Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:10

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 6 7 8 9 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 07:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
si sa-i platesc salariul roxi-ei ca tot sta cu ochiul pe ceas.
Las' ca eu lucrez la patron asa ca nu-mi platesti tu salariul :lol: :lol: .

Auzi Tsunami, eu cred ca tu esti foarte tanar si foarte ... efervescent :lol: , lipsit de experineta dar simpatic :wink: . Recunosc in tine anumite caracteristici pe care ti le imprima societatea romanesca si pe care le-am avut si eu, una din ele este lipsa de timp. Totul trebuie facut intr-un timp cat mai scurt, cu agitatie si stres maxim. Relax man!! Crede-ma ca nu se intampla nimic daca pierzi cateva luni, cativa ani. De fapt ce inseamna sa 'pierzi' timp? Este foarte bine ca esti increzator in tine, ca studiezi piata dar crede-ma ca nu faci mare lucru cu atitudinea asta aici. Stii de ce? Pentru ca oamenii aici sunt calmi, relaxati si urasc genul asta de hei-rupisti care debordeaza o energie din asta orientata haotic. Daca ai atata energie fa sport :lol: :lol: , rugby, surf ... acum si fotbalul e popular. Trebuie sa te linistesti si sa incerci sa intelegi cum merg treburile aici, altfel nu ajungi departe oricat de bun ai fi. Cred ca mai degraba asta te va ajuta sa reusesti si nu statisticile (desi sunt si ele bune). Crede-ma ca oricat de eficient si bun ai fi daca nu stii sa zambesti, sa glumesti, sa fi placut celor din jur, sa nu-i stresezi cu agitatia ta, nu te vor place si asta de cele mai multe ori inseamna ca ai de pierdut. Aici nu e America (thanks God!), pe placutele de la masini scrie: Relax - It's Queensland :wink: .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 07:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pentru Tsunami: poti sa citesti forumul ani de zile si o sa iti faci doar o idee. T
rebuie sa ai curajul sa vii aici sa iti dai seama cum e cu adevarat.Si nu poti sa te compari cu altii, situatiile sunt foarte diferite.
Si nou suntem unii din cei care am plecat din ro de la venit pe familie de 1500 euro, 2 apart. in Cluj si bani stransi de masina adevarata noua.Toti ne-au zis ca suntem nebuni, ca lasam toate astea.Dar nu mai suportam mizeria de acolo, indiferent cati bani ai nu poti sa nu vezi ce e in jurul tau.Eram medic stagiar acolo si faceam 2,5 mil+bonuri de masa :D .
Am venit de 9 luni aici si nu e zi sa nu ne felicitam pentru decizia luata. Sotul meu si-a gasit intr-o luna jumate serviciu bine platit pe jobul lui.
Eu am invatat pentru examenele de echivalare si lucram intr-un restaurant de langa noi 3 ore pe zi sa mai ies din casa.Am luat primul ex. bine, ma asteptam sa imi gasesc job de medic. Nu prea a iesit. Mi-am cautat o luna si am abandonat. Acum ma pregatesc pentru al doilea ex si ultimul .Intre timp imi caut un part time ca iar nu pot sa stau in casa toata ziua fara sa muncesc ceva.O sa dau si ultimul ex si o sa intru aici in sistemul medical,sper eu ca al anul. A fost greu sa plec din ro unde eram doamna doctor sa vin aici sa fiu chelnerita. Dar nu am murit, ma duc la job de placere si stiu ca voi fi si medic aici. Si merita.
Apreciem orice moment trait aici si incurajez toti prietenii mei sa vina.Si nu, nu m-as mai introarce in ro.
Vezi, sunt si dintre cei ce nu au reusit deocamdata sa isi gaseasca job pe meseria lor si nici aia nu vor sa se intoarca. :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 07:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
deci cazul ipotetic al unuia care-si lasa 1 milion de dolari pe luna din romania plina de mizerie si vine in langa minunea lumii, opera din sydney, si sa zicem ca ajunge pe ajutor social, daca nu se spanzura in primii 2 ani. comparam acum nivelul de trai pe care-l avea in romania cu cel pe social din australia?

Pai hai sa-ti spun eu ce face unul (caz concret nu ipotetic) care are mai mult de 1 milion de dolari in Ro: isi deschide propria afacere cand ajunge in Au !!!

Am avut ocazia sa cunosc o asemenea persoana care are dosarul depus la DIMIA si care in Ro are afaceri de cateva milioane EURO, si crede-ma nu-i lipseste NIMIC!!! dar vrea cu disperare sa ajunga in Queensland si sa-si deschida un restaurant... asta e visul lui!

