Board index
Acum este 19 Aug 2019, 05:45

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LEGALIZARE ACTE
MesajScris: 28 Aug 2012, 01:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

ATI LEGALIZAT SI FLUTURASII DE SALARIU?
PENTRU FIRMA CE DECLARATII ATI TRIMIS?
EXTRASELE DE CONT SUNT UTILE CA FORME DE PLATA?

Sus

Subiectul mesajului: Re: LEGALIZARE ACTE
MesajScris: 28 Aug 2012, 07:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
ATI LEGALIZAT SI FLUTURASII DE SALARIU?
PENTRU FIRMA CE DECLARATII ATI TRIMIS?
EXTRASELE DE CONT SUNT UTILE CA FORME DE PLATA?
Cum adica legalizat?!? Daca te referi la traduceri legalizate, atunci da, toate traducerile probabil trebuie legalizate. Daca te referi la copii legalizate, atunci isi au rostul doar daca ai de gand sa trimiti actele fizic undeva.

DAR, nu ai specificat pentru ce iti iti trebuie legalizare. De fapt nici nu stiu daca vb despre Australia, New Zealand, sau alta tara, intrucat ai facut thread-ul la IELTS... Deci da mai multe detalii, ca sa poti primi niste sfaturi... si scoate Caps Lock cand scrii, nu are rost sa tipi la noi :).

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 10:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pentru Australia, eu am facut acreditarea la AITSL, acum urmează sa facem si pentru soțul meu la VETASSESS.

In cazul sotului este mai complicat pentru ca mare parte din activitate o are pe firma.
De aceea întreb fluturasii i-ați tradus si legalizat si in cazul activității pe firma ce acte doveditoare ați trimis.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 11:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pentru Australia, eu am facut acreditarea la AITSL, acum urmează sa facem si pentru soțul meu la VETASSESS.

In cazul sotului este mai complicat pentru ca mare parte din activitate o are pe firma.
De aceea întreb fluturasii i-ați tradus si legalizat si in cazul activității pe firma ce acte doveditoare ați trimis.
Pentru PFA (cazul sotiei) noi am tradus/depus urmatoarele: declaratie pe proprie raspundere ca a lucrat cate 8 ore pe zi in activitatea sa, contractele incheiate cu cei mai importanti 4 clienti, recomandari de la acestia, deciziile de impunere luate de la finante in care se arata veniturile realizate, codul de inregistrare fiscala. Ca administrator la un SRL, nu ar trebui sa fie foarte diferit de asta, poate actul constitutiv prin care el este numit administrator plus cateva balante. Citeste si threat-ul asta: viewtopic.php?f=2&t=2235

La mine, ca si angajat am depus: contractele de munca (unde nu le-am avut am facut copii legalizate dupa cele din arhiva ITM)+actele aditionale, recomandari de la fiecare job, copii dupa fisele fiscale de la finante (in loc de "fluturasi"... era un job de acum 6 ani), am pus si cartea de munca desi am inteles ca e de prisos.

In principiu ar trebui sa depui orice document care sa ateste ca indeplinesti cerintele cerute acolo cum ar fi: ca ai lucrat cel putin 20 de ore pe saptamana, ca a fost un job platit, ca taskurile tale corespund cu domeniul in care ai facut assessment, si toate cerintele cerute acolo la work experience evidence.

La toate am facut traducere legalizata... pe mine m-a costat mai mult legalizatul decat traducerea in sine :|

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 11:45 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc, mult pentru răspuns! Noi am trimis la tradus: certificatul de înregistrare, cateva contracte încheiate cu anumiti clienți, recomandări, pentru perioada in care a fost angajat 2 fise fiscale, adeverinta si recomandare, avem si câțiva fluturasi dar mă gândeam sa-i trimit in original sa nu-i mai traduc si ulterior sa ii legalizez. Ce poți sa traduci la un fluturas? Pentru contractele alese am ales si extrasele de cont aferente pe care doar am sa le legalizez nu vad ce ar putea traduce la un extras de cont. Si ne gândeam sa trimitem declarația 300, 392, 394. Altceva in afara declaratiei statutare si a declaratiei contabile nu stiu ce am putea trimite.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 12:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Hi,
cand ai dat IELTS si ce nivel ai obtinut ??!?

