine I`m, ci este corect sa scriem I am; You`re, You aren`t, You are , We`re, We aren`t , We are etc. am dat doar cateva exemple), vreau sa mi se confirme sau nu !?!??

Have a nice day !

Sus

MesajScris: 12 Sep 2011, 17:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
zici tu?
Da.
Citat:
eu nu sunt de aceeasi parere cu tine.
Nici o problema. 8)
Citat:
cand ti se vorbeste cu un accent de doi bani si abia intelegi ce iti spune, crede-ma ca nu este asa placut.
Da-mi voie sa nu te cred ca nu este asa placut.
De ce nu este asa placut?
Lasa-l pe australian sa judece daca un accent e mai placut sau mai valoros decat altul.

O fi vreun complex romanesc faptul ca trebuie sa ai accentul local. Cine suntem noi sa judecam un accent daca e de doi bani sau mai multi?
Francezul vorbeste cu accentul lui. Valoreaza accentul frantuzesc mai mult? De ce?
Olandezul la fel. Germanul asisderea. Valoreaza accentele astea mai mult?
Scotianul, irlandezul, nici ei nu au accente stralucite. Indianul, chinezul, filipinezul vorbesc si ei cu accentele lor si asta nu-i impiedica pe australieni sa ii aprecieze la munca, in societate, ca prieteni, etc. Chiar si pe romani, cu accentul lor romanesc cu tot, ii apreciaza australienii si se imprietenesc cu ei, si nu-si astupa urechile cand vorbeste vreun roman in engleza.
Si nici nu e motiv de discriminare la munca.

Ne impiedicam prea mult de "problema" cu accentul, care nu e nici o problema de fapt.

In afara cazului in care esti intr-o ocupatie care cere un anumit accent (actor, call centre, radio, tv, etc.). Apoi in ce masura sunt aceste ocupatii relevante pentru romanii care vin in Australia?

Sus

MesajScris: 12 Sep 2011, 19:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dar am o intrebare pentru cei care au trecut pe la IELTS exam; am inteles ca nu este bine sa se scrie forma contrasă, adica (nu e bine I`m, ci este corect sa scriem I am; You`re, You aren`t, You are , We`re, We aren`t , We are etc. am dat doar cateva exemple), vreau sa mi se confirme sau nu !?!??
Eu nu am trecut pe la IELTS dar am citit prin niste materiale la comentariile unei scrisori cu un limbaj mai putin formal ca evaluatorul le aprecia.
Repet, nu am trecut pe la IELTS. Poate confirma sau infirma cineva care a fost.

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 13 Sep 2011, 07:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
cand ti se vorbeste cu un accent de doi bani si abia intelegi ce iti spune, crede-ma ca nu este asa placut.
Da-mi voie sa nu te cred ca nu este asa placut.
De ce nu este asa placut?
Lasa-l pe australian sa judece daca un accent e mai placut sau mai valoros decat altul.

O fi vreun complex romanesc faptul ca trebuie sa ai accentul local. Cine suntem noi sa judecam un accent daca e de doi bani sau mai multi?
Francezul vorbeste cu accentul lui. Valoreaza accentul frantuzesc mai mult? De ce?
Olandezul la fel. Germanul asisderea. Valoreaza accentele astea mai mult?
Scotianul, irlandezul, nici ei nu au accente stralucite. Indianul, chinezul, filipinezul vorbesc si ei cu accentele lor si asta nu-i impiedica pe australieni sa ii aprecieze la munca, in societate, ca prieteni, etc. Chiar si pe romani, cu accentul lor romanesc cu tot, ii apreciaza australienii si se imprietenesc cu ei, si nu-si astupa urechile cand vorbeste vreun roman in engleza.
Si nici nu e motiv de discriminare la munca.

Ne impiedicam prea mult de "problema" cu accentul, care nu e nici o problema de fapt.

