Board index
Acum este 07 Dec 2019, 21:45

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IELTS 22 sept Bucuresti
MesajScris: 16 Iul 2012, 22:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca mai e vreun utilizator inscris pt aceasta data , sa discutam despre nivel de pregatire , date generale , acata oara etc .

Sus

Subiectul mesajului: Re: IELTS 22 sept Bucuresti
MesajScris: 08 Aug 2012, 08:33 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salut,
Da, cred ca eu. Inca ma mai intreb daca sa il dau tot in Bucuresti sau nu. Am senzatia ca astia din bucuresti o fac dinadins, din cate vad la altii, parca numai intentionat iti trantesc o nota proasta la writing sau speaking.
Inca mai caut pe cineva pentru ceva meditatii pt Writing si Speaking, doar ca vreau un pret bun ca in ultima saptamana sa pot face zilnic cate o sedinta.

Tu cum te pregatesti?
Dan

06.08.2012 EA - 233512
22.09.2012 IELTS: 7/7/7 ....si ghici cat: 5.5 la speaking cand credeam ca am vorbit de 7 !!!

Sus

MesajScris: 02 Sep 2012, 22:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,
Da, cred ca eu. Inca ma mai intreb daca sa il dau tot in Bucuresti sau nu. Am senzatia ca astia din bucuresti o fac dinadins, din cate vad la altii, parca numai intentionat iti trantesc o nota proasta la writing sau speaking.
Inca mai caut pe cineva pentru ceva meditatii pt Writing si Speaking, doar ca vreau un pret bun ca in ultima saptamana sa pot face zilnic cate o sedinta.

Tu cum te pregatesti?
Dan
Salut ,
N-am mai intrat de mult pe sectiunea IELTS a forumului . Poate in ultima saptamana sa facem niste conversatii pe skype pt speaking . Eu am carca de materiale dar nu am timp...si f mult chef :)) . Am luat si o profesoara insa nu m-a dat pe spate , plus ca eu am nevoie de 6 each band . ne mai auzim
Bafta

Sus

MesajScris: 04 Sep 2012, 13:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

M-am inscris si eu pentru examenul de pe 22 sep. In prima faza vreau sa iau min.6 la fiecare proba, ca sa pot sa depun dosarul la Engineers Australia, urmand ca dupa sa mai dau pentru min.7.

Abia acum m-am apucat de teste. Mi-am cumparat de la okian.ro un workbook cu 7 teste care contine si cd-uri pentru partea audio (http://www.okian.ro/carte-3173585-pract ... -pack.html).

Cunosc o tipa care pregateste pentru IELTS si Cambridge, pentru cine e interesat. Si eu tot pt. Writing si Speaking voi face meditatii, Dan. Astea mi se par cele mai grele.

Andrei

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 20:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gents , some english conversation via skype or mess for Speaking ? Saturday will be harder !!! Anyone???

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 19:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Problema la writting este ca fiind a treia ora de lucru, daca nu ai antrenament, e usor sa pierzi puncte (pur si simplu pentru chestii banale). Cel mai bun sfat pe care pot sa il dau este sa lucrati 3 ore in sir, macar de cateva ori. Miercuri, joi antrenament intens, dar nu vineri. Bafta multa!! Si eu abia astept sa aud "cum a fost".

Sus

MesajScris: 19 Sep 2012, 14:00 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Abia astept sa va aud ce ati factu. Eu dau IELTS pe 27 oct. Nu am fost curajoasa sa il dau mai devreme.
Va trimit un site pentru writing. Nu este valabil decat pentru a-ti verifica ortograifa. in rest...studiu din plin.
Cele 30 de ore de acces pe portalul lor, cum le-ati folosit?

http://www.listen-and-write.com/

Sper sa va fie de folos.Si muuulta bafta.

Sus

MesajScris: 20 Sep 2012, 10:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu nu am folosit deloc orele acelea. Am facut testele IELTS din cartile Cambridge si Oxford si atat. La writting mi s-a parut un pic greu (am luat doar 7 din pacate la writting) pentru ca eram un pic obosita si un pic prea "ancorata" in subiectul de la reading (am avut la reading un subiect cu niste specii de pasari si cu niste studii facute in mai multe perioade si de acolo a trebuit sa trec la task 2 la un subiect despre bani si munca si ce avantaje si dezavantaje sunt in cazul in care alegi sa muncesti mult si sa nu te ocupi de familie, etc. Task 1 a fost usor, un grafic de explicat.)

Ca sfaturi (sunt scrise in toate cartile si blogurile de IELTS): nu uitati de punctele de la sfarsit de propozitie, de virgula sau punct si virgula acolo unde e cazul. Nu folositi prescurtari si nici formele scurte de gen "you're", it's si asa mai departe. Creati paragrafe, nu scrieti totul in sir continuu. Toate astea salveaza minim un punct la writting.

Bafta multa!!

