Board index
Acum este 10 Dec 2019, 02:17

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Meditator IELTS Bucuresti
MesajScris: 20 Apr 2017, 12:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,

Imi puteti recomanda va rog pe cineva pentru IELTS, in Bucuresti?
Inca nu imi dau seama cum este acest examen. Eu vorbesc destul de bine engleza, limba pe care o folosesc in mod frecvent, dar nu stiu care sunt exact cerintele acestui examen. Voi cat timp v-ati pregatit pentru examen? De unde ati plecat ca si nivel al limbii engleze si unde ati ajuns dupa un anumit interval de timp?

Multumesc,
Cosmin

Sus

MesajScris: 20 Apr 2017, 13:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@mephisto

Buna,

a cunoate/vorbi bine lb. engleza si un scor bun la examenul IELTS sunt doua lucruri diferite....bine.
Chiar si nativi vorbitori de engleza iau cu greu 7 la writing, de exemplu, fara o pregatire specifica pt test.
Sfatul meu este sa gasesti pe cineva care cunoaste foarte bine ce inseamna IELTS si care a si dat testul (ar fi si o garantie ca nu te abureste) si a luat minim 8 la fiecare (L, R, W si S). Sau sa fie vorbitor nativ de engleza si sa aiba o profesie de genul jurnalist, profesor, scriitor... .
In primul rand ar trebui sa stii cum stai, la ce nivel esti. Sa fii evaluat corect fara sa ti se dea false sperante gen "in doua luni de zile o sa treci de la 6 la 7".
Din experienta iti pot spune ca band 6 poti lua relativ usor dar daca tinta este band 7 atunci ai nevoie de pregatire serioasa.
Ia carti de teste de la British Council si fa cat mai multe teste pe ceas ca si cum ai fi la examen.
Parerea mea este ca cel mai greu este la writing.
Poate ar trebui sa dai un examen IELTS si sa vezi rezultatele. Dar asta ar insemna sa "pierzi" 800 ron.....
Este destul de delicat dar trebuie sa incepi de undeva.
Eu am luat-o de la zero cu engleza si am luat band 7 dupa 6 teste IELTS. Am invatat din greseli pana am dat peste un nativ de profesie jurnalist (a predat si pe la British Council, acum nu mai da meditatii) care a stiut cum sa ma indrume (ce sa invat, cum sa invat...etc).
Chiar si asa rezultatele s-au vazut in 4 -5 luni. Dar este un caz particular.
Tu ai nevoie de o evaluare obiectiva, un profesor care sa stie ce presupune IELTS si practica multa (teste si vorbit).

Bafta

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 01:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua,

Imi puteti recomanda va rog pe cineva pentru IELTS, in Bucuresti?
Inca nu imi dau seama cum este acest examen. Eu vorbesc destul de bine engleza, limba pe care o folosesc in mod frecvent, dar nu stiu care sunt exact cerintele acestui examen. Voi cat timp v-ati pregatit pentru examen? De unde ati plecat ca si nivel al limbii engleze si unde ati ajuns dupa un anumit interval de timp?

Multumesc,
Cosmin
Vezi ca sunt pe torrent materiale ajutatoare

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 06:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua si multumesc pentru raspunsuri.
Imi doresc foarte mult sa lucrez cu cineva. Sunt foarte ocupat si nu am timp sa incerc tot felul de documentatie, asa ca doresc sa fac pregatire cu cineva care are experienta in acest examen, preferabil cineva de la BC. Daca aveti o exerienta foarte buna cu vreu meditator, va rog sa-mi transmiteti si mie contactul.
Btw, acest exament trebuie sustinut si de sotia mea, sau este de ajuns sa fie sustinut doar de aplicantul principal? Exista vreo diferenta in punctajul overall, daca ambii parteneri au trecut acest examen?

Multumesc,
Cosmin

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 07:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua si multumesc pentru raspunsuri.
Imi doresc foarte mult sa lucrez cu cineva. Sunt foarte ocupat si nu am timp sa incerc tot felul de documentatie, asa ca doresc sa fac pregatire cu cineva care are experienta in acest examen, preferabil cineva de la BC. Daca aveti o exerienta foarte buna cu vreu meditator, va rog sa-mi transmiteti si mie contactul.
Btw, acest exament trebuie sustinut si de sotia mea, sau este de ajuns sa fie sustinut doar de aplicantul principal? Exista vreo diferenta in punctajul overall, daca ambii parteneri au trecut acest examen?

Multumesc,
Cosmin

Nu te pot ajuta la prima parte dar cu IELTS cam asa sta treaba: Tu ca aplicant principal ai nevoie de minim 6 la fiecare proba, s-ar putea 7 chiar, depinde de job code. Daca iei 6, nu iei puncte pentru limba.
Sotia ta, ca aplicant secundar va avea nevoie de 4.5 overall. Daca nu ia, platesti o taxa, nu mai stiu exact cat era, vreo $4-5,000.
Era un booklet sfant, booklet 6, sau form 1119 dar nu mai e de gasit pe border.gov.au
Acolo gasesti raspunsuri la multe intrebari. Sper sa fie de actualitate
http://www.rdani.org.au/files/pages/ski ... klet_6.pdf

WA SS: 20.08.13
ITA: 21.08.13
Visa Lodged: 11.09.13
Meds: 16.09.13
Visa Grant: 18.02.14
Landing in Perth: 08.09.14

Sus

MesajScris: 18 Mar 2018, 18:19 
Neconectat

Citat:
Salut,
Eu am cautat si am gasit pe forum o meditatoare care m-a ajutat f mult pe partea de speaking si writing. Conteaza f mult sa ai pe cineva cu care sa vb in engleza, sa-ti verifice stilul in care scrii, sa-ti scoata in evidenta greselile si care sa te bata la cap sa nu le repeti la infinit. La mine a avut efect, m-a ajutat sa obtin ceea ce mi-am propus.
Bafta.

Buna! Imi poti da te rog si mie contactele acelui meditator, daca este disponibil pt meditatii bineinteles.
Multumesc!

Sus

MesajScris: 07 Mai 2018, 00:08 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua! Imi puteti recomanda un meditator bun in Bucuresti care pregateste pentru examenul IELTS/ Cambridge??

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3

Ora este UTC+02:00 UTC+2