Board index
Acum este 19 Aug 2019, 06:25

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 10 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intre ciocan si nicovala
MesajScris: 21 Iul 2006, 11:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am primit o oferta f. buna de munca, bani f. buni si cariera de viitor.
Ce facem?. Dam inainte cu mutatul pe taramul de jos(unde e cald, bine, linistit, family friendly etc.), sau continuam cariera, stresul si ne gandim la emigrat mai incolo... :?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 11:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca pleci pt bani,nu mai pleca,dar daca simti ca nu mai poti respira de atata nesimtire,tiganie,mizerie si incompetenta,da-i inainte cu emigrarea.Parerea mea... :shock:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 11:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu plec pt. bani. Locuim in Londra de 5 ani. Si nu mai vreau romania niciodata, oricati bani mi-ar oferi. :twisted:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Depinde ce planuri de viitor ai, cat de bun e jobul, daca te-ai saturat de Londra, la ce te astepti de la Australia. Daca primesti viza nu e neaprat sa pleci imediat, eu as accepta jobul si as vedea cand vine viza, poate as cauta intai un job aici. Cred ca mai conteaza si ce iti ofera UK, cetatenie britanica ai? Poti sa o primesti?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:lol: :lol: :lol: Atunci,scuza-ma,nu ma bag,ca n-am vazut Londra decat in poza...Oricum,multa bafta,orice hotarare ai lua :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Depinde ce planuri de viitor ai, cat de bun e jobul, daca te-ai saturat de Londra, la ce te astepti de la Australia. Daca primesti viza nu e neaprat sa pleci imediat, eu as accepta jobul si as vedea cand vine viza, poate as cauta intai un job aici. Cred ca mai conteaza si ce iti ofera UK, cetatenie britanica ai? Poti sa o primesti?
Jobul e bun, si se poate transforma in unul f. bun in cativa ani. De la OZ astept vreme buna, plaja, mare, liniste, relax, casa cu curte, safe environment, n-am copii, dar vreau, insa nu aici. N-am visa. Nici n-am aplicat inca. Am contactat un agent, si am inceput sa strang acte, nu ma grabeam oricum. Cetatenie british peste vreo 2-2.5 ani, nu e f important , are jumatatea.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pe tot parcursul procesului de emigrare sotzul meu a primit si el la randul lui o oferta foarte buna. A refuzat-o pe considerentul ca o sa luam visa in curand si nu are rost sa ne complicam si sa-i mai incurcam si pe altii.....ei uite ca am ramas si fara visa si fara oferta.
Eu una sunt genul care nu pot sa merg pe doua carari odata . O data ce m-am canalizat pe ceva merg inainte ca orbu'n Braila. Nu stiu daca e bine sau rau...depinde cum o privesti.
Nu stiu in ce stadiu esti tu cu procesul de emigrare....daca nu ai inceput inca poti sa accepti oferta, in fond nu are sa-ti aduca decat avantaje....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu am avut o oferta pentru ceva mai bun decat acum. Era in alt domeniu decat cel in carelcurez acum,asa ca am refuzat-o, intrucat am considerat ca ma incurca la experienta pe care trebuie sa o demonstrez la emigrare.

Nu pot sa-ti dau sfaturi, tu esti cel mai in masura sa decizi. Poate cei din Aus sa-ti poata spune mai multe despre avantajele/dezavantajele de acolo.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu ma gandeam sa refuz, oricum. E insa o chestie de viitor, in principiu.
Am 30 si de ani, iar jobul e bun insa devine f. bun in cativa ani. deci daca ma inham la caruta tre sa trag, ca sa se vada ceva, neh? Pe de alta parte, tre sa ne gandim la copii, ca nu mai suntem asa tineri, si nu vreau sa-mi creasca pe aici, in primul rand nu e spatiu, in al doilea nu e safe, dupa standardele mele. Iubesc orasul asta, si dupa parerea mea daca esti tanr aici tre sa vii sa-ti faci experienta, de orice fel. Insa nu e pt. familisti, din punctul meu de vedere si eu am ajuns la pagina cu familia in viata:). Ce ma retine e, ar fi diferit sa mergem acu cu 20k saun in 5-10 ani cu 200+k. Pounds Sterling. :oops:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 12:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu sunt de parere sa accepti job-ul acela. Ce va fi pe viitor cu emigrarea vei vedea. Decat sa-ti para rau ca n-ai facut-o, mai bine accepta slujba.
Bafta multa