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 12:46 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Încă nu am dat testul mă pregătesc încă , am schimbat un meditator, cred ca voi da 1 data in Octombrie in București sa vad cum este si in Noiembrie la Sofia unde sper sa i-au un 7 mai mult as vrea dar mi se pare imposibil, acum după ce traduc un text de la academic tot mai am 2-3 greșeli

Sus

MesajScris: 28 Aug 2012, 16:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc, mult pentru răspuns! Noi am trimis la tradus: certificatul de înregistrare, cateva contracte încheiate cu anumiti clienți, recomandări, pentru perioada in care a fost angajat 2 fise fiscale, adeverinta si recomandare, avem si câțiva fluturasi dar mă gândeam sa-i trimit in original sa nu-i mai traduc si ulterior sa ii legalizez. Ce poți sa traduci la un fluturas? Pentru contractele alese am ales si extrasele de cont aferente pe care doar am sa le legalizez nu vad ce ar putea traduce la un extras de cont. Si ne gândeam sa trimitem declarația 300, 392, 394. Altceva in afara declaratiei statutare si a declaratiei contabile nu stiu ce am putea trimite.
394 si 392 nu prea ii ajuta, sunt declaratii pur statistice/informative (394 pt TVA si 392 pt raportarea CA) iar 390 este doar pt TVA. Cred ca mai relevant mi se pare 101 (asta daca nu esti micro), sau chiar F20 din bilant (desi cam extrem). Dar din nou, nu cred ca este cazul. Gandeste-te ca tu trebuie sa demonstrezi ca ai fost platit si daca zici ca ai fost platit prin banca, extrasele de cont ar trebui sa fie indeajuns. Ce nu inteleg eu este daca sotul va cere overseas work experience pe perioada cat a fost administrator. Citeste mai atent threat-ul pe care ti l-am dat, parca erau acolo cateva cazuri de administratori in aceiasi situatie.

Recomand traducerea si a fluturasilor precum si a extrasului de cont pentru ca desi nu pare au destula informatie. Spre exemplu pe un extras de cont vor vedea ca apare denumirea firmei, insa nu vor sti in ce calitate, respectiv client.

Sus

MesajScris: 29 Aug 2012, 12:38 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
394 si 392 nu prea ii ajuta, sunt declaratii pur statistice/informative (394 pt TVA si 392 pt raportarea CA) iar 390 este doar pt TVA. Cred ca mai relevant mi se pare 101 (asta daca nu esti micro), sau chiar F20 din bilant (desi cam extrem). Dar din nou, nu cred ca este cazul. Gandeste-te ca tu trebuie sa demonstrezi ca ai fost platit si daca zici ca ai fost platit prin banca, extrasele de cont ar trebui sa fie indeajuns. Ce nu inteleg eu este daca sotul va cere overseas work experience pe perioada cat a fost administrator. Citeste mai atent threat-ul pe care ti l-am dat, parca erau acolo cateva cazuri de administratori in aceiasi situatie.

Recomand traducerea si a fluturasilor precum si a extrasului de cont pentru ca desi nu pare au destula informatie. Spre exemplu pe un extras de cont vor vedea ca apare denumirea firmei, insa nu vor sti in ce calitate, respectiv client.

Sotul nu a fost administrator ci doar asociat, aici este problema si angajat cu 2 ore, iar in restul timpului a lucrat pe contract.

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 09:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Încă nu am dat testul mă pregătesc încă , am schimbat un meditator, cred ca voi da 1 data in Octombrie in București sa vad cum este si in Noiembrie la Sofia unde sper sa i-au un 7 mai mult as vrea dar mi se pare imposibil, acum după ce traduc un text de la academic tot mai am 2-3 greșeli
Citat:
Citat:

Hi,
cand ai dat IELTS si ce nivel ai obtinut ??!?
Hi,
suntem colegi de breaslă, spui ca ai facut acreditarea la AITSL dar nu ai inca IELTS, din ce stiu trebuie sa trimiti si rezultatul de la IELTS impreuna cu cele legate de munca, studii etc. Sau poate my english is not good !!!?! Recent am cautat pe site -ul AITSL poate o fi schimbat ei ceva legat de asta dar din ce vad nu. Este o alta schimbare legat de IELTS si era usor de inteles de ce, poate un asiatic a facut scandal, Listening and Speaking 8, Reading and Writing 7 e si normal asa pentru ca acestea sunt si cernitele de limba pentru inregistrare profesor in toate statele aussie si cerinta asta era de mult, cel putin de doi ani sigur.
ce se poate intelege din asta:

Q14: Can I submit my application ahead of my supporting documents?
No. AITSL requires all supporting documents at the time the application is submitted.
avand in vedere ca iti si spune ce nivel IELTS ai nevoie pentru assessment .
I apologize if you find brutal words, but not this I intended

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 10:02 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Dacă citesti cu atenție formularul pentru depunerea actelor de la AITSL vei observa ca este o rubrica pentru depunerea documentelor in care scrie ca dacă ai testul Ielts bifezi si trimiti dovada, dacă nu, nu. Am trimis actele la ei in iulie si astept răspunsul in vreo 2-3 saptamâni .Ielts-ul îl voi da in Octombrie sau Noiembrie.

