Board index
Acum este 22 Noi 2017, 11:13

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vacanta in Australia
MesajScris: 11 Aug 2012, 15:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

navigatoru scrie:
masina o sa inchiriez doar cateva zile, restul vreau sa le vad la pas.
ceva muzee, si alte atractii?

Depinde cate zile ai.
Vreo 2 excursii de o zi poti sa le faci in Blue Mountains, una din ele la Katoomba, alta la Jenolan Caves, au mai fost si altii de pe forum acolo.
Gradina Botanica - ajungi la Mrs Macquarie's Chair si vezi imaginea de ilustrata a Sydney-ului, cu Opera si Podul in acelasi cadru.
Prin Gradina Botanica gasesti si Galeriile de Arta NSW, un muzeu foarte bun.
Cat te plimbi pe Circular Quay sa vezi podul si opera, gasesti pe acolo o gramada de restaurante si cafenele. Guylian are acolo un boutique de cafenea - ciocolaterie, cu prajiturele si cafele formidabile. Pretul e si el pe masura, ce-i drept.
Poti sa mergi si in Darling Harbour, gasesti acolo Acvariul, Muzeul Maritim cu replica "Endeavour" a lui Cook, o nava de razboi si un submarin ce pot fi vizitate.

Si acolo e plin de restaurante si cafenele, printre care cea a lui Lindt, rival cu Guylian. Cafele, ciocolate, prajituri la fel, formidabile, la preturile de rigoare.

Chiar langa Darling Harbour e o mica gradina chinezeasca, Garden of Friendship, cu lac si diverse constructii chinezesti, culori, natura, nici nu zici ca te afli in mijlocul unui oras.

Sydney Barracks ca sa afli ceva istorie, se afla chiar langa Hyde Park.
QV Building, o cladire imensa si frumoasa, cu shopping mall inauntru.
Daca chiar vrei poti sa urci in Sydney Tower. Sunt oarece mirosuri mai dubioase cand intri acolo, trebuie sa poti sa faci abstractie de ele si sa iei liftul pana sus. E si restaurant acolo in nori.

Mergi cu ferry la Taronga Zoo, sa vezi podul si opera de pe apa.

Pe langa Hyde Park e si Australian Museum - foarte bun.

The Rocks - zona istorica cu restaurante, langa Circular Quay pe partea cu podul.

Mergi pe pod, vezi Opera si orasul de acolo.

In rest... depinde cat stai si in ce perioada mergi. Mai zi ce interese ai avea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2012, 16:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

adip scrie:
navigatoru scrie:
- bondi beach
- ...
Ce sa faci la Bondi? Manly e mai frumos. Eu as recomanda si Ku-Ring Gai, ne-a placut foarte mult, nu stiu daca pe langa voi aveti ceva asemanator.

cum ce sa fac in Bondi ? :shock: :mrgreen: ... sa imi fac o poza :)

e de pus la treaba agentul cu noile info:
Manly
Ku-Ring Gai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2012, 16:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabriel scrie:
navigatoru scrie:
masina o sa inchiriez doar cateva zile, restul vreau sa le vad la pas.
ceva muzee, si alte atractii?

Depinde cate zile ai.
Vreo 2 excursii de o zi poti sa le faci in Blue Mountains, una din ele la Katoomba, alta la Jenolan Caves, au mai fost si altii de pe forum acolo.
Gradina Botanica - ajungi la Mrs Macquarie's Chair si vezi imaginea de ilustrata a Sydney-ului, cu Opera si Podul in acelasi cadru.
Prin Gradina Botanica gasesti si Galeriile de Arta NSW, un muzeu foarte bun.
Cat te plimbi pe Circular Quay sa vezi podul si opera, gasesti pe acolo o gramada de restaurante si cafenele. Guylian are acolo un boutique de cafenea - ciocolaterie, cu prajiturele si cafele formidabile. Pretul e si el pe masura, ce-i drept.
Poti sa mergi si in Darling Harbour, gasesti acolo Acvariul, Muzeul Maritim cu replica "Endeavour" a lui Cook, o nava de razboi si un submarin ce pot fi vizitate.

Si acolo e plin de restaurante si cafenele, printre care cea a lui Lindt, rival cu Guylian. Cafele, ciocolate, prajituri la fel, formidabile, la preturile de rigoare.

Chiar langa Darling Harbour e o mica gradina chinezeasca, Garden of Friendship, cu lac si diverse constructii chinezesti, culori, natura, nici nu zici ca te afli in mijlocul unui oras.

Sydney Barracks ca sa afli ceva istorie, se afla chiar langa Hyde Park.
QV Building, o cladire imensa si frumoasa, cu shopping mall inauntru.
Daca chiar vrei poti sa urci in Sydney Tower. Sunt oarece mirosuri mai dubioase cand intri acolo, trebuie sa poti sa faci abstractie de ele si sa iei liftul pana sus. E si restaurant acolo in nori.

Mergi cu ferry la Taronga Zoo, sa vezi podul si opera de pe apa.

Pe langa Hyde Park e si Australian Museum - foarte bun.