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2006, 14:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De ce nu iei jobul, continui cu emigrarea, si, daca obtii viza, intri in Aus si apoi te intorci. (parca nu era obligatoriu sa ramai acolo).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2006, 01:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut, vad ca parerile sunt impartite. Sotului meu i s-a oferit un job foarte bun in Germania cu 4 luni inainte de a primi noi viza de Au. Am fost acolo ne-am plimbat, mie nu mi-au placut oamenii si am zis Nu.Stam in Ro pana plecam si gata. A fost o decizie foarte buna, Au nu se compara cu Europa, e mult mai bine aici.
Eu zic sa nu mai tragi de timp , banii ii faci si aici. Daca ai avea 25 de ani ai mai putea amana famila si tot, dar asa cred ca nu e cazul. Mai ales ca trebe sa investesti timp in jobul acela ca sa devina cu adevarat profitabil, asa cum ai zis.
Oricum, decizia doar voi doi o puteti lua. Bafta!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2006, 02:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pai eu ma gandesc ca depinde in ce stadiu esti cu dosarul. Dc mai ai putin e una, daca esti la inceput sau in faza de documentare ia-l si dupa aia vezi ce faci. :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2006, 04:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mate,eu pot sa iti spun doar un singur lucru....la ce folosesc bani daca nu esti fericit cu viata ta?si nu esti foarte fericit daca vrei sa pleci de unde e casa ta...iti spun din experienta mea...degeaba ai multi bani daca nu ai ce face cu ei pentru ca nu iti place viata ta...cit am stat in USA la job care il aveam,income era excelent,comparat cu Australia chiar extraordinar...iar viata in Tx este jumatate de pret fata de Sydney...dar nu mi a pasat de banii aia pentru ca systemul de viata si modul de viata acolo nu il suportam,ma plictisea si stressa....asa`ca imediat cum am putut am venit acasa direct...acasa lucrez pe mai putin de jumatate de income fata de acolo...viata e mai scumpa...dar...nicaieri nu e ca acasa...atita timp cit imi fac o viata mai mult decit decenta aici si imi pot permite aproape toate nebunii si pofte aici...plus ca sint acasa...si nu se compara cu nimic...nu imi pasa niste zeci de mii pe an care pierd...sint fericit si am tot ce vreau...si nu regret nici o secunda ca am lasat toti banii aia...mate...bani vin si pleaca,nu m au stressat niciodata prea mult...ce conteaza e sa fii fericit unde esti
si mate,cind esti 80 si te uiti inapoi vrei sa vezi o super viata plina de memorii si fericire,nu 3 milioane in account pe care te ai stressat toata viata sa faci....la ce iti va folosi aia?
traiesti prea putin mate ca sa stai cu stress in fiecare zi despre bani...bani sint importanti pina la un punct,si bani poti sa faci oricind si oriunde,fericire si placere de viata e cu tot altceva...nu te uita la bani,daca nu esti complet fericit unde esti, uita de bani,pentru ca nu te vor ajuta foarte mult in viitor...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2006, 12:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca tot ne ceri parerea, eu zic ca atata vreme cat nu ai job(ul) in Oz, si nici macar rezidenta, nu vad ce motiv ai avea sa refuzi oferta de la Londra. Eu as lua job-ul, m-as implica si el si in acelasi timp mi-as construi network-ul care sa ma ajute sa imi gasesc un job similar in Oz. E ce a facut sotul meu cu NZ (dupa ce eu, probabil ca fraiera ?? am refuzat sa merg pe nevazute la Adelaide).

Un test: imagineaza-te peste doi ani si gandeste-te ce ati regreta mai mult atunci :). Consoarta ce zice ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 10 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2