Board index
Acum este 19 Aug 2019, 21:13

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 3 4 5 6 7
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Apr 2015, 06:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca stai sa analizezi, jegul din Romania nu e chiar jeg.
Cum zicea bunica: "Multumeste celui de sus ca nu te-ai nascut intr-un catun din China"; adaug eu: sau India... sau Somalia...

Sus

MesajScris: 09 Apr 2015, 08:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nu juca-n extreme ca te frigi
Poti incerca sa fii mai explicit ? Ca nu inteleg.

Sus

MesajScris: 09 Apr 2015, 14:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Daca stai sa analizezi, jegul din Romania nu e chiar jeg.
Cum zicea bunica: "Multumeste celui de sus ca nu te-ai nascut intr-un catun din China"; adaug eu: sau India... sau Somalia...
adaug si eu, iraq, chiar si state..

Sus

MesajScris: 09 Apr 2015, 15:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
nu juca-n extreme ca te frigi
Poti incerca sa fii mai explicit ? Ca nu inteleg.
Da, adica, nu privii o stire extrema ca un lucru normal.
Economia stagneaza, poate sa insemne si ca ... cresterea economica e stabila la 4% ceea ce nu e rau.
Daca privesti investitiile in Romania la un an dupa ce Renaultul a adus 100milioane, ti se pare ca a venit sfarsitul lumii, daca spui ca "femeile sunt grase", ca pe alea le vezi, nu inseamna ca toate sunt asa.
Nu lua deciziile dupa extreme sau stiri de senzatie, alea sunt bune sa tii cont de ele, sa analizezi situatia ta, sa descoperi lucruri la care nu te-ai gandit pana atunci

Sus

MesajScris: 09 Apr 2015, 23:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Insa cu siguranta se poate face o corelatie intre gradul de educatie formal si valoarea masurata in kg.
Foarte bine observat. As zice ca si statutul socio-economic are o puternica influenta asupra BMI-ului.
Smulse din context, afirmatiile astea sunt super haioase. Ar insemna ca sutele de milioane de malnutriti din tarile sarace, sau drogatii de-i mai vad pe strada, care-s un pic mai bine hraniti decat o scandura, sunt toti educati de numa' :)
Scrii si tu ca sa te bagi in seama. Evident discutam despre femeile (de fapt putem linistiti sa includem si barbatii) australieni. Sau daca vrei sa generalizam, putem discuta despre populatia din tarile dezvoltate. Eu lucrez in sanatate si te asigur ca gradul de educatie si statutul socio-economic au o influenta uriasa asupra BMI-ului. Evident, cu o epidemie de obezitate de magnitudinea asta, s-au facut numeroase studii care confirma acest lucru. Poti sa dai un search pe google sau daca vrei articole de pe bazele de date, spune-mi, ca pot sa-ti trimit. E o problema extrem de serioasa, dar nu se limiteaza la Australia, toate tarile dezvoltate sunt afectate si afecteaza intr-o masura mai mica si tarile in curs de dezvoltare. Pot sa-ti spun ca si in Ro sunt probleme numai uitandu-ma la colegele mele care au ramas acolo.

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 07:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Da, adica, nu privii o stire extrema ca un lucru normal.
Economia stagneaza, poate sa insemne si ca ... cresterea economica e stabila la 4% ceea ce nu e rau.
Daca privesti investitiile in Romania la un an dupa ce Renaultul a adus 100milioane, ti se pare ca a venit sfarsitul lumii, daca spui ca "femeile sunt grase", ca pe alea le vezi, nu inseamna ca toate sunt asa.
Nu lua deciziile dupa extreme sau stiri de senzatie, alea sunt bune sa tii cont de ele, sa analizezi situatia ta, sa descoperi lucruri la care nu te-ai gandit pana atunci
Sintem perfect de acord. Eu incercasem sa fiu ironic :roll:

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 07:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu lucrez in sanatate si te asigur ca gradul de educatie si statutul socio-economic au o influenta uriasa asupra BMI-ului. Evident, cu o epidemie de obezitate de magnitudinea asta, s-au facut numeroase studii care confirma acest lucru. Poti sa dai un search pe google sau daca vrei articole de pe bazele de date, spune-mi, ca pot sa-ti trimit. E o problema extrem de serioasa, dar nu se limiteaza la Australia, toate tarile dezvoltate sunt afectate si afecteaza intr-o masura mai mica si tarile in curs de dezvoltare. Pot sa-ti spun ca si in Ro sunt probleme numai uitandu-ma la colegele mele care au ramas acolo.
Intr-o discutie precedenta acuza-i folosirea google pentru documentare ca fiind ceva total gresit, iar acum, sa inteleg ca nu mai e asa ?