Deci, tsunami, cine pleaca din Ro cu bani la tescherea, nu va avea nevoie de amaratul de ajutor de la stat, nu-i asa! :shock:

Si asa cum zice Andy, atata timp cat esti sanatos si poti muncii, cred ca nimic ne te impiedica sa-ti castigi decent traiul! La inceput mai greu cu limba, dar asta intr-un an doi se rezolva. 8)

Parerea mea!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 09:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mult success tsunami...asa cum spunea roxi....esti foarte tinar si plin de entusiasm...si asta e foarte bine...eu atit iti spun...oricite vise si calcule iti faci din Romania sau de oriunde...ce vei gasi aici va fi mult diferit de ce iti calculezi si studiezi tu...nu poti realiza cum e o tara inainte sa traiesti in ea...
spui ca ai cititi jurnalul lui Gabriel,si ca ai invatat foarte mult din el...foarte bine...spui ca ai visa engleza..mate...no offence...intre a visa engleza in Romania sau pe unde stai tu si a sti engleza aici foarte bine....e distanta foarte mare...si exemplele pot merge...
tot ce vor toti sa iti spuna...este excelent ca vrei sa afli cit mai mult...dar asta nu te va ajuta sa intelegi Australia atita timp cit nu esti aici si traiesti aici...
si nu uita un lucru...daca vii aici doar ca sa faci ceva cool cu viata ta ca esti plictisit si cu gind doar de material ,cum mi se pare mie din mesajele tale....si nu pentru ca mental nu se mai putea in Romaniasau oriunde si nu esti fericit acolo...si vrei undeva unde sa te simti relaxat si fericit in viata....nu vei sta prea mult pe aici...iti garantez...asa ca instatisticile tale eu te sfatuiesc intii sa calculezi bine daca vrei sa pleci de acolo....si de ce...si abia apoi uite te la ce ai putea face aici...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 12:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
roxi, e vorba de a evalua ce ai inainte de emigrare si calcula riscul emigrarii, de a reduce posibilitatea de a nu-ti gasi slujba din diferite motive.
f bine observat si de altfel e bine sa pui raul inainte. eu am venit pregatita pt mult mai rau, asa ca nu mi-a fost greu sa dau cu capul NUMAI de cateva praguri (nimeni nu e scutit de ele, evident). si de acord cu tine, imi pare rau de cei care vin aici cu zicala ‘lasa ca ne descurcam noi’ intiparita pe frunte … aici nu e loc de invarteala si desi variabilele sunt numeroase e bine sa ai o lista cu ce poate fi mai rau si planurile de iesire din situatiile respective.
Citat:
nu m-ar deranja sa intorc hamburgeri daca timpul ar sta pe loc, dar sunt minute, ore, zile, luni PIERDUTE. nu suport sa pierd timpul in lumea asta. sa nu ma luati cu poezii ca-n romania pierd timpul ca-i fals.
si gubernul pierde ca eu nu-mi gasesc slujba aia de 100,000 mai repede (…)
gresit. insa depinde enorm ce-ti propui tu de la experienta Australia! daca vii pt o “aventuraâ€

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 14:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Alina, good on you, sunt de acord 100% cu tine. :wink:
Citat:
gabitu nu este un etalon. e un exemplu elocvent dar nu neaparat relevant, la fel si si Culau. sunt multi romani veniti in ultimii ani cu vize de skilled care si-au gasit job in cateva zile, sunt multi care nu si-au gasit niciodata (trist, dar adevarat)
Asta e super adevarat, cred ca am spus-o si eu de zeci de ori... :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 14:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

aaaaaaaaaahhhhhhhhhhhh

u guys are killing me

tremur de draci ca nu va pot raspunde.
mai am de terminat 2 proiecte la munca, sa-i pregatesc pe seful si colegul meu ce au de facut in lipsa mea pentru mine si SA PLEC IN CONCEDIU...
asa ca nu ma plangeti, sunt inca viu (si o sa fiu multi ani de-acu-n colo)

cat despre afirmatia "esti foarte tanar" :lol: :lol: :lol:
mersi de compliment
varsta n-are ce cauta aici. cu cat inaintez in viata cu atat sunt mai confident in fortzele proprii.
pentru mine nu exista tinerete, batranete etc, ci 2 doua stagii: viata si moarte. atata timp cat sunt in primul.... watch out guys... :D :D :D

tsunami, living by the dreams

sa fiti mai fericiti decat va doresc eu la toti, si cei integrati si cei diferentiati

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intre ciocan si nicovala
MesajScris: 28 Iul 2006, 14:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am primit o oferta f. buna de munca, bani f. buni si cariera de viitor.
Ce facem?. Dam inainte cu mutatul pe taramul de jos(unde e cald, bine, linistit, family friendly etc.), sau continuam cariera, stresul si ne gandim la emigrat mai incolo... :?
Umil. va amintesc ca asta a fost prima intrebare de pe acest topic...Deci ideea era daca se merita sa pleci nu din Romania ci dintr-o tara dezvolatata in alta tara dezvoltata.
Pot sa-mi expun si eu o parere? Cred ca pot...

