Board index
Acum este 18 Aug 2019, 01:04

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 57 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS 10.03.2012 Bucuresti
MesajScris: 13 Mar 2012, 11:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
pai la Caro - parter +etaj....plus Hilton...ies cateva sute. In 10 martie examenul s-a mai dat in alte cateva sute de orase...Cum or fi corectand astia din Londra cateva mii bune de lucrari in cca 8-10 zile...pt ca trebuie sa luam in calcul si cateva zile pt partea administrativa- trimis dus/intors+introducere note in sistem, etc)....iar cei de la BC m-au "asigurat" ca fiecare lucrare la writing este corectata de cel putin 2 examinatori :lol:
Din informatii neoficiale, probele de Writing si Speaking sunt corectate in tara.
eu sunt convins ca se corecteaza in tara. Daca le intrebi insa pe fetele de la inscriere ...incearca sa te abureasca ca le corecteaza in Londra ...si in plus cica fiecare test de writing este corectat de catre doi examinatori iar daca sunt diferente intre note, corecteaza si al III-lea :lol: . Oricum...ideea este ca "te fac" la writing si speaking cum vor ei.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 12:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
pai la Caro - parter +etaj....plus Hilton...ies cateva sute. In 10 martie examenul s-a mai dat in alte cateva sute de orase...Cum or fi corectand astia din Londra cateva mii bune de lucrari in cca 8-10 zile...pt ca trebuie sa luam in calcul si cateva zile pt partea administrativa- trimis dus/intors+introducere note in sistem, etc)....iar cei de la BC m-au "asigurat" ca fiecare lucrare la writing este corectata de cel putin 2 examinatori :lol:
Din informatii neoficiale, probele de Writing si Speaking sunt corectate in tara.
eu sunt convins ca se corecteaza in tara. Daca le intrebi insa pe fetele de la inscriere ...incearca sa te abureasca ca le corecteaza in Londra ...si in plus cica fiecare test de writing este corectat de catre doi examinatori iar daca sunt diferente intre note, corecteaza si al III-lea :lol: . Oricum...ideea este ca "te fac" la writing si speaking cum vor ei.
Dap. Se pare ca examinatorii romani sunt mai exigenti. In semnatura mea scrie ca mi-am marit nota la writing in urma contestatiei. Mai cunosc pe cineva care si-a marit nota cu 1 punct la Speaking! Au mai fost cazuri (relatate aici pe forum) cand au existat dubii in privinta recorectarii probelor la Londra.
Anyway, tot in noi sta rezolvarea. Daca vor sa stiu de 8 pentru un 7, ma voi pregati de 8. :)

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 12:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

in mare asa este, sunt de acord cu tine, insa eu spun ca pe langa exigenti, examinatorii romani te noteaza si in baza unor "indicatii" ca sa te tina cat mai mult prin examen (noi inca nu avem piata altor tari...In Germania , Anglia, Italia, se da aproape saptamanal in cateva zeci de orase...la noi o data pe luna). Nu vreau sa compar tantarul cu elefantul...altceva vreau sa spun: afaceristii romani din spatele BC Romania neavand atatia "musterii"...cauta prin orice mijloace sa ii tina in examen pe cei pe care ii au. Cautati la greci...se da de doua ori pe luna atat in Salonic cat si in Atena...deci de 4 ori/luna la o populatie jumate cat a Romaniei.
Spui de contestatii...asa este multi din cei care au dat IELTS-ul au luat pana la urma in urma unor astfel de contestatii. Dar cand vrei sa faci contestatie esti aproape implorat sa nu o faci! :shock: ....de ce?...pt ca nu vor valuri! ca sa nu iasa mizeria de sub pres!
e drept ce spui tu....sa inveti si sa stii de 8 ca sa iei 7 (pt ca "asa sta treaba d'le")...de acord...e f bine pt tine sa stii cat mai bine engleza...dar ce te faci cand esti presat de varsta??? si cand nu ai timpul sa astepti sa urci pana la 8 ca sa iei acel 7?
si la urma urmei asa e corect? de ce sa nu spunem lucrurilor pe nume? exista nereguli la BC Romania!

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca vor sa stiu de 8 pentru un 7, ma voi pregati de 8. :)
mentalitate tipic romaneasca.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

sorry, mie mi se pare mai romaneasca aia cu copiatul, ca doar nu sunt locuri limitate, sa copiem de la prostii astia care au invatat.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

da. si asta.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Si eu sunt de parere ca ce s-a spus aici in ultimul timp poate e dus un pic spre extrem, dar incerc sa ma pun in situatia acestor oameni. Oare nu oricare dintre noi am duce lucrurile spre extrem daca am fi pusi in situatia de a da de "x" ori acest examen si timpul ar curge spre pierderea punctelor pentru DIAC? Indiferent ca e vorba de ghinion, examinatori prea exigenti, jocuri de culise sau neimplicare din partea BC, rezultatul e acelasi si disperarea la fel.

