Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Apr 2006, 09:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
off topic, cumva: daca-mi dai voie, Adi, o mica rectificare - programa analitica ESTE necesara la anumite autoritati de echivalare (printre care si TRA)

on-topic: DIMIA incearca de ceva vreme sa 'reguleze' (care naiba ar fi cuvantul in romana :shock: ) tagma agentilor 'overseas' si neautorizati. la urma urmei de ce ar pierde statul australian niste taxe frumusele, nu? :D ei bine se pare ca in urmatorii ani vor incerca sa-i oblige chiar si pe cei din afara australiei sa se inregistreze la MARA si sa indeplineasca anumite conditii. ca la urma urmei orice nene care stie un pic de engleza si-si pierde vremea pe site-urile cu info poate sa-si deschida firma de 'consiliere' ...

si eu sunt de parere ca, desi sunt oameni si oameni, unii cu mai mult caracter, altii cu mai putin, este absolut riscant si inutil sa cheltuiesti banii cu un asa-zis consultant roman, cand cu aceesi suma poti angaja un profesionist.

acuma stati linistiti ca si 'autorizatii' MARA o mai dau in bara, dar cum s-a mai spus aici pe forum, poti verifica pe site-ul institutiei de mai sus ce si cum la 'history' pe nr de agent.
din pacate exista tendinta ca toti cei care au studii juridice sa-si dea si examenele DIMIA pt registered migration agent, dar lipsa de experienta ii face sa nu aiba habar de f multe detalii din legislatia imigrarii. si cateodata se cunoaste ... fie ratezi viza, fie arunci cu banii degeaba.

ce sa zic deci, bafta tuturor si minte limpede cand se hotarasc sa-si angajeze reprezentant in dosar!
Eu cred ca mai e si factorul de a vorbii direct cu persoana, nu prin telefon, email etc. E o chestie romaneasca sa diluiesti cu o persoana face off iti da mai multa incredere, eu si acum am tendinta asta, cand trebuie sa ma plang pe la banca, credit card company, aia de la cable tv, etc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Apr 2006, 23:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai sa va zic una tare
Eu am avut niste pb. cu un "agent " din bucuresti si am scris aici ce mi-a facut.Auziti ca ma da in judecata ca i-am stricat imaginea de om serios.
Mi-a spus ca daca nu ma luam dupa ce scriu toti nestiutorii pe forum si nu citeam ce scrie pe www.immi.gov.au pana cum eram in Australia.Ca el trimite in fiecare luna cateva familii in Australia.Cred ca pana la urma o sa ramana romania fara populatie.Mi-a zis ca pe siteul guvernamental nu scrie tot ce trebuie sa trimiti ca asa si-ar face toti singuri actele, dar el cu experienta care o are si cum stie sa pregateasca un dosar este sigur de reusita, si ca ar fi scris in contract ca garanteaza rusita.
Cand l-am intrebat de ce a tradus acte care nu se cer mi-a spus ca poate o sa le ceara de aceea le-a tradus.
Si ca el face treaba mai buna decat agentii din Australia ca el stie mai bine situatia de aici.

Ultima oară modificat 12 Apr 2006, 01:26 de către razvanel, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2006, 01:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

destept omul

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 01:23 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Bine ca m-ati pus in tema. Multumesc tuturor!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Oct 2006, 00:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la Ta-Mara

Buna,
cunoaste cineva firme de emigrare in Australia, de preferinta cu sediul in Bucuresti? As vrea sa stiu daca cineva a emigrat printr-o asemenea firma si daca a fost multumit.
va multumesc

Sus

Subiectul mesajului: amanunte
MesajScris: 04 Noi 2006, 17:23 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumiri lui Banu Adrian si celorlalti pt ponturi, o sa fim mai atenti. Pt inna: te rog zi-ne si noua de agentia aia.

