Board index
Acum este 24 Aug 2019, 16:14

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS 9 FEB 2012 - IASI
MesajScris: 10 Feb 2012, 16:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Diana: Nu cumva m-ai intrebat tu daca aici se da IELTS speaking? :)
Si eu am nimerit tot la tinerel, dar a fost ok din pct meu de vedere. Atat doar ca eu m-am blocat odata...
Si da, australianul ala cu bush-fire-ul m-a dat peste cap, mai ales ca nu am inteles ce a zis inainte de batteries... Am presupus torch or lantern :lol:
Vorbeai cu mine? Nu de alta, da' eu sunt Delia. Din fericire, Diana a scapat de mult de nebunia IELTS-ului :lol: Si ca sa-ti raspund la intrebare, da, eu te-am intrebat daca acolo e locul de tortura.

Tinerelul in discutie chiar mi-a displacut ca atitudine fata de examen. Si m-am blocat si eu, chiar in mijlocul cue card-ului. De-acum, ce-o fi, o fi. Astept rezultatul...

Ala cu bateriile, nici eu n-am inteles ce-a zis. Deci am scris doar "light", care stiu ca are si rol de lampa, felinar etc. Desi, un felinar cu baterii... :lol:

Sus

MesajScris: 10 Feb 2012, 17:52 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

La Listening acolo inainte de batteries era radio :D . Iar eu la speaking am avut o examinatoare in varsta, bruneta, care zambea efectiv intr-una. Accentul ei m-a bruiat si faptul ca la fiecare chestie pe care o ziceam zambea foarte larg si dadea din cap. Mi s-a parut la un moment dat ca se forta sa zambeasca atat.

ps. Am dat Academic.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2012, 06:03 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Si noi am dat Ielts la iasi sapamana asta...

Intradevat la Listening s-a auzit bine la proba iar spre final se auzea din ce in ce mai tare...aici cred ca am "bolmojit-o" cel mai tare. La reading a fost ok , chiar mi se parea prea usor si ma gandeam ca poate imi scapa mie ceva. La writing au fost subiecte abordabile si chiar am depait min de cuvinte.

La speaking , dupa 7 ore pierdute prin mall ,am dat si eu cu tinerelul . Asa cum spune Delia , statea cu mainile in picioare si dadea ca talambu' din cap. Nu stiu ce sa zic , am vorbit mult , am explicat am dat si din maini...sper sa iasa bine...Data trecuta am dat cu doamna care a fost examenul scris si m-am simtit mult mai "ajutat"..

La primul IELTS am luat 7,7,7,6.5... acum tintesc 7 pe linie...vedem pe 22

Codrin

Sus

MesajScris: 11 Feb 2012, 07:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Scuze Delia ca te-am botezat. Iti voi da un cangur down under.. :lol: Da stiu de Diana, si cu ea m-am intalnit tot la Iasi....

Sus

MesajScris: 11 Feb 2012, 11:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

bafta multa celor care ati dat in Iasi! sper sa luati notele care va trebuie. Din pacate n-am reusit sa ajung asa ca ma duc pe 18 feb

Sus

MesajScris: 13 Feb 2012, 12:41 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
...... Pe cat 7.5 am luat eu data trecuta...data asta cre'ca iau sub 7 :(. Poate a avut un cuvant de spus si faptul ca simteam ca vorbesc cu o statuie. Se uita nenea cam pierdut, isi punea mainile intre genunchi, se mai balaganea un pic ca un handicapat in timp ce citea intrebarea...Adica, in comparatie cu data trecuta, acum n-am avut cu cine interactiona, ca parca era un robotel.

Ca o concluzie, dupa 2 etape de IELTS, pot spune ca pentru mine conteaza mult si persoana care tine interviul. Data trecuta am dat cu o doamna mai invarsta (50+), care a fost super draguta si mi s-a parut ca a facut si ea discutia sa curga fain. Si totusi era 7 seara; ar fi avut motiv sa fie abatuta dupa o zi de intervievat, dar ea era toata zambitoare si amabila. Dar, s-a purtat super profesional. In schimb, machu-picchu' asta de azi, un tip la vreo 25-30 de ani, era asa de plictisit si sictirit...Daca la ora 13 era asa, pai mai spre seara...
nu capitula!!!
am iesit la fel de demoralizat ca si tine de la speakingul de acum vreo 3 luni .Eu am fost torturat de o romanca, dar la fel de placida ca si machu-piciul tau.
it ain't over till it's over...
mult succes!