The Rocks - zona istorica cu restaurante, langa Circular Quay pe partea cu podul.

Mergi pe pod, vezi Opera si orasul de acolo.

In rest... depinde cat stai si in ce perioada mergi. Mai zi ce interese ai avea.

merci serif de informatii. le pun pe lista :) unele nu se potrivesc cu stilul meu de family holiday, dar altele sunt super de pus pe lista.
dau bere :P cu proxima ocazie :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Aug 2012, 14:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cum este in Potts Point?
te poti plimba seara pe strada ?:) sau te halesc ciorile?
am o oferta buna la un hotel misto acolo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Aug 2012, 13:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

un pic aprope de kings cross, da e ok. daca vrei liniste, stai departe de cbd:) ca zona e misto.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Aug 2012, 13:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

defender scrie:
un pic aprope de kings cross, da e ok. daca vrei liniste, stai departe de cbd:) ca zona e misto.

super.
merci

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 00:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna....citesc demult forumul, am vrea si noi sa emigram dar inca nu ne-am hotarat unde in australia, asa ca, pana atunci am vrea sa mergem la inceputul anului acesta in melbourne si sydney, si as vrea o agentie de turism din australia sa ne gaseasca cazare de acolo pentru ca,baniesc ca e mai convenabil, biletele de avion le-am gasit deja, mai trebuie cazarea, si vrem asa: 7zile melbourne si 7 sydney.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 00:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

maruu scrie:
Buna....citesc demult forumul, am vrea si noi sa emigram dar inca nu ne-am hotarat unde in australia, asa ca, pana atunci am vrea sa mergem la inceputul anului acesta in melbourne si sydney, si as vrea o agentie de turism din australia sa ne gaseasca cazare de acolo pentru ca,baniesc ca e mai convenabil, biletele de avion le-am gasit deja, mai trebuie cazarea, si vrem asa: 7zile melbourne si 7 sydney.

flight centre, expedia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 04:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

wotif.com e chiar foarte bun

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Noi 2017, 20:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,
Suntem o familie cu o fetita de 1 an si 7 luni si locuim in Finlanda de aproape 5 ani.
Deoarece in Finlanda avem o iarna foarte friguroasa si intunecata am ales sa mergem in vacanta la Sydney intre 10-24 ianuarie 2018. Pentru prima saptamana 10-17.01 am inchiriat un apartament langa Bondi Beach prin Airbnb iar pentru a doua inca nu ne-am hotarat. Am gasit ceva interesant in zona Manly Beach dar inca nu am facut rezervarea.

Eu as fi vrut pentru o saptamana sa inchireiz o masina si sa exploram putin continentul dar cu un copil este cam greu si sotia nici nu vrea sa auda...
Este Manly ok pentru o vacanta in familie? Ce alte plaje din Sydney sau apropiere imi recomandati?

Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Noi 2017, 08:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Parerea mea e ca nici Bondi nici Manly nu sunt foarte OK pentru vacanta cu un copil mic. Sunt zone turistice, foarte aglomerate si foarte zgomotoase.

O masina ar fi fost buna, dar puteti lua si trenul pana la Cronulla, Blue Mountains, Waterfall pentru excursii de o zi.

Ca plaje, Tamarama e aproape de Bondi si e mai linistita, putin mai departe e Coogee.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2017, 20:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

A mai trecut o spatamana de munca … acum este weekend si am timp de ceva research .
Cu siguranta o sa inchiriez o masina pentru aproximativ o saptamana in a doua parte a sejurului dar o sa o folosim doar pentru a explora imprejurimile pe o raza de maxim 100 km de Sydney.

Avem in plan sa vizitam mare parte din obiectivele care au fost recomandate de Gabriel, navigatorul, defender, Baiazid, adip, gwashere si alti colegi in postarile mai vechi si am mai pus acum Cronulla pe lista.

In prima saptamana pentru ca o sa stam langa Bondi o sa vizitam Tamarama si Coogee.
Pentru a doua saptamana suntem inca in cautare. Oferte sunt multe si poate de aceea este greu de ales. Am cautat in special in zona plajelor intre Manly si Palm Beach si avem cateva apartemente in lista de favorite. Despre Freshwater poate sa imi dea cineva informatii?

Deoarece nu avem cunostinte in Sydney care sa ne indrume orice sfat este bine venit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2017, 01:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu iti recomand sa nu ratezi Blue Mountains. O excursie de o zi, sau cu o noapte dormita acolo. Peisajul este superb. E la doua ore de Sydney cu masina, sau 3 ore cu trenul (doar $6-7 calatoria cu Opal).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2017, 10:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

vezi sa nu patesti ce am patit si eu :) cand am ajuns la Blue Mountains era ceata asa ca am vazut peisajele doar pe afisele de la Visitor Centre :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2017, 19:43 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

O sa caut 2 nopti la Katoomba pentru Blue Mountains iar dupa cred ca o sa rezerv la Freshwater pentru a avea acces la plaje si oras. Cu siguranta nu o sa ratez nici Ku-Ring-Gai.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2