De fapt cauza obezitatii nu are legatura cu inteligenta si/sau educatia. Are legatura cu cit de mainstream sau de hippie traiesti. :)

Traitul conform invatamintelor sistemului, pune bazele obezitatii de la 6 luni, cind mama opreste alaptatrea si incepe administrarea de lapte praf. Laptele praf este considerat bun pentru copil daca se observa ca acesta ia in greutate. :roll: Cam suna a junk food, asa-i?
Iar de aici, lucrurile o iau razna; copilului i se administreaza zahar cu lopata (de multe ori ascuns) in orice aliment, inclusiv in cele care nu ar trebui sa contina zahar. And so on, so forth ...
Daca parintii continua sa il hraneasca din magazinele convensitonale, de unde cumpara produsele promovate de marile corporatii (si care sint conform standardelor stabilite si acceptate de "toata lumea"), daca maninca la MacDonalds, KFC, etc, o sa il vedeti luind in greutateee (parca asta era foarte bine cind era cu niste anisori mai tinar)... Vedem din ce in ce mai des copii obezi inca de la 7-8-9 ani, copii care la 5-6 ani au par pe corp ca si un adult, fete de 8 ani avind ciclu menstrual, etc.
Aceste cazuri sint mai multe in tarile "civilizate", adica acolo unde actioneaza marile corporatii, ce detin monopolul alimentatiei (de la seminte pina la produs final), al farmaceuticelor, etc. Asa ca se pune intrebarea: e mai bine sa traiesti intr-o tara civilizata sau nu ?

E plin internetul de studii, filme artistice si documentare, dovezi ce demonstreaza cele scrise de mine mai sus. Trebuie doar sa vrei sa le cauti, sa te documentezi, adica, sa-ti folosesti inteligenta.

Stai! Eu ce ziceam la inceput ? Ca nu e importanta inteligenta ? :oops:

Deci daca nu sinteti obezi, inseamna ca sinteti si voi niste hippie :D

Cred ca asta e povestea nefericita a oricarui locuitor al planetei, emigrant sau nu, care incearca sa se strecoare printre capcanele sistemului = companiilor care vor cit mai mult profit, cu orice pret

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 08:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De fapt cauza obezitatii nu are legatura cu inteligenta si/sau educatia. Are legatura cu cit de mainstream sau de hippie traiesti.
Interesant cum incerci sa-ti justifici parerile conspirationisto-paranoide :lol: :lol: :lol: . Te asigur ca sanatatea nu are de-a face cu felul de viata hippie ci cu echilibrul in ceea ce faci in viata. Orice fel de extremism este nociv.

Eu traiesc foarte mainstream, dar echilibrat. Imi place KFC dar nu mananc acolo decat foarte rar, imi place ciocolata dar o mananc cu masura, copiii mei nu au fost alaptati deloc (wow!!! :shock: ), au facut toate vaccinurile si totusi sunt sanatosi, au greutate normala si mult peste media de inteligenta. Tot ce avem in jur, ce societatea ne ofera, sunt instrumente. Depinde de fiecare individ daca are capacitatea sa le foloseasca in beneficiul propriu sau pentru a se auto-distruge. Accesul rapid la mancare, accesul la medicamente, accesul la diferite distractii, etc sunt toate instrumente in jurul nostru. Secretul nu este sa le eviti in totalitate ci sa inveti sa le folosesti cu cap, cu moderatie.

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 15:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pot sa-ti spun ca si in Ro sunt probleme numai uitandu-ma la colegele mele care au ramas acolo.
:lol:
eu am numai colegi care merg la sala de 3 ori pe saptamana, deci Romania sta mult mai bine decat ceea ce crezