Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:49

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 6 7 8 9 10 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 07:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
dar de aici se ajung la parascovenii cum ca sunt oameni care ar refuza mii de dolari pe luna, chiar milioane de dolari in schimbul traiului in australia chiar si sa intoarca hamburgers-i. man, that's a very long way si da in sfera copilariei.
ma crezi sau nu, desi nu muream de foame in ro, ba chiar aveam un job bunicel spre bun, chit ca mi-ar da cineva pe tava 1 mil $ / luna si nu m-as intoarce acolo! daca ar fi sa aleg intre situatia asta roza si sa zicem o alta tara (State, Canada, sau una din UE), poate as prefera Romania. dar intre intors hamburgherii down under si milionul de lovele in Romanica, prefer hamburgherii!!! :lol:

p.s. pt ca aici numai daca vrei ramai la intors hamburgheri o viata intreaga!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 07:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
dar despre Perth nimeni nu zice nimic!!!! oare cum o fi p'acolo, ca din ce-am vazut io pe net si pe casetele video primite de la neamuri, e foarte frumos, atat orasul cat si suburbiile.
n-am fost, dar mi-am propus sa ajung. am inteles ca e tare frumusel, iar ca oportunitati profesionale probabil ceva intre Melb si Adelaide.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 11:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
dar de aici se ajung la parascovenii cum ca sunt oameni care ar refuza mii de dolari pe luna, chiar milioane de dolari in schimbul traiului in australia chiar si sa intoarca hamburgers-i. man, that's a very long way si da in sfera copilariei.
ma crezi sau nu, desi nu muream de foame in ro, ba chiar aveam un job bunicel spre bun, chit ca mi-ar da cineva pe tava 1 mil $ / luna si nu m-as intoarce acolo! daca ar fi sa aleg intre situatia asta roza si sa zicem o alta tara (State, Canada, sau una din UE), poate as prefera Romania. dar intre intors hamburgherii down under si milionul de lovele in Romanica, prefer hamburgherii!!! :lol:

VRAJEALA :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 11:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Da stiu cu ce se mananca NZ si alte locuri ...cu bune si cu rele, mai bine decat altii care o fac pe atotstiutorii pe aici...
Ba n-ai inteles nimic, de pomana ai ars gazul pe aici... Eu muncesc/traiesc aici de mai bine de 6 ani si nimic din ce povestesti tu nu se verifica. E drept, nu locuiesc la becpec. Respecte... 8)
Povesti Bravo draga, povesti...auzi "nimic nu se verifica"...om fi traind in lumi paralele...nu prea imi vine sa cred pana nu demult posturile mele "erau foarte bune" chiar pt un spirt critic ascutit ca al dumitale...in fine...pacat ca din cele cateva mii de romanasi din NZ sunt doar vre-o 2-3 care sa posteze pe aici
Deocamdata, to esti singurul pe aici cu idei de astea, iar ceilalti nu stiu cate 'mii' de 'romanasi' ca tine, nu sunt interesat sa le ascult parerea, eu sunt interesat de cei care au reusit, pt. ca asta am de gand. Ma mir ca tu de obosesti sa scrii pe forumul asta de ' vrajeala'.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 12:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

[quote="Lukkkas"]...e adevarat ca lucrez la stat....nu renunt la NZ fraier as fi dupa cat timp m-a costat RRV-ul...cand ma intorc sper sa o fac mai bine pregatit...
Spirit romanesc autentic...sa te intorci sa lingi unde ai scuipat :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 12:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Se zice ca orice om are pretul sau...Nu vad pe cineva capabil sa refuze sa zicem 500 mii de dolari pe an, fie ca trebuie sa munceasca in Romania sau in Corea de Nord. Caci se poate rezista cativa ani oriunde si apoi s-ar intoarce aici si ar trai o viata de vis. Haideti sa recunoastem, cu totii avem problemele noastre mai mici sau mai mari, avem nevoi mai mici sau mai mari si niciodata nu vom fi 100% multumiti, oriunde am trai...Una peste alta e bine dar intotdeauna se poate si mai bine, nu-i asa? De ce sa nu aspiram la mai bine, de ce sa nu ne dorim o casa mai mare, o masina mai buna sau un servici mai lejer? E firesc sa vrei, da-o naibii de treaba ca n-am venit aici sa stam cu un salariu mediu toata viata doar pentru ca "ne ajunge".