Iar in cazul asta cu invatatul de 8 pentru a lua un 7, nu cred ca poate fi numita mentalitate romaneasca ci pur si simplu incercarea gasirii unei variante pentru indeplinirea visului, pentru care luptam fiecare din noi in felul lui.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pt mine este bataie de joc pe banii mei.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 13:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mentalitate romaneasca este sa stii ca esti furat si sa spui "ce sa faci...asta e!"...sa iti accepti soarta fara sa spui sau sa faci nimic. Sunt de acord cu afirmatia ca trebuie sa lupti pt visul tau (in speta pt a emigra, ca despre asta e vorba), insa, personal, vreau sa lupt in conditii corecte, mai ales ca o fac pe banii mei! Platesc un serviciu si am pretentia sa fiu examinat corect! Nu sa mi se spuna ca lucrarea imi este corectata in Londra, cand de fapt este corectata pe malul Dambovitei, nu sa fiu depunctat in mod intentionat doar pt a mai cotiza inca o data. Ar trebui sa avem demnitate...dar la natia noastra...mai greu

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 14:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

TMk....iti inteleg oful si in mare parte iti dau dreptate,dar....cred ca si tu si altii plecati de la o premiza gresita,aceea ca societatea romaneasca(si nu numai) este una functionala, dreapta si corecta.Reactionati ca si cum sunteti surprinsi de astfel de practici si meschinarii.E adevarat ca atunci cand un om plateste un servici,se asteapta ca acel servici sa fie livrat corect,e adevarat ca e foarte probabil sa fie jocuri de culise......si suntem indreptatiti sa reactionam negativ...dar....ca tot timpul e un dar...Romania,tara pe care o iubesc atat de mult....e o tara in Africa si nu spun asta la modul peiorativ.Romania nu are oamenii de calitate de care are nevoie(nu in masuar in care e nevoie)de aici si gainariile care se intampla.Prea avem impresia ca Romania e nu stiu ce loc plin de minunatii si bogatii.Au altii mult mai multe decat de noi,dar cel mai important...au oameni de valoare,care nu au uitat ce inseamna sa fi om cu adevarat.Asta cu Ielts-ul,e un fel de latrat la luna sau frectie la picior de lemn daca vreti.Vrem sa plecam de acolo dar ...iaar dar...ne plangem pana in ultima clipa?!nu ne-am plans pana acum destul?!aaa,ca nu reusim anumite lucruri ?well...asta tine deja de adaptabilitate....sau or sa vina unii sa imi spuna ca mai bine mor cu toata familia dar sa ramana nepatati.Hai ca o dau in balarii....imi iubesc tara si sunt mandru de ea pentru ceea ce este nu ce se presupune a fi si sper ca intr-o buna zi sa revin cu drag.Oameni buni...de vreo 90 de ani ne plangem intr-una.....cu atatea plansete cand sa se mai si faca ceva...

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 14:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
TMk....iti inteleg oful si in mare parte iti dau dreptate,dar....cred ca si tu si altii plecati de la o premiza gresita,aceea ca societatea romaneasca(si nu numai) este una functionala, dreapta si corecta.Reactionati ca si cum sunteti surprinsi de astfel de practici si meschinarii.E adevarat ca atunci cand un om plateste un servici,se asteapta ca acel servici sa fie livrat corect,e adevarat ca e foarte probabil sa fie jocuri de culise......si suntem indreptatiti sa reactionam negativ...dar....ca tot timpul e un dar...Romania,tara pe care o iubesc atat de mult....e o tara in Africa si nu spun asta la modul peiorativ.Romania nu are oamenii de calitate de care are nevoie(nu in masuar in care e nevoie)de aici si gainariile care se intampla.Prea avem impresia ca Romania e nu stiu ce loc plin de minunatii si bogatii.Au altii mult mai multe decat de noi,dar cel mai important...au oameni de valoare,care nu au uitat ce inseamna sa fi om cu adevarat.Asta cu Ielts-ul,e un fel de latrat la luna sau frectie la picior de lemn daca vreti.Vrem sa plecam de acolo dar ...iaar dar...ne plangem pana in ultima clipa?!nu ne-am plans pana acum destul?!aaa,ca nu reusim anumite lucruri ?well...asta tine deja de adaptabilitate....sau or sa vina unii sa imi spuna ca mai bine mor cu toata familia dar sa ramana nepatati.Hai ca o dau in balarii....imi iubesc tara si sunt mandru de ea pentru ceea ce este nu ce se presupune a fi si sper ca intr-o buna zi sa revin cu drag.Oameni buni...de vreo 90 de ani ne plangem intr-una.....cu atatea plansete cand sa se mai si faca ceva...
vai de capul meu :shock: ...tu ai inteles ca eu m-as astepta ca lucrurile sa functioneze normal in Romania??? pai daca as fi atat de naiv de ce as mai cauta sa plec din aceasta preafrumoasa tara? Prin ceea ce am scris aici am vrut doar sa spun si altor persoane, care, ca si mine, sunt mintiti si FURATI de BC Romania, ca exista jocuri de culise in BC! asta este mesajul pe care am vrut sa il transmit! Faptul ca se intampla asta nu ma mira absolut de loc...de fapt, face parte din "normalitatea romaneasca"!
Simplul fapt ca institutia la care dam acest IELTS are in denumire cuvantul "british" nu imi confera nici un fel de incredere sau iluzie ca ar decurge lucrurile altfel decat "romaneste"

