Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:22

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Oct 2012, 19:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi mates,

Greu, dar speranta moare ultima.....
Dupa ce am vazut ca Florentina, a mea sotie si nursa, nu a reusit sa treaca de academic band 7 cu 4x7 minim, am hotarat sa facem un loop si sa plece in UK, sa munceasca acolo ca RN si sa invete british and slangs and pop in & pop out, et.
Era mai jos decat mine, care acum 2 ani luasem IELTS la British Council in Bucuresti cu academic band 7 dar cu ceva reticente la speaking, deoarece, normal, in romania se vorbeste prea mult cocalara..... Cand te aude cineva ca vorbesti, sau macar incerci sa vorbesti in engleza, se uita crucis...
Acum, va da din nou un examen pe 17 noiembrie la Nottingham. 125 pounds fee.
de depasit, m-a depasit din toate punctele de vedere, mai putin bagajul de cuvinte.

As vrea ca pe acest topic, oricine a experimentat un examen IELTS in afara romaniei sa isi exprime parerile comparativ cu cel din romania.
Multa bafta tuturor.

Sus

MesajScris: 18 Oct 2012, 22:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
As vrea ca pe acest topic, oricine a experimentat un examen IELTS in afara romaniei sa isi exprime parerile comparativ cu cel din romania.
Multa bafta tuturor.
Pentru a putea compara, trebuie in primul rand ca respectiva persoana sa fi dat un IELTS in Romania si unul in strainatate.
Altfel, ce anume ai vrea sa descrie cei care au dat un IELTS, oriunde ar fi fost? Nu de alta, dar e bine sa compari mere cu mere si pere cu pere...

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 01:38 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

nu stiu din experienta personala insa am auzit ca multi din Australia isi dau IELTS-ul in tarile din Asia ,se pare ca nu sint asa exigenti.

Eu cred ca Ro mai bine decit UK- sau Belgrad, Budapest...

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 09:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca vrei sa ai parte de mai multa corectitudine (cel putin teoretic :) ) ar fi de preferat sa dai intr-o tara "civilizata". Am mai spus...vrei 6 in Romania...atunci va trebui sa "prestezi" de 7-7.5...si asa mai departe. Din moment ce absolut toate probele (L, R, W si S) sunt corectate in Romania, la una din probe, de regula W sau S, se micsoreaza o nota (adica 3 note peste 6..o nota de 5 sau 3 note de 7...o nota de 6). Se vor gasi unii sa spuna ca cei care au luat IELTS-ul l-au luat in Romania...da, adevarat..insa dupa cate incercari?...cititi "povestea" fiecaruia cu cei de la BC Romania...
Repet ce am mai spus pe alt topic...daca aveti posibilitatea financiara- asta inseamna transport, cazare, etc - mergeti sa dati testul afara (in tari ca UK, Germania, Italia testul se da intr-o groaza de orase si saptamanal, uneori si de 2 ori pe saptamana). In romania se fura...iar asta nu e nimic nou. Credeti-ma ca nu spun asta doar pentru ca si eu am fost "victima" ci pt ca stiu ce se petrece in Romania.
Bafta la toata lumea!

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 09:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Primele note: R-9, L-8, W-6, S-7.
Aveam nevoie de 7 pe linie asa ca am facut contestatie la S si W. La W nota a fost marita cu un punct, deci in final am avut 7 iar la S a ramas la fel. De mentionat faptul ca S-ul l-am sustinut cu un englez. W-ul, nu stiu cine a pus pixul rosu pe el asa ca nu ma pot pronunta daca acel punct acordat de cei din UK a fost sau nu furat de un roman/romanca sau poate cei din UK au interpretat altfel ce am scris eu acolo.
Notele finale le am in semnatura.

4. 03.10.2012 - 189 Application Lodged
5. 08.10.2012 - Acknowledge Letter
6. 29.10.2012 - CO
7. 01.11.2012 - Meds Referred
8. 07.02.2013 - Visa Granted

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 13:39 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sparky scrie:
Multa bafta tuturor.

Pentru a putea compara, trebuie in primul rand ca respectiva persoana sa fi dat un IELTS in Romania si unul in strainatate.
Altfel, ce anume ai vrea sa descrie cei care au dat un IELTS, oriunde ar fi fost? Nu de alta, dar e bine sa compari mere cu mere si pere cu pere...