In afara cazului in care esti intr-o ocupatie care cere un anumit accent (actor, call centre, radio, tv, etc.). Apoi in ce masura sunt aceste ocupatii relevante pentru romanii care vin in Australia?
iti sugerez sa te uiti putin la titlul subiectului. aici se vorbeste despre IELTS nu despre atitudinea australienilor in fata feluritelor accente. sper ca ai inteles ce am vrut sa spun ;)

Sus

MesajScris: 15 Oct 2011, 16:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna, a dat cineva prin tara sau in afara tarii examenul IELTS pe computer?
Referitor la punctaj... daca la lisening scriu un cuvant similar celui spus in textul ascultat, sunt depunctat? Scrie undeva ca trebuie sa scriu exact acelasi cuvant/cuvinte?
Voi cum ati facut?

Sus

MesajScris: 15 Noi 2011, 21:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Are cineva idee daca examinatorii IELTS din Madrid sunt mai putin exigenti decat cei de la Bucuresti? (ma refer la speaking)

Eu ma pregatesc din august pt testul asta dar am foarte mult de recuperat si sunt in criza de timp.
In plus, am observat ca in Spania te inscrii cam cu 2 sapt inainte, nu ca la noi cu 2 luni.

Multumesc!

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 12 Dec 2011, 09:00 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
as vrea sa intreb pe cei care au sustinut examenul in mai multe centre daca li s-au parut ca ar exista diferente in modul in care au fost examinati (ma refer la speaking)? am auzit diverse "legende"...ba ca examinatorii romani sunt mai severi...ba ca in tara examinatorii sunt mai "de treaba" comparativ cu cei din Buc... Ce experiente personale ati avut?
Incep cu scuze.. asta daca sunt cumva off-topic.
Poate ca o sa ajute pe cineva impresiile mele legate de testul ielts din bucuresti din 22 oct. 2011. Sunt inca relativ proaspete in mintea mea si daca tot am putin timp sa scriu....
A fost al doilea test dat de mine, am mai dat odata in 2006.
Listening si Reading nu-s relevante, nota a variat fata de 2006 cu 50 sutimi, dar asta peste nota 7. La writing am reusit sa cresc nota cu un punct doar folosind niste tipare de scrisori si esee bagate in cap cu forta timp de vreo 3 saptamani inainte de examen.
E interesant speakingul in schimb. Am mers la test si eu si sotia(ea la prima testare), eu pentru minim 7 la fiecare modul, ea pentru minim 4.5 . Am luat fiecare cata aveam nevoie, sotia chiar a luat un surprinzator 7 overall cu un minim de 6 la speaking.
Prima chestie a fost faptul ca am dat amandoi interviul cu aceeasi persoana, unul dupa altul. Nu ma asteptam la asta chiar deloc. Pe cand asteptam noi sa fim distribuiti la interviuri de catre tipa din holul de asteptare de la british council apare examinatoarea noastra -care o cheama pe sotie prima (pe hol a vorbit in limba romana.). Cat a durat interviul ei eu ma tot intrebam de ce avem noi regim preferential si ne cheama direct, fara sa ne distribuie colega ei. Termina sotia dupa care intr-un minut apare tipa si ma cheama si pe mine-tot in romana.
Exista o diferenta clara intre examinatorul roman si cel englez. Am stat de vorba in 2006 cu o englezoaica si a fost o placere....a fost o simpla discutie cursiva si amicala. Nu stiu ce au oamenii astia da' is asa de zen ca vorbesti cu ei o luna de zile. Ei pot sa nu inteleaga o noima din ce zici tu, da' te lasa sa iti spui oful si iti zambesc frumos.
In octombrie in schimb m-am simtit exact ca la interogatoriu. Nu cred ca e important accentul celui ce testeaza, sau cel putin eu nu ii dau importanta asa mare, dar deranjant a fost faptul ca tipa nu participa deloc la discutie. Eu eram convins ca examinatorul va duce dicutia unde vrea el sa o duca, asa mi se mai intamplase. Citea pur si simplu niste intrebari de pe o foaie de hartie din fata ei si participa la discutie doar dand din cap. Au fost un adevarat calvar cele 10 minute. Dupa intrebarile normale..de unde esti,oras, familie , a pus cateva intrebari legate de poluare sonora si apoi topicul care mi s-a parut ciudatel : sa povestesc despre o situatie care m-a facut sa ma simt "a little angry". Am vb vreo 2 minute (cred ca doua , desi am simtit ca am vb prea putin) despre ce nervos am fost eu ca nu a venit taica-miu la nunta, dupa care inchei demoralizat si cu tupeu : "that's about all i can say about this". Daca mi s-a parut aiurea topicul stati sa vedeti ce urmeaza . Pune un set de vreo 4 intrebari de genul "can you think of a situation in which a negative emotion can have a positive result?". Cum eu sunt inginer si nu psiholog, eram deja stors si fara chef. La una din intrebari am raspuns chiar "no, i can't think of anything." Nu stiu acuma ce sa cred legat de faptul ca am luat 7 la speaking. Eu nu mi-as fi dat mai mult de 6. Cred ca la urma urmei nu conteaza nimic din tampeniile indrugate ci doar felul in care o spui.
Nevasta-mea a simtit aceeasi dezamagire legat de examinatoare, chiar mai rau- a exclamat destul de tare cand a iesit pe usa ’’Am dat cu o romanca !’’, incat probabil colega ei din hol a auzit.