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 15:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citesc posturile voastre si deja m-am panicat, am inceput sa caut alternative, Sofia, Belgrad, Budapesta...
Pana si bulgarii au posibilitatea de a se inscrie online.
Apropo, este cineva care a dat IELTS-ul in Bulgaria?
Merci.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 16:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu,nu am inteles ca te-ai astepta sa functioneze corect ci ca nu vad care este scopul afirmatiilor pe care le faci.Esti constient ca nu toata lumea are posibilitatea sa sustina examenul in alta parte si mai mult,aproximativ toata lumea stie deja care e situatia in Romania,dar nu au ce face si trebuie sa se descurce cu ce au.Pret de doua pagini tot asta sustii,ca astia ne fura...ok ne fura,asa si... sa nu se mai prezinte nimeni sau...?Asta iti spuneam,ca inteleg ce se intampla dar ca trebuie sa obtinem ce e mai bun din toata tarasenia asta sau....sa nu mergem pe sistemul "merge si asa" si sa initiem ceva actiuni impotriva....ei aici romanii sunt deficitari.In concluzie asta vreau sa spun...ori facem ceva in privinta asta ori ne abtinem de la a fi formatori de opinii,justificate sau nu,pentru ca mai sunt si altii care citesc si care nu sunt formatori de opinii(daca intelegi ce vreu sa spun).Cei care vor sa mearga in alta parte trebuie sa tina cont ca nu au nici cea mai mica garantie ca lucrurile vor sta altfel doar pentru ca "se stie" ca "aia sunt mai corecti".Sper sa nu ma intelegi gresit TMK,nu am nimic cu tine doar ca prin faptul ca cineva spune lucurile intr-un fel,nu inseamna ca are dreptate sau face ceva de folos comunitatii,la fel cum si eu pot sa gresesc facand asemenea declaratii.

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 17:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
:lol: :lol: :lol:
Nu, draga mada11! Mentalitate de roman este sa te bagi in seama si sa spui ceva doar de dragul de a spune. Mentalitate tipic romaneasca este sa-i cataloghezi pe cei din jurul tau dupa criteriile tale si sa te dai in stamba cat de destept esti tu si cum le stii tu pe toate in comparatie cu ceilalti. Mentalitate romaneasca este sa asculti manele in mijloacele de transport in comun, la telefonul mobil, pus pe speaker si cu volumul dat la maxim. Si ar mai fi multe alte exemple.
Te invit sa verifici de cat timp activez eu pe acest forum. Daca aveam "mentalitate tipic romaneasca" mai scriam in semnatura "Still fighting for my dream"? Ai macar cea mai vaga idee de ce nu am putut aplica pentru viza pana acum?
Si ca sa intelegi si tu, mesajul meu era unul de incurajare. Daca vor sa fiu foarte bun pentru a pleca de aici voi fi foarte bun. Cine are de pierdut din asta? Ce am de pierdut daca voi sti engleza mai bine decat sunt scorat?
Stiu ca este frustrant si subscriu la ce a spus lionking si TMK, dar daca vei citi cateva postari mai sus vei vedea ca am incercat sa retransmit un mesaj, de bun simt, pe care l-am primit eu de la Gabriel: Concetreaza-ti energia pe ceva constructiv!
Te-ai gandit vreodata ca, poate, notele obtinute reflecta nivelul tau real de cunostinte lingvistice din momentul examenului? Am vazut aici pe forum si useri care au obtinut peste 7 la IELTS. Oare ei au avut pile la BC? :roll:
Mai gandeste-te si incearca sa iti redefinesti termenul de "mentalitate tipic romaneasca" si mai ales fii atenta cui atribui aceasta calitate!

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012, 17:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am inteles, sa traiti!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 57 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2