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 10:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dacă citesti cu atenție formularul pentru depunerea actelor de la AITSL vei observa ca este o rubrica pentru depunerea documentelor in care scrie ca dacă ai testul Ielts bifezi si trimiti dovada, dacă nu, nu. Am trimis actele la ei in iulie si astept răspunsul in vreo 2-3 saptamâni .Ielts-ul îl voi da in Octombrie sau Noiembrie.
Hi,
that's right la asta m-am referit si eu la formular. dar eu ma intreb cum vor face assessment daca nu le dai si IELTS il cere in formular, sigur ca ai libertatea de a bifa sau nu. Ai primit e-mail de la ei with application reference number ?!?!!? Cu actele trimise in iulie mai dureaza, de la data in care ai e-mail cu application reference number vine raspunsul in max. 10 weeks, deci daca ai acest reference number inseamna ca au toate actele necesare for assessment.
Daca ai reference number fara IELTS sa-mi spui si mie, te rog. Poate pe privat. Voi trimite si eu actele atunci !

Vreau sa intelegi ca fara dovada nivelului de english IELTS nu se vor apuca de assessment tau. Cred ca singurul raspuns pe care il vei primi este ca asteapta sa le trimiti si IELTS. Ai trimis actele dar nu se vor apuca de dosarul tau pana nu trimiti si IELTS. Asta e opinia mea.

Have a nice day !

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 18:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am primit si numar de referinta si verific din cand in cand cum stau.Ca sa nu mai dezimformezi pe nimeni uite aici raspunsul lor .
Dear Mrs Ticu

Thank you for your response to AITSL's email dated 01 August 2012 regarding your payment. AITSL has processess the payment and it has been approved. Your assessment will be completed within ten weeks providing all supporting documentation has been submitted. Allow additional time for delivery, particularly to addresses outside Australia.

We ask that you check the above address as this is where your final outcome will be sent. If you change address during the assessment process please notify AITSL so we can update your records.

Progress of an application may be tracked through the online facility http://www.migration.aitsl.edu.au/check ... tionstatus.

If it is necessary for you to contact AITSL while your application is being processed, please email overseasquals@aitsl.edu.au and quote the above reference number.

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 19:02 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Reference number: WAMS00XXX/12

Application status: Application received, payment processed and assessment commenced

AITSL is committed to processing all applications within 10 weeks from the date of the initial notification email provided all the required supporting documents are lodged with your application.

UITE AICI SI O VERIFICARE! UNORA CHIAR LE PLACE SA SE AUDA VORBIND SI SA DEZINFORMEZE OAMENII!

Sus

MesajScris: 31 Aug 2012, 19:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Reference number: WAMS00XXX/12

Application status: Application received, payment processed and assessment commenced

AITSL is committed to processing all applications within 10 weeks from the date of the initial notification email provided all the required supporting documents are lodged with your application.

UITE AICI SI O VERIFICARE! UNORA CHIAR LE PLACE SA SE AUDA VORBIND SI SA DEZINFORMEZE OAMENII!
Hi,
nu dezinformez pe nimeni ceea ce spun este ca imi este greu sa inteleg ca vor face assessment fara a avea si IELTS la ei.
peste tot ei spun ca daca nu esti din NZ, USA, UK, Ireland, etc. sau nu ai studii facute in aceste tari in english ai nevoie de IELTS si in form de aplicatie iti cere, sigur asa cum ai spus, ai libertatea de a bifa sau nu casuta cu privire la IELTS.
Daca vei primi assessment pozitiv fara sa prezinti IELTS, te rog pune știrea pe forum. Thanks a lot .
Poate te-am iritat cu vorbele mele, dar să stii ca in procesul de immigration sunt job la care agentiile din aussie mentioneaza daca fac assessment fara IELTS, a noastra nu spune acest lucru ci zice ca iti trebuie IELTS academic de min. 7 , iar din 2013 listening & speaking 8 and reading & writing 7 deci normal ar fi sa prezinti si IELTS for assessment.

Sau analogia mea nu e corecta !?!!!??! Poti sa-mi spui daca gresesc cu ceva.
Nu uita de rugamintea mea, please . Thanks again .

Revin: poate imi explici mie, „oi fi eu mai greu de cap”, pentru ce iti cer ei IELTS ? ce ar putea ei sa facă cu IELTS ? de ce mentioneaza peste tot in procesul de aplicatie de IELTS ? , o fi pentru DIAC iti spun eu ca NU. Pentru DIAC ca sa iei puncte pe english ai nevoie de IELTS 7 - 10 points or IELTS 8 - 20 points pe fiecare sectiune indiferent daca este academic sau general, so ... AITSL iti cere IELTS academic doar asa ca nu au ce face cu el !!!?!?

Have a nice day !

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2