Sus

MesajScris: 12 Dec 2011, 10:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

La fel am patit si noi , prima data am dat amandoi cu aceeasi romanca. Dupa note de 8 si 9 la celelalte probe, hop la vorbit nevasta-mea 6.5 si eu 6 ! Ma lasi, eu am facut un master full time in engleza si am lucrat 5-6 ani cu limba de comunicare engleza. Consoarta la fel , de trei ani comunica in engleza la birou! Ok, engleza internationala simplificata, mai de balta asa, ca nici aia cu care vorbeam zilnic nu erau british, dar vorbeam fluent .
Peste cateva luni, fara sa mai repetam deloc, eu o nimeresc pe aceeasi tipa - 6.5 la vorbit. Nevasta nimereste la o englezoaica si ia 7.5 , repet, fara nici o alta pregatire ca n-am mai avut timp.
Impresia pe care mi-a lasat-o tipa era ca trage asa tare sa tina jobul ala incat mai bine dadea din prima o nota mai mica decat sa zica sefii ca este prea indulgenta cu romanii ei. Adica exces de zel nefondat.

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Sus

MesajScris: 12 Dec 2011, 14:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai sa va impartasesc si eu din experienta legata de examinatorii IELTS...
Interesant este faptul ca utima data am avut la speaking un examinator (barbat) englez, dar care numai examinator nu era de meserie, sau abia fusese angajat pe acel post. Cum imi permit sa fac astfel de afirmatie? Simplu: toti examinatorii (femei, romance) pe care i-am intalnit anterior "recitau" acel text intro care se imprima in reportofon la inceputul interviului. Englezul "citea" acel text dintr-o brosura, ceea ce ma determina sa concluzionez ca era un incepator daca nu chiar un simplu amator pus sa indeplineasca atributiile vreunei colege plecate in concediu de maternitate. :mrgreen:
Una peste alta, interviul a decurs bine, fara prea mult feedback/zambete din partea examinatorului. Am vorbit cursiv, mi-am corectat doua greseli "on the fly", iar la ultima intrebare, pentru ca pronuntase un cuvant prea repede (mult prea repede pentru urechea unui roman) si pentru ca nu eram sigur daca aproximand ceea ce am auzit voi da un raspuns corect, l-am rugat respectuos sa repete intrebarea. A repetat intrebarea, proununtand cuvintele mai rar, iar eu i-am oferit cel mai bun raspuns pe care-l puteam da la momentul resectiv.
Ma rog, am iesit de la interviu convins ca nu pot lua o nota mai mica fata de examenul precedent. Dupa examen, surpriza: nota scazuta cu 0,5 fata de examenul anterior.
Concluzia? Trageti voi ce concluzie doriti si spuneti-mi si mie pentru ca eu nu mai stiu ce sa cred :|

Sus

MesajScris: 12 Ian 2012, 08:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Poate cineva sa ne impartaseasca impresii de la centre de testare din alte tari (Ungaria, Grecia, Austria, etc)?
Am inteles ca cel mai vizitat de romani este BC-ul din Budapesta. Ce ne puteti spune despre aceste centre?
Thanx!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2