Se vorbea pe aici ca banii n-aduc fericirea...Asa e, dar si fara ei...Sa fim seriosi, banii conteaza, dar trebuie sa-i faci sa lucreze pentru tine nu tu pentru ei. Am un cunoscut in Romania care are o firma de web hosting si servicii informatice. Saracul lucreaza de dimineata pana seara ca un nebun, nu stie ce e aia zi libera dar are contul plin in banca, cred ca are la vreun milion de euro...Ce rost au acei bani daca nu are timp sa se bucure de ei, sa traiasca mai bine?

Deci dragii mei, overall eu zic ca e bine sa vrem mai mult, trebuie sa ne punem mintea la contributie si sa gasim modalitati de a obtine tot ceea ce dorim. Si solutii sunt slava Domnului, de la a face o scoala sau o specializare care sa-ti ofere mai multe oportunitati, pana la cautarea unui job mai bine platit. Dublarea veniturilor la fiecare 5-6 ani nu e ceva de neimaginat. Trebuie doar sa vrei....Doar traim in capitalism, ce naiba. :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 12:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
...e adevarat ca lucrez la stat....nu renunt la NZ fraier as fi dupa cat timp m-a costat RRV-ul...cand ma intorc sper sa o fac mai bine pregatit...
Spirit romanesc autentic...sa te intorci sa lingi unde ai scuipat :lol:
...un raspuns "timpic romanesc" daca a nu descrie un loc in culorile bucolice ale paradisului inseamna a scuipa...atunci nu mai am nimic de comentat. Nu am scuipat pe NZ ci dimpotriva...e o tara pe care o respect...motiv pt care nu am abuzat nici de sistemul de asistenta sociala ca si altii...si nici de dreptul la cetatenie...am turnat frumosel sume de 400 de$ sapatamanal la buget...din munculitza mea cinstita...de roan imbecil si balcanic.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 12:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

m-am referit la intorsul de tot in tara, nu la eventuala acceptare a unui job bine platit, pt o perioada oarecare de timp, intr-o tara pe care nu o agreezi asa tare! (vezi si sfatul pe care i l-am dat lui gwashere).
am spus ca as renunta la State sau Canada sau UE pt patria-muma-ciuma, n-as renunta insa la Australia.
si nu e nici un fel de vrajeala, n-as da o viata aussie mic-burgheza pe una luxoasa in Ro!
daca as fi fost single, fara copii si obligatii cum se spune, cine stie ... dar asa, prefer sa-mi cresc copilul aici, departe de mizeriile pe care le cunosc atat de bine ...
voi, "tineretul" inca zburator din floare-n-floare va mai permiteti pendulari intre tarisoare pt ceva banuti in plus, noi astia mai asezatii vrem sa ne incalzim oasele la soare, la mare ... :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 12:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

p.s.
norocul meu ca-mi impart viata cu cineva care e la fel de fraier ca mine cand vine vorba de money! :lol: cu ani in urma, cand in Ro intra una dintre cele mai mari companii multinationale din lume, i s-a oferit, el lucrand down under pt ei, sa se intoarca in tara natala, sa lucre' pt ei platit ca EXPAT!
probabil ca la ora aia in Ro nici 5% din populatie nu castiga suma respectiva (nu mai vorbesc de alte beneficii) ...
si omu' meu a zis pas.
o fi facut bine, o fi facut rau ... depinde de unde te uiti, nu? daca se ducea, era poate mai bogat material ... dar se mai nastea a mica? cine are copii stie ca ei sunt mai importanti decat orice pe lume, si odata ce s-au nascut e greu sa mai vezi viata fara ei ... intrebati-l acum pe al meu ce parere are despre decizia luata ... o sa-l acuzati de vrajeala vrajelilor! :lol: :lol: :lol:
viata e plina de alegeri care iti pot schimba radical directia. daca alegi sa traiesti numai pt tine si pt satisfactii imediate s-ar putea sa ramai sa traiesti asa. numai pt tine. ceea ce mie una nu-mi surade, dar desigur ca sunt oameni care sunt f fericiti asa.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 13:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cine nu a gustat din 'fructele' traiului civilizat nu poate sa le aprecieze :wink: . Si asta nu inseamna daca ai calatorit in alta tara sau ai trait acolo la marginea societatii. Ma refer la cei care au ajuns in alta tara si se simt fericiti si impliniti. Pe astia nu o sa-i duca nimeni inapoi in Romania indiferent cati bani le ofera pentru ca ceea ce au si apreciaza afara nu se poate cumpara cu bani in Romania. Dar daca nu ai avut ocazia sa intelegi ce inseamna un astfel de trai nu poti sa intelegi, asa cum nu poti sa 'intelegi' gustul unei mancari extraordinare fara sa o gusti :wink: .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 13:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