Sus

Subiectul mesajului: amanunte
MesajScris: 04 Noi 2006, 17:24 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumiri lui Banu Adrian si celorlalti pt ponturi, o sa fim mai atenti. Pt inna: te rog zi-ne si noua de agentia aia.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Dec 2006, 20:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
messaj de la Ta-Mara

Buna,
cunoaste cineva firme de emigrare in Australia, de preferinta cu sediul in Bucuresti? As vrea sa stiu daca cineva a emigrat printr-o asemenea firma si daca a fost multumit.
va multumesc
Sau daca a emigrat cineva cu vreo firma de emigrare din Bucuresti?
Astept cu mare interes cat mai multe informatii.
Va multumesc foarte mult

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Dec 2006, 20:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

habar nu am de firme de emigrare din bucuresti dar si daca as sti nu m-ar interesa serviciile lor. de ce? pentru ca nu este nici unul agent autorizat de emigrare si daca as avea probleme cu ei atunci nu as avea cui ma plange.
daca ar fi agent de emigrare autorizat atunci ar trebui sa apara pe siteul
http://www.themara.com.au/Online/default.asp
si atunci ar trebui sa se supuna unor conditii si reguli si as fi mai increzatoare.
cu ce sunt mai atractivi agentii romani decat cei australieni? teoretic cu preturile pe care le practica. dar daca te uiti mai atent la toata problema realizezi ca de fapt nu sunt mai ieftini decat un agent australian. asa zisii agenti romani iti pun un pret initial dupa care incep ca in cazul lui blueice sa te tarifeze pe fiecare intalnire cu ei, ajungi sa cheltui mai multi bani pentru ca te pun sa legalizezi si sa traduci acte si hartii care daca ar fi citit cat de cat regulile emigrarii ar fi stiut ca de fapt nu sunt necesare (ex. au fost persoane care la recomandarea "agentului" roman au ajuns sa traduca si sa legalizeze programa analitica chit ca nu aveau nevoie) si in plus prin faptul ca ei nu au citit "manualul de emigrare" iti pot pune in pericol rezultatul aplicatiei.

asa ca daca vrei agent din bucuresti, dupa ce ii afli numele dute pe siteul MARA si vezi daca este inregistrat. de fapt este valabil pentru orice persoana la serviciile careia ai vrea sa apelezi in acest proces.

daca vrei mai multe informatii atunci poti cauta pe acest forum experientele altora. te duci in partea de sus a acestei pagini si vei gasi o lupa micuta si alaturi scris "cautare". bagi cuvantul "agent" si vei ramane surprins de cate poti afla. la fel daca deja stii ceva nume de agentii de emigrare sau de agenti poti pune acele nume.

un alt forum interesant este
http://britishexpats.com/forum/forumdisplay.php?f=32
unde activeaza cativa agenti de emigrare si de a caror experienta te poti folosi.

nu mai stiu care sunt regulile acestui forum dar la un moment dat se vehicula ideea de a nu mai pune numele agentilor pentru ca se considera reclama. si au dreptate.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2007, 09:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca tot s-a deskis topicul asta, nu vad de ce nu punetzi degetul pe rana, fratzilor. adica de ce sa nu spunem ca agentul x sau y e tzapar? daca eu unul, n-am ajuns in australia datorita lui x, de ce sa n-o spun? (si kiar asha s-a intamplat) mai ales DACA IMI ASUM 100% AFIRMATZIILE? daca citeshte si nu-i convine sa ma dea in judecata, chiar imi doresc asta, sunt convins ca 's-ar ridica la lupta' tot forumul de tzepuitzi atunci.
deci incep io, n-are decat adminu' sa puna xxx daca considera de cuviintza, asumandu-mi 100% afirmatziile:
XXXXXXXXX ESTE UN EXCROC SI UN TZEPUITOR DE CEA MAI MARE CLASA.XXXXXXXXXXX) ESTE UN EXCROC SHI MAI MARE
XXXXXX ESTE UN ShARPE ALUNECOS CARE NU PROMITE NIMIC DAR NICI NU FACE NIMIC-DECAT CA SATZI IA BANII

acesti nenorociti mi-au distrus mie visul australian !!!!!!!!!!!!!!!!!, si mi-au mancat banii si 2 ani din viatza - vezi topicul poveste (ne)fericita de emigrant

daca tot suntem (suntetzi) europeni, rog adminu' sa-mi dea dreptul la opinie shi sa nu-mi modifice/shtearga topicul

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2007, 11:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu inteleg ce legatura este intre a fi european si aa vea respect de a respecta si urma niste reguli...acest reguli au fost puse aici pe acest forum de Gandalf...nu este ceva exagerat,nu sint reguli cretin...asa ca nu vad care este problema?
asa cum ai drept la opinie,asa are si Gandalf drept sa faca aceste reguli,si cine vrea sa fie e acest forum trebuie sa le respecte,daca nu este liber ca si european sa caute un alt forum unde reguli sint cum ii place....
asa cum nu se pune nume la agents care lume spune ca sint ok...este foarte corect sa nu se spuna nume la agents care se spune ca nu sint ok....
daca ai frustrare foarte mare si vrei sa lasi lume sa stie de acesti agents care tu spui ca au ruinat viata ta....foarte simplu....scrie message,cu caps daca vrei...."cine vrea sa stie nume de agents care ruineaza vieti sa imi dea private message"...pina atunci te rog respecta reguli pe acest forum...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2007, 20:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

merg cu andy aici...

