Board index
Acum este 13 Dec 2019, 13:26

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Mar 2012, 07:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pentru cei interesati:

"IELTS test now available in Brasov

You can now take the IELTS test in Brasov too. Registration is open 27-28 March and the test will be held on 12 May.
"

Sus

MesajScris: 17 Mar 2012, 09:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca dai examenul de IELTS Academic, la proba de writing este OBLIGATORIU sa scrii forma intreaga si fara prescurtari. Deasemenea trebuie sa folosesti variante mai sofisticate (specifice eseelor de tip academic) si nu cele simple.
De ex., in loc de "....These days...." === "NOAWADAYS" , "....In contrast...." == "CONVERSELY" , "....First view...." = "....At first glance...." si altele. Eu am dat de mai multe ori, iar ultima data cand ar fi trebuit sa iau 9,9,9,9 :roll: :roll: :roll: 8) 8) 8) :roll: :roll: :roll: cineva foarte drag mie a copiat proba de writing fara sa faca niiiiiiici-o modificare de stil si am luat amandoi ]ZEEEEEEEROOOOOOO ! AVIZ AMATORILOR.

[/b][/u][/u][/b]
Citat:
Hi,
eu inca nu l-am dat, dar urmeaza. Din ceea ce am pentru pregatire, eu sunt foarte sigur ca exista o diferenta intre modulul general si academic atat la Listening cat si la Speaking desi se spune ca se dau in comun, dar nu este asa. Sunt alte cerinte pentru cine da la general (listening/speaking) si cu totul alte cerinte pentru academic (listening/speaking). Eu trebuie sa sustin academic.
Dar am o intrebare pentru cei care au trecut pe la IELTS exam; am inteles ca nu este bine sa se scrie forma contrasă, adica (nu e bine I`m, ci este corect sa scriem I am; You`re, You aren`t, You are , We`re, We aren`t , We are etc. am dat doar cateva exemple), vreau sa mi se confirme sau nu !?!??

Have a nice day !

Sus

MesajScris: 12 Apr 2012, 22:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

BC anunta ca se pot face inscrieri online:
New! Online registration for IELTS

Starting this month you can register online for IELTS! The newly launched platform will give you the possibility to choose your exam date and enter your personal data. Registering for an IELTS Test in Romania is now easier than ever with the new online registration system.

Bafta!

Sus

MesajScris: 15 Mai 2012, 22:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

fyi:

Gradul de dificultate difera de la tara la tara, period.

Testele IELTS(general) ce se dau in Europa de Vest sunt mult mai simple decat cele din RO / BG / Rusia / Ukraine.

Daca se priveste un pic situatia economica + alti factori de tara cred ca situatia poate fi inteleasa.

Sus

MesajScris: 16 Mai 2012, 10:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Subiectele sunt identice in fiecare tara unde se da.Cel putin in Europa stiu ca e asa.

Sus

MesajScris: 16 Mai 2012, 10:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
fyi:

Gradul de dificultate difera de la tara la tara, period.

Testele IELTS(general) ce se dau in Europa de Vest sunt mult mai simple decat cele din RO / BG / Rusia / Ukraine.

Daca se priveste un pic situatia economica + alti factori de tara cred ca situatia poate fi inteleasa.

eu stiam ca la o anumita data testul este acelasi pe o anumita zona geografica. Ce informatii ai tu pe tema asta?

Apropos...poate sunteti interesati de un post de mare sef la British Council Romania (Country Exams Manager). Nu va trebuie decat 6.5 la IELTS ...Pricipala sarcina a postului: sa adune cat mai multi clienti :lol: Informatiile sunt de pe site-ul lor...

Sus

MesajScris: 16 Mai 2012, 16:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Apropos...poate sunteti interesati de un post de mare sef la British Council Romania (Country Exams Manager). Nu va trebuie decat 6.5 la IELTS ...Pricipala sarcina a postului: sa adune cat mai multi clienti Informatiile sunt de pe site-ul lor...
Sa mai imi spuna mie cineva ca nu au nici un interes sa dai de cat mai multe ori IELTS-ul :evil:
Citat:
.
Eu nu mai cred nimic de examenul asta.
Idem! Sotia mea a luat la speaking urmatoarele note: mar 2010 TM- 5,5; nov2010 CJ-5 :shock: (dupa 6 luni de meditatii); dec 2011 Budapesta- 7 8)
De remarcat atitudinea joviala si prietenoasa a examinatoarei de la Budapesta fata de cea a doamnei cu accent sovietic de la Cluj.
Citat:

Pentru mine IELTS-ul ramane cel mai mare cosmar al meu.
Pentru noi inca este ! Abia astept sa ma gandesc la el doar ca la un vis urat care a trecut!

10.02.2014:ITA
04.03.2014:Visa lodged-189
08.03.2014:IELTS 2nd ap L=5.5 R=6.5 W=6 S=6
30.04.2014:Medicals TM
05.05.2014:CO GSM Brisbane
03.06.2014:Grant letter

Sus

MesajScris: 16 Mai 2012, 17:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

British Council Romania....vrea sa-si mareasca echipa de examinatori :lol: ..normal as spune....avand in vedere ca pe fiecare candidat il cheama de 10 ori la examen :wink:

Citat de pe site-ul lor:
"British Council Bucuresti cauta profesori de limba engleza entuziasti.....Pe langa oportunitatea de dezvoltare a unor aptitudini si abilitati noi, profesorii beneficiaza si de un salariu atractiv si posibilitatea de a colabora cu departamentul de examene pentru examinari IELTS/ESOL."

aviz si celor care inca mai cred ca lucrarile le sunt corectate in UK

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2