Sus

MesajScris: 20 Sep 2012, 15:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...La writting mi s-a parut un pic greu (am luat doar 7 din pacate la writting)...
Atentie la "spelling", Arabela, vezi cum scrii cuvintele. In general nu se dubleaza consoana dinaintea sufixului "ing" decat cand cuvantul radacina se termina in consoana respectiva.
E.g. Swim = swimming, run = running, cut = cutting, win = winning

Cand cuvantul radacina se termina in vocala, se reduce vocala, iar consoana dinaintea sufixului "ing" nu se dubleaza.
E.g. Come = coming, give = giving, shine = shining

Deci la write = writing.

Sunt si exceptii (read = reading), de-aia am zis "in general, dar se stie si faptul ca in gramatica limbii engleze nu exista o regula care sa se aplice universal. Drept dovada verbele neregulate (nu au regula :wink: ) se invata pe dinafara.
8)

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012, 01:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Sunt si exceptii..
Yeap, excepțiile ne omoară. În mod surprinzător (pentru engleji) romănii sunt foarte buni la scris corect cuvintele lungi, beleaua e la cele scurte și la excepții :D
Uneori mă distrez întrebându-i de ce September, November, December si October, nu Octomber..

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012, 03:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Sunt si exceptii..
Yeap, excepțiile ne omoară. În mod surprinzător (pentru engleji) romănii sunt foarte buni la scris corect cuvintele lungi, beleaua e la cele scurte și la excepții :D
Uneori mă distrez întrebându-i de ce September, November, December si October, nu Octomber..
Da, asa e, e amuzant si-mi si plac chestiile astea! :lol:

Sus

MesajScris: 22 Sep 2012, 22:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu povesteste nimeni nimic? cum a fost?

Sus

MesajScris: 23 Sep 2012, 12:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hello ,
O sa relatez eu cateva impresii din postura cuiva care a dat prima oara acest examen . Am dat General !
Examenul a inceput la 9 pt ca durat sa faca poza la fiecare ( experiment ) si pana ne-a asezat ( vreo 200 de pers ) . Pt cine n-a mai dat , ATENTIE , se lasa bagajele,hainele extra , telefon mobil etc la garderoba hotelului . Spun asta pt ca nu prea e scris nicaieri si chiar si dupa anunturile fetelor de la BC unii nu au priceput .
Dupa cateva probe de sunet si dat volumul mai tare a inceput testul .
LISTENING : section 1 - O mama cerea relatii despre inscrierea fiului ei la un concurs de canoe ( * redau asta poate va intalniti cu asa ceva prin exercitii / teste acasa )
section 2 - Un turn de telecomunicatii transformat in punct de atractie turisitica . Aici era si o schita a turnului unde tb identificate locatiile din turn ( muzeu , restaurant , cinema ) . Pt ca eram oarecum panicat ca nu am scris vreo 2 raspunsuri la section 1 , n-am vazut ca asta cu schema incepea de la intrebarea 15 si ma uitam mai sus la 17 (neatentia , lispa de experienta ) si eu tot asteptam ceva la 17 cu toate ca nu se potrivea . Ca atare , la partea asta cu intrebari de la 15 la 20 am sarit vreo 4 intrebari si abia pe la 19 si 20 am nimerit-o . Morala ? Fiti foarte atenti si incercati sa nu fiti distrasi de alte lucruri ci mergeti odata cu textul si povestea care se aude . Acu , noroc cu , colega de banca la care am tras un ochi si am completat de la 15 la 18 ( completasem si eu la 2 dar nu stiu daca era ok ) . Sper sa fie bun si va rog sa ma judecati numai sa nu ma condamnati :roll:
section3 : Povestea sarii -alimentul si nu serii spus in moldoveneste :oops:
asta parca am vazut-o prin teste si e ok , de completat one word .
Concluzia la Listening , destul de grelut si mai ales daca nu esti atent e aiurea .
READING : destul de usor
S1 - 5 anunturi de tururi ale Londrei
anuntul unei firme de colectare deseuri
S2 - reguli de schimbarea permisului de conducere in Great Britain in funtie de nationalitate si perioada de sedere
aici au fost ceva mici probleme ca te punea sa interpretezi ( gen daca esti japonez si ai stat 4 ani , trebuie doar sa schimbi permisul sau sa dai si test , daca esti rus si ai stat..........) si la vreo 2 putea sa te incurce
- inca un anunt de inscriere si facilitati la un scolarship si vreo 7 intrebari destul de usurele cu completare de cuvinte (max 3 )
S3 - 5-6 paragrafe despre Ford si visul lui cu masina si dezvoltarea afacerii ( era cu match the paragraphs cu niste sentences ) si apoi 5 intrebari despre ce vorbea textul si inca 3 de completat one word .
Concluzia la Reading e ca a fost usor , am avut timp ( dupa ce terminam o sectiune trecem pe answer sheet ) si sper la un 7,5-8
Writing - Task 1 Scrisoare catre sefu sa-i zic ca ma operez de ceva simplu si n-o sa-mi iau medical dar n-o sa pot sa fac o parte din treburi . Aici am gresit ca m-am intins mai mult de 20 min si am furat din timpul Task 2 :(
Task 2 Tinerii vor mai multa libertate si nu prea asculta de sfaturile celor mai in varsta . Agree or what ? :lol: Aici am scris cred eu ok , cu niste traduceri la zicale gen " Daca n-ai un batran , sa-l cumperi " si un exemplu de cum nu am ascultat eu sfatu lu maicamea si mai tarziu mi-am dat seama ca avea dreptate . Desi inca sunt nedumerit daca am atins limita de cuvinte ( eu zic ca da dar nu am apucat sa le numar pe toate ) , eu zic ca am facut ok .
Speaking - Fiind de la sute de km de Buc , nr de inscriere la examen era 00022-xxx insemnand probabil al 22-lea inscris cred si mai avand si numele de fam care incepe cu una din primele 5 litere din alfabet :wink: , aveam cateva motive subiective sa fiu printre primii programati , avand si un trenulet pe la 16 de reintoarcere . Supeeeeer , ia Costica , poti sa ajungi la 19:20 la BC ?????/ :shock: :shock: :x :x :| :) :lol: adica cam cel mai prost din curtea...British Council ca pe acolo am stat vreo 5 ore .
Revenind , la speaking , a fost ok , examinatoarea foarte zambareata ( romanca ) chiar si la ora aia .
Warm up cu niste - stai la casa sau la apartament , care camera iti place cel mai mult , ce lucruri fac casa mai frumoasa etc
Part 2 - Vorbeste despre cea mai frumoasa fotografie a ta , unde ai facut-o , de ce e cea mai deosebita pt tine si cand ai facut-o . Aici am vb cred doar vreo 1 min 40ca vreo 7-8 sec m-am oprit si m-a mai intrebat ea ceva , i-am raspuns repede si apoi a inchis Part 2 ( mai sigur am comis-o ca nu am ajuns la cele 2 min ) .
Part 3- dai cu pozele , aparatele digitale , crezi ca pozele arata realitatea ? sunt importante pozele vechi si ce arata ele ? cat sunt de incredere pozele daca nu cumva pot sa ne duca in eroare ? telefoaanele au mai nou camera de fotografiat , crezi ca e ok ?
Concluzia la Speaking e ca e destul de usor insa tb sa fii relaxat si sa ai o oarecare experienta de viata daca pot zice asa . De ex erau f multi liceeni acolo de 17-18 ani si ei nu prea gaseau usoare unele subiecte ( ex. traditii in tara ta ) dar daca ai trecut prin aceste lucruri iti vine mai usor sa vb , numai sa vina cuvintele la gura :lol:
A trecut f repede Speakingul , raspundeam destul de repede si cat de cat dezvoltat ( 2-3 propozitii) insa faptul ca m-am oprit la part 2 s-ar putea sa nu ma ajute sa obtin 6 necesar .
Long story dar v-am relatat ce am experimentat eu . Pt alte intrebari ...va rog .
Bafta la toti si ca o concluzie a IELTS-ului , trebuie invatat ( mai mult din placere ) si practicat cat mai des pt ca atunci testul va fi ceva obisnuit . Si cu multa atentie si pratica se pot obtine note f bune ( mai ales la GT ) .
:D