Sus

MesajScris: 13 Feb 2012, 13:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nu capitula!!!
am iesit la fel de demoralizat ca si tine de la speakingul de acum vreo 3 luni .Eu am fost torturat de o romanca, dar la fel de placida ca si machu-piciul tau.
it ain't over till it's over...
mult succes!
Merci de incurajare. Nu capitulez, doar ca-mi analizez pragmatic situatia. De ce sa-mi fac singura vant cu coada? Ca mai apoi sa fiu super dezamagita? :P
Daca va fi sa iau notele care imi trebuie, foarte bine. Daca nu, macar sunt constienta de la inceput ca exista si riscul sa nu le iau. We shall see...10 zile trec repede :mrgreen:

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012, 13:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si s-ar parea totusi ca dracul nu e chiar asa de negru. M-am agitat degeaba...ca butelia, cum se zice :lol:
S-au afisat rezultatele pe net si...8/9/7/7.5 yeeeeeeyyy
Sper sa scrie acelasi lucru si pe TRF :mrgreen:

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012, 15:06 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

felicitari delia!
trf-ul o sa spuna exact aceeasi chestie.

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012, 20:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mii de felicitari, Delia!!!!

Ma bucur enorm pentru tine!!!

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012, 23:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Thanks guys!

Sus

MesajScris: 23 Feb 2012, 15:50 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,
Eu sunt cel mai nou pe aici si am dat se pare ca pt prima data IELTS la Iasi. Evident m-am inscris la tipul de examen care nu trebuia. Ce ma ingrijoreaza este ca engleza mea a fost evaluata cu nota 6. Delia spune-mi te rog cum ai facut sa iti inbunatatesti scorul sau cum ai procedat. Ai facut pregatire in special cu un prof specializat pe IELTS ?. Sper sa primesc un raspuns :).

Sus

MesajScris: 23 Feb 2012, 21:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua,
Eu sunt cel mai nou pe aici si am dat se pare ca pt prima data IELTS la Iasi. Evident m-am inscris la tipul de examen care nu trebuia. Ce ma ingrijoreaza este ca engleza mea a fost evaluata cu nota 6. Delia spune-mi te rog cum ai facut sa iti inbunatatesti scorul sau cum ai procedat. Ai facut pregatire in special cu un prof specializat pe IELTS ?. Sper sa primesc un raspuns :).
Cum adica speri sa primesti raspuns? Ai vazut pe cineva pe aici care a pus vreo intrebare si nu a primit raspuns? :)

Acum, sa-ti povestesc cam cum vad eu acum ca a fost experienta mea. La primul examen sustinut si-au spus cuvantul si emotiile. La al doilea deja stiam la ce sa ma astept si am fost mult mai relaxata. De pregatit pentru primele doua probe m-am pregatit lucrand din Cambridge IELTS, editiile 1-8. Sunt pe acelasi sistem ca si examenul in sine. Pentru writing si speaking am luat subiecte de pe ielts-blog.com.

Din pacate, la primul examen nu am exersat suficient pe partea de writing. M-am axat mai mult pe speaking pentru ca nu prea mai vorbisem in ultimii 10 ani. Pentru asta, am facut discutii si lucru pe modele de Cue Card-uri. Din punctul meu de vedere, conteaza foarte mult si modul de abordare a interviului. Cat de detasat si sigur pe tine esti in fata examinatorului. Eu una, l-am privit ca pe o dicutie generala cu o persoana oarecare si nu ca pe un examen. La primul IELTS m-a ajutat mult si faptul ca examinatoarea a fost super amabila si s-a purtat si ea ca si cand era doar o discutie amicala (desi s-a dovedit pana la urma ca probabil a fost mai exigenta decat robotelul cu care am dat al doilea IELTS). Dar, acum dupa ce am obtinut rezultatele dorite e usor de zis treaba asta...

Dupa ce am ratat writing-ul prima data, m-am pus pe scris eseuri si scrisori la greu si am apelat la fosta mea profa din liceu sa le citeasca si sa-mi spuna cam pe unde gresesc, mai ales din punct de vedere gramatical.

Eu zic ca mai depinde si de gradul de dificultate al subiectelor si de starea de spirit din ziua respectiva.

Nu stiu daca e raspunsul pe care il asteptai, dar asta e doar parerea si experienta mea si nu trebuie sa le iei ca etalon.

Bafta!

Sus

MesajScris: 24 Feb 2012, 08:15 
Neconectat

Aţi primit mail-ul? Eu nu mai am foita cu candidate number...asa ca nu pot verifica rezultatele de pe internet.

Sus

MesajScris: 24 Feb 2012, 09:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aţi primit mail-ul? Eu nu mai am foita cu candidate number...asa ca nu pot verifica rezultatele de pe internet.
Raspunsul a venit prin firma de curierat (Fan Curier) inca de ieri.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2