Eu am dat IELTS-ul de 3 orin in Romania - in Bucuresti si la Brasov. Si pentru ca am inceput sa iau din ce in ce mai putin...Adica de unde luasem din prima 6,5 la S, ultima oara am luat 5,5...Adica tot invatzand, m-am prostit, sau cum? Asa ca pe 8 noiembri o sa l dau In Viena. Revin si va spun cum a fost. Am ales Viena pe principiul ca sunt zborurile mai ieftine, se da in cursul saptamanii si doar e proverbiala "CINSTEA NEMTZEASCA"...Am un feeling ca o sa fie 7...pe linie :)

11.04.2012 - Vetassess POSITIVE assessment

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 13:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu am dat IELTS-ul de 3 orin in Romania - in Bucuresti si la Brasov. Si pentru ca am inceput sa iau din ce in ce mai putin...Adica de unde luasem din prima 6,5 la S, ultima oara am luat 5,5...Adica tot invatzand, m-am prostit, sau cum? Asa ca pe 8 noiembri o sa l dau In Viena. Revin si va spun cum a fost. Am ales Viena pe principiul ca sunt zborurile mai ieftine, se da in cursul saptamanii si doar e proverbiala "CINSTEA NEMTZEASCA"...Am un feeling ca o sa fie 7...pe linie :)
alegere buna ca locatie si data!...intr-o zi cand nu se da in Europa de Est...
Multa bafta!

Sus

MesajScris: 19 Oct 2012, 14:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Primele note: R-9, L-8, W-6, S-7.
Aveam nevoie de 7 pe linie asa ca am facut contestatie la S si W. La W nota a fost marita cu un punct, deci in final am avut 7 iar la S a ramas la fel. De mentionat faptul ca S-ul l-am sustinut cu un englez. W-ul, nu stiu cine a pus pixul rosu pe el asa ca nu ma pot pronunta daca acel punct acordat de cei din UK a fost sau nu furat de un roman/romanca sau poate cei din UK au interpretat altfel ce am scris eu acolo.
Notele finale le am in semnatura.
dat fiind faptul ca de regula nu este decat maxim un examinator englez si lucrarea la writing nu putea fi corectata de acelasi examinator englez cu care ai dat S....este clar ca te-a furat un examinator roman...daca imi dai codul de pe TRF e posibil sa-ti spun si cine este :D
Oricum...cand ti se mareste nota cu 0.5pct...mai inteleg....dar cu 1 pct???- inadmisibil!

Sus

MesajScris: 20 Oct 2012, 10:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu am dat de 4 ori in Romania, ultima data in Iasi, unde conditiile au fost execrabile. Vorbeam cu cineva care a dat in Cipru examenul si a avut casti pt fiecare. Rezultatele la listening si reading intotdeauna bune si foarte bune, peste 8 tot timpul. In schimb la W si S notele au alternat cu un 7 si un 6,5. Subiectivismul isi spune cuvantul zic eu. Vorbeam cu sotia si ziceam sa nu mai completez pe formularul de inscriere ca vreau sa emigrez in Australia. Poate asa acel 6,5 va fi 7. Cu siguranta daca mai trebuie sa dau Ielts merg in Italia. Poate pentru nivelul asteptarilor putin mai scazut din tara respectiva (asa am inteles eu).
Bafta, Edi

IELTS3:L8.5;R8;W6.5;S7
27oct - depunere SS la WA
14nov - primit SS de la WA
16nov - ITA
26nov - TRN
30nov - CO!!!
24dec - meds refered
10 aprilie - GRANT NOTIFICATION

Sus

MesajScris: 21 Oct 2012, 07:22 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
.
Fiind asistenta si fiind interesata in emigrarea in Australia, si eu a trebuit sa dau/iau IELTS-ul...l-am dat in Irlanda, unde - dealtfel - sunt si rezidenta...m-a "palit" gandul asta, al emigrarii prin martie, anu' asta...vazand ca IELTS e o conditie sine-qua-non pentru inregistrarea cu Australian Nursing Board, am purces la a ma interesa ce si cum sta treaba asta...locuind in Irlanda de peste 5 ani si lucrand de 4, iti poti imagina ca Engleza mi-a devenit destul de familiara, ca sa nu spun ca vorbesc fluent, ptr ca ar suna a lauda....totusi, vazand ce vor baietii ceia de la IELTS, mi s-au cam incrucisat ochii....si-atunci mi-am zis ca tre' sa fac ceva pregatire...am cautat un profesor...unul care sa stie cu ce se "mananca" IELTS....am facut vreo 10 ore de pregatire intensiva....sfaturi si indicatii mai mult...in rest, studiu permanent....practica, la greu...mi-era si greatza de-acum de subiectele lor de kkt, dar n-aveam incotro....profesorul, destul de impresionat, nu se astepta ca o romanca sa vorbeasca engleza (uff, cand or intelege, oare, ca Romania nu-i chiar Burkina Faso?...macar din anumite puncte de vedere :mrgreen: )