Sus

MesajScris: 23 Sep 2012, 17:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
...La writting mi s-a parut un pic greu (am luat doar 7 din pacate la writting)...
Atentie la "spelling", Arabela, vezi cum scrii cuvintele. In general nu se dubleaza consoana dinaintea sufixului "ing" decat cand cuvantul radacina se termina in consoana respectiva.
E.g. Swim = swimming, run = running, cut = cutting, win = winning

Cand cuvantul radacina se termina in vocala, se reduce vocala, iar consoana dinaintea sufixului "ing" nu se dubleaza.
E.g. Come = coming, give = giving, shine = shining

Deci la write = writing.

Sunt si exceptii (read = reading), de-aia am zis "in general, dar se stie si faptul ca in gramatica limbii engleze nu exista o regula care sa se aplice universal. Drept dovada verbele neregulate (nu au regula :wink: ) se invata pe dinafara.
8)
Ai si tu dreptate, am eu niste cuvinte pe care le-am invatat gresit de mica si in foarte mare graba le scriu gresit, de exemplu nu pot sa scap de "schedulling" tot gresit. Dar la examen m-am corectat, pe forum scriu fix cum imi vine. Adevarul este ca m-am infuriat rau pe 7 -le acela. Cate puncte pierzi pe spelling, stii cumva?

merci, Arabela

Sus

MesajScris: 23 Sep 2012, 17:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hm, eu va pot spune din experienta sotului :D ca la Academic Reading partea a treia a fost tricky, un text despre optiuni de munca si management, in birou sau remote. Iar la W task 1 a avut de descris o harta :lol: nu se astepta. Se pare ca dintre L, R, W subiectul R S3 a fost cel unde pierdeai puncte. In rest ... nu l-am mai intrebat ca si asa era nervos. Azi la Speaking s-a dus relaxat, oricum era convins ca mai trebuie dat cel putin o data. Asa ca ne mai vedem in ianuarie, februarie :wink: ca vreau sa luam note mari (chiar si eu un 8 la "writting" :lol: wow acum sigur o sa-mi aduc aminte de regula asta).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2