...nu am sa ma obosesc sa-ti pun pe site posturile de odinioara...iar modul mizerabil de a vorbi si rastalmacii ceea ce am spus nu merita comentarii. Am zis ca 70% din Kiwioti au pana in 500 pe saptamana...nu ca cersesc la coltul strazii...cat despre cumparat ieftin...ii fi stand tu de 6 ani in NZ dar si eu am 4 anisori la activ...plus avantajul de a cunoaste si alte zone in afara de Auckland.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 14:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai sa nu-l "omoram" pe Lukkkas. Fiecare are dreptul la o opinie. Pe mine ma deranjeaza faptul ca generalizeaza si absolutizeaza ceea ce stie din experienta proprie. Si ma mai deranjeaza modul in care ii contrazice pe altii (desi si ei au propria lor experienta si propriile lor sentimente). Intr-o democratie trebuie sa accepti si pareri pro si pareri contra. Asta e esenta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 18:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

te pot crede dar tot la copilarii pun fraza. daca ai fi castigat vreodata 1 mil de dolari pe luna in romania ... poate, e oricum optiunea ta. eu stiu oameni care s-au intors in romania sa faca bani. si fac mai multi decat ar face in alta parte.
wotever, e preferinta fiecaruia, ce rost are sa ne certam?
asa cum am mai spus, e normal ca fiecare sa-si apere deciziile pe care le-a luat

numai bine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 18:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Deocamdata, to esti singurul pe aici cu idei de astea [...]
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ghici de ce e singurul?

m-ai facut sa rad..

pai tu statistici de-astea faci aici? pe un site de emigrare in care ideea generala este, cat de r..t este tara in care am invatat alfabetul si ce rai este in australia? cine vrei sa scrie aici decat cei care
1. au reusit si vor sa ajute si p-altii
2. au reusit si vor sa se laude
3. au "reusit" sunt "multumiti" dar "prinsi de sistem" si nu se mai pot intoarce, chiar daca ar vrea
4. vor sa plece din romania cu orice pret, chiar si-n conteiner

:lol: :lol: :lol: :lol:

cei care n-au reusit sunt ascunsi, n-au timp de baliverne d-astea si oricum li s-ar da in cap in cateva secunde, poate chiar sterge posturile, cei care s-au intors, de ce-ar scrie? au lucruri mai importante de facut

deci... care e probabilitatea sa apara unu d-asta care arate de ce nu se poate el integra in aiurealand??

:lol: :lol: :lol:

mi-ai facut ziua cum ziceti voi...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2006, 18:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
...Pt Roxi...nu zic ca din ajutorul social nu se poate trai...se poate...se poate avea chiar si o masinuta la mana a doua.
Ai vazut ca ne intelegem? :lol: :lol: E important cum vezi ajutorul social, el este un ajutor de supravietuire si nu bani de bere si tigari. Daca iti permiti un acoperis decent deasupra capului, mancare si sa-ti platesti facturile atunci se cheama ca poti trai din ajutorul social. In Australia iti permiti mai mult decat atat din dole, si cei care se plang sunt niste ipocriti.
roxi, te mai intreb o data, cat e ajutorul social pentru o persoana? eu as dori cifre sa stiu cum sa le impart dupa ce le iau

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 6 7 8 9 10 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2