In fine, vine si ziua examenului....University College Dublin...o groaza de candidati,chiar nu ma asteptam
.....listening?niste teste destul de greutze...diferite accente...in sala nu tocmai liniste...il apuca pe cate unu' tusea fix can' nu trebuia :mrgreen:

....reading?au fost trei texte...cel de-al treilea absolut de kkt...ceva legat de "psychological behavior" (era si o candidata irlandeza, nush ce cata ea pe-acolo; dupa examen a venit si m-a intrebat ce voiau aia sa "spuna" in text; va dati seama ca, dupa ce am auzit-o pe ea, mie mi-au pierit toate sperantele ca as fi facut ceva corect la testul de reading :cry: )

....writing? niste ciudatenii de pie-chart-uri, acompaniate si de un grafic...sa le analizam, sa le descriem, sa le...Doamne, iarta-ma! :mrgreen: ....al doilea subiect: sa ne spunem noi parerea, cea inteligenta si avizata :mrgreen: , despre avantajele turismului international si despre cat de multa intelegere intre popoare aduce el sau, din contra

....speaking? o cucoana, cam batranica ea, cu o fatza mai imobila decat peretele....incep intrebarile de inceput....urmeaza intrebari despre transportul in comun ( ce/daca folosesc, in ce circumstante, imi/nu-mi place, ce-ar trebui facut ptr imbunatatirea conditiilor , ce fel de transport se foloseste in tara me' draga....imi venea sa ii spun "calul" ptr anumite comunitati, dar m-am abtinut :mrgreen: )....trece la celebru' card: cica sa-i povestesc yo despre o bijuterie pe care am purtat-o...cand?cum?ce-au spus prietenii?...intrebari de kkt, la care se asteptau raspunsuri geniale, din pacate :mrgreen: ... ultimile intrebari s-au referit la moda: ce-mi place sa port, de ce, atitudinea femeilor/barbatilor/tineretului fatza de moda/imbracaminte, costume folclorice din Romania, circumstantele in care se poarta...si cam atat.

Am iesit din examen zabauca....am fumat 3 "tzagari" :lol: ....si-am plecat acasa...n-aveam nici cea mai vaga idee....dar de ceva eram ABSOLUT sigura: IELTS?...un examen subiectiv...destul relevant pentru cat de bine stapanesti limba engleza, dar - fara indoiala - mai mult un examen de cultura generala, in special daca dai ACADEMIC-ul....stiu ca suna pompos.

In 13 zile au venit rezultatele: L 7, R 7, W 7.5, S 8...overall 7.5....fericitaaaa, mama-mama!!!........m-am gandit si inca ma mai gandesc si-acum cand, ca asistenta medicala, voi avea sansa sa discut eu cu pacientii despre "Fertilizarea in vitro la femeile obeze si/sau cele trecute de 40 de ani; argumente pro si contra", care - apropos - e unul dintre posibilele subiecte la examenul scris :mrgreen:

Asa dupa cum spunea cineva mai sus, e greu sa COMPAR, atat timp cat n-am experienta unui IELTS in Romania....dar asta a fost IELTS-ul meu in Irlanda....poate povestea mea ar putea sa o ajute pe sotia ta in a evalua, desi ma indoiesc, atat timp cat subiectele sunt tot altele, iar examinatorii - probabil - sunt la fel..."nemuritori si reci" :mrgreen: ( sa ma ierte nenea Eminescu!)

Bafta si aveti grija de voi, oriunde v-ati afla!

28.06 Visa lodged
09.07 Medicals in Dublin
21.07+02.08 Additional doc
05.08 Visa grant

Sus

MesajScris: 26 Oct 2012, 11:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi again.