Gwashere, man, eu in locul tau as alege jobul bun care ti s-a oferit acolo si as continua si demersurile emigrarii. Pana sa obtii PR down under mai e ceva timp si chiar dupa ce o obtii, o ai pentru cinci ani dupa ce ti-o activezi. Eu as lua jobul, m-as sfatui cu consoarta si daca 2-3 ani nu-s foc as mai sta prin GB punand banisori deoparte pentru zile insorite pe coasta Queesnsland-ului. Ei hai ca nu stai in Romania, ce sunt 2-3 ani? Nimic.
Puteti sa hotarati si sa plecati imediat ce primiti viza, si care e problema ta daca renunti la "noul" job? Ca doar nu dau aia faliment daca tu pleci...

Asa ca man, faci cum vrei, mi-am zis si eu parerea. Tu asculta-i pe toti si fa cum decizi tu. :wink:

Sus

MesajScris: 28 Iul 2006, 14:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Am primit o oferta f. buna de munca, bani f. buni si cariera de viitor.
Ce facem?. Dam inainte cu mutatul pe taramul de jos(unde e cald, bine, linistit, family friendly etc.), sau continuam cariera, stresul si ne gandim la emigrat mai incolo... :?
Umil. va amintesc ca asta a fost prima intrebare de pe acest topic...Deci ideea era daca se merita sa pleci nu din Romania ci dintr-o tara dezvolatata in alta tara dezvoltata.
Pot sa-mi expun si eu o parere? Cred ca pot...

Gwashere, man, eu in locul tau as alege jobul bun care ti s-a oferit acolo si as continua si demersurile emigrarii. Pana sa obtii PR down under mai e ceva timp si chiar dupa ce o obtii, o ai pentru cinci ani dupa ce ti-o activezi. Eu as lua jobul, m-as sfatui cu consoarta si daca 2-3 ani nu-s foc as mai sta prin GB punand banisori deoparte pentru zile insorite pe coasta Queesnsland-ului. Ei hai ca nu stai in Romania, ce sunt 2-3 ani? Nimic.
Puteti sa hotarati si sa plecati imediat ce primiti viza, si care e problema ta daca renunti la "noul" job? Ca doar nu dau aia faliment daca tu pleci...

Asa ca man, faci cum vrei, mi-am zis si eu parerea. Tu asculta-i pe toti si fa cum decizi tu. :wink:
Gabitu ca bine-ai mai zis, cu alte cuvinte nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard :shock:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2006, 14:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tin sa multumesc tuturor care au raspuns pe acest topic, direct sau indirect la intrebarea mea. Unii au luat-o mai personal, normal ca nu am sa ma decid dupa spusele unuia sau altuia, decizia e a mea si a familiei mele numai, dar a meritat sa aflu si pct. de vedere a altora, in special al celor de acolo jos. De asemeni, grozave posturile Alinei, f. informative si obiective. Celorlalti, Gabitu & co. le-am mutumit already:), before, se stiu ei. Ieri am fost la interview iar azi astept sa ma accepte. Daca e sa mai stam cativa ani, vom mai sta, nu pt. bani in special, dar si pt. cariera, oportunitati, cetatenie, si fiindca daca asta ma v-a ajuta sa-mi fie mai usor cand ma voi muta in Oz , de ce nu?, f. bine.
Cu promisiunea sa va las sa stiti cum ne mai schimbam deciziile pe parcus, va doresc numai bine, si daca veniti in vizita dati un pm, eu dau o bere:)))

Sus

MesajScris: 07 Iun 2016, 01:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dupa zece ani de la ultimul mesaj, am decis sa parasim tara 'muma' (vitrega) si ne-am mutat ... in USA :)
Unde dai, si unde crapa?!

Sus

MesajScris: 09 Aug 2016, 13:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dupa zece ani de la ultimul mesaj, am decis sa parasim tara 'muma' (vitrega) si ne-am mutat ... in USA :)
Unde dai, si unde crapa?!
:lol:
Unde in USA?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 6 7 8 9 10

Ora este UTC+02:00 UTC+2