eu zic bluice, daca tu te consideri neindreptatit, ii poti da TU in judecata nu sa astepti sa te dea ei pe tine pentru calomnie.
eu sunt sigur ca pe altii, agentul asta care te-a picat pe tine, i-a ajutat de-au ajuns unde-au vrut. pentru ca fiecare caz e diferit si pentru ca iarna nu-i ca vara. adica eu nu cred ca el m-ar putea pica pe mine acum nici daca ar vrea. pentru mine e limpede ca indeplinesc toate conditiile, dar as putea apela la el pentru comoditate.
daca ar avea numai "tzepe" eu cred c-ar fi murit de mult.
in plus, cand intri pe mana lui el iti spune "ce e posibil" iar nu ca-i sigur ca te va duce in australia (ma refer la lucruri scrise nu la bull-shit-uri)
afirmatii de-astea se fac si in lumea libera. astia sunt "sales persons", si am exemple mii.
tu, stii insa de la inceput ca agentul nu-i acreditat de australia. deci singur, consimti sa mergi pe mana unuia care nu indeplineste criteriile cerute de guvernul australian.

sincer, nu inteleg de ce esti asa de suparat. e ca si cum eu as juca la loto, stiind ca e posibil sa castig $70 millioane, si sa fiu suparat ca n-am castigat dupa ce-am cheltuit $1000 pe bilete.
pan' la urma, canada nu-i capatul lumii.
poti ajunge in australia dupa canada. asa ca mine.
hai ca esti castigator after all. aoleooooo....

apropo, stii cand o sa-ti vina dracii pe banii aruncati?
dupa ce vei ajunge in canada, si dupa ce vezi cum se duc banii cu care vii. ce dulci ar fi aia atunci?
cateva mii de dolari fac o MAAAAAAaaare diferenta, dar, hey, c'est la vie, cum se zice la voi acolo in quebec, :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2007, 22:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

normal ca respect regulile ca doar de-aia supravietuiesc pe forumul asta de-atat timp.
ca le respect e una, ca sunt si de acord cu ele, e altceva,-de-aia am cerut ca eventual sa nu mi se stearga topicul.
mi se pare cel putzin ciudat ca sa nu se pomeneasca numele de brand. daca ma spal pe dinti cu colgate si beau coca cola, tre' sa mint ca nu-i asa? daca asta e adevarul, ce sa-i fac?
repet, respet regulile dar asta nu ma impiedica sa le comentez- daca nici comentatul nu este admis pe acest forum rog sa mi se baneze userul.
in al doilea rand, legat de agenti, am si treburi mai bune de facut cu timpul, nervii si banii mei decat sa intru in malaxorul sistemului de justitie romanesc- am avut de-a face cu el.
si daca tot forumul asta se vrea un ajutor pe care il acorda adminii si user-ii intre ei, intreb si eu: de ce nu se posteze si numele 'baietzilor buni' si numele 'baietzilor rai'?

voiam numai sa fiu de ajutor, in acest moment nu am nici ce pierde nici ce cashtiga......

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Ian 2007, 20:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
merg cu andy aici...

eu zic bluice, daca tu te consideri neindreptatit, ii poti da TU in judecata nu sa astepti sa te dea ei pe tine pentru calomnie.
Si tu crezi ca ar avea vreo sansa sa castige?Contractele pe care le au facute sunt gandite in asa fel incat sa nu te poti lega de firma.Cand te duci la o firma, daca vrei sa colaborezi cu ei, trebuie sa semnezi un contract.Daca nu esti de acord nimeni nu schimba continutul contractului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Aug 2007, 08:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai sa va raspund la intrebarea: a emigrat cineva prin agentii de emigrare din Romania?

Va zic eu: DA, si inca foarte multi. Am vazut foarte multe scanuri dupa pasapoarte cu viza. Si cand zic foarte multe, chiar erau multe.

Cunosc pe cativa pe acest forum care au apelat la agenti si nu stiti ca folosesc agent.

Deci nu mai condamnati agentii aiurea. E libertate, asa ca fiecare isi alege cum vrea: cu / fara agent.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2