Nu stiu daca si altii au experienta unui IELTS in romania si in afara romaniei de altfel.
Cert este ca noi vom avea un examen pe 17 noiembrie 2012, dupa alte cinci sustinute la BC Bucuresti.
Pe aici, prin UK, indienii care au dat si au luat academicul cu peste 7 (vorbesc de cei din health system) spun ca nu este greu, ci doar trebuie sa "cazi" pe un anumit sablon specific la proba de writing si speaking.
Va recomand IELTS SPEAKING by Matt Clark pentru a "vedea" clar ce sabloane vor astia la speaking.
In legatura cu writing, se stie........ part 1 & 2 sunt abordate total diferit.
Despre Listening si Reading...... probe de "IN" ( writing & speaking sunt probe de "OUT") ... practice, practice, practice.

Deci..... celor care vor mere cu mere si pere cu pere...... vor avea aceasta doleanta satisfacuta.
It's just a matter of time, mates !!!! Hopefully, It'll be in cloud nine.

Sus

MesajScris: 26 Oct 2012, 15:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu am dat IELTS-ul undeva in vara la Sofia. Da stiu...o prostie :mrgreen: ...eram insa disperat ca trebuia sa scot urgent 7 pe linie ca sa pot depune dosarul si alte orase unde as fi putut ajunge, in foarte scurt timp cat aveam la dispozitie, nu am gasit (erau locurile ocupate si nu mai faceau inscriere...sau nu am gasit eu varianta de avion convenabila)....asa ca am fost nevoit sa fac o incercare la fratii de peste Dunare...Sfat: nu mergeti in Bulgaria! ..de ce spun asta?...la listening...a sarit banda (Au venit cu niste casetofoane din anii 80' :D ...am facut plangere...i-a durut la palarie...La Speaking- am dat in sediul British Council...care...e o cladire jalnica (desi situata central)....Acolo am asteptat aproape 3 ore pe hol...se stricase reportofonul :D ..iar la discutia cu examinatoarea (o bulgaroaica care era total absenta...) a fost o situatie foarte simpatica: ma cheama sa intru in sala pronuntandu-mi numele...ma asez pe scaun...si la inceput- stiti- spune cine este si ce candidat are...ei bine- tipa spune ca are in fata alt candidat (un bulgar :D )...o corectez...spune din nou numele meu ca sa se imprime pe banda...imi cere pasaportul...se uita si ma intreaba: Romania?...raspund afirmativ..si prima intrebare este sa ii descriu casa mea din Sofia :shock: ...in rest...am vorbit singur..la un moment dat s-a ridicat si s-a uitat pe geam (era geamul deschis spre un teren de fotbal unde o gasca de copii bateau mingea...deci- vacarm...conditii foarte bune!)...dar nu a inchis geamul ca nu existau aparate de aer conditionat :mrgreen:

Sus

MesajScris: 25 Noi 2012, 16:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mda.
A trecut si ziua cu examenul de la Nottingham Uni.
Ajungand acolo, ne-am holbat la varietatea cladirilor din campus care mai de care mai futuristice.
In cladirea unde s-a dat IELTS-ul, plic de chinezoi. Eram doar singurii albiciosi. despre engleza vorbita, ca ne-am dat la ceva discutii cu ei, execrabila......rea de tot. Si erau ca sa ia acdemic 6 pentru facultate.
Ne-au facut poze si ne-au luat si amprentele. Cred ca deoarece chinezoaicele semanau toate la fel.
:P
Conditiile foarte bune.
Pot spune ca toate probele au fost, normal, au fel ca cele sustinute in RO.
Numai ca astept acum raspunsurile prin posta, si va voi spune ce note am luat.
Finger crossed !

Sus

MesajScris: 19 Dec 2012, 18:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mda.
A trecut ceva vreme de la examen, am trecut si peste toate etapele sufletesti ca rod al dezamagirii si am revenit sa imi exprim parerea mea personala referitor la unde este mai bine sa dai examenul IELTS.
Incerc sa par obiectiv si sa pot spune ca tot in Romania este mai bine. Pentru noi, ca nu am reusit, daca am fi reusit poate alt raspuns aveam. Diferentele sunt minore, totul depinde de inzestrarea fiecaruia, cat de mult se pregateste pe specific IELTS si de mood-ul din acea zi.
Poate ca suntem blestemati sa nu luam naiba cele patru note de 7 academic niciodata. Datoria noastra in fata copilului nostru este de a nu ceda. Sa speram ca vom si putea rezista.
SARBATORI FERICITE TUTUROR !

Sus

MesajScris: 20 Dec 2012, 21:01 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Bafta multa la urmatorul IELTS, Craciun fericit!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2