Board index
Acum este 14 Dec 2019, 04:58

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: intalniri in Bucuresti pt speaking
MesajScris: 16 Mai 2013, 08:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare la toata lumea!
Desi au mai fost incercari de a organiza diverse intalniri pe skype sau chiar "face to face", care, din ce am inteles, nu prea au reusit in trecut, incerc sa lansez o invitatie celor care se pregatesc pt IELTS si considera ca ar fi de folos pt ei cateva intalniri in care sa discutam teste de speaking si eventual writing, de a organiza intalniri in Bucuresti, in locatii/zile/ore pe care sa le stabilim de comun acord.
Ce spuneti?

Sus

MesajScris: 17 Mai 2013, 06:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Avand in vedere ca nu sunteti native si nu are cine sa va corecteze nu v-as recomanda asa ceva. Si in plus o sa fiti foarte tentati sa o comutati pe romana, mai ales cand nu stiti cate un cuvant.
Daca vrei sa ai rezultate trebuie sa vorbesti cel putin cu cineva care nu stie romana si stie enggleza destul de bine.

Poate ca o alternativa, poti sa incerci sa gasesti prieteni pe facebook sau alt site similar din anglia sau alta anta tara anglofona si sa vb cu ei.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2013, 08:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am incercat variantele cu facebook, mess, skype (exista o sectiune unde gasesti chipurile persoane care doresc sa invete engleza..si printre ei mai sunt si nativi)...dar...nu a mers (declarativ suna frumos...dar cand e de pus in practica- fiecare nu gaseste timpul necesar, nu ne potrivim la ore, etc)
Ideal e asa cum spui - sa fie un nativ care sa te corecteze si de la care sa prinzi expresii, nuante, etc...
Eu unul stiu o profa de engleza care ar putea face sedinte cu 4-5 persoane la preturi mai bune. Daca e cineva interesat putem face un astfel de grupulet...
Oricum, parerea mea, chiar daca nu e nimeni sa ne corecteze, astfel de intalniri ar aduce totusi un mic plus pt fiecare (idei, tips-uri, etc). Un englez mi-a spus sa vorbesc in engleza cu cine pot, oriunde, oricand...chiar daca o fac cu greseli..tot plusezi la capitolul fluenta.
Invitatia ramane :)

Sus

MesajScris: 17 Mai 2013, 10:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma bag si eu, chiar daca nu am in plan sa dau testul IELTS any time soon. Pe google hangouts e mai OK, are apps si pt iPhone , iPad cat si Android sau direct de pe Pagina. Merge si destul de bine si e f usor de folosit. Trebuie cont de gmail .

Sus

MesajScris: 30 Iun 2014, 09:18 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Vin si eu cu o propunere. Sper sa isi gaseasca raspuns pe acest forum.
Am dat testul, am obtinut band 7 dar tintesc nota 8..sper sa nu fie f greu de obtinut. Problema este ca m-am culcat pe o ureche din octombrie(parca) de cand am dat ultimul examen. Tot aman dar pare ca singura nu ma apuc de invatat nicicum. Ma gandeam ca daca s-ar mai gasi doritori care sa vrea sa aprofundeze, ne putem intalni pe seara(de 2 ori pe saptamana..), intr-un spatiu din..Centru Vechi..Unirii..zic eu si..sa ne vedem de treaba. Poate asa ajung si eu sa ma apuc de invatat pt ca altfel i'm procrastinating :)) si nu ajung nicaieri.

Astept propuneri daca stiti de o locatie propice studiului. Am auzit de The Hub insa nu stiu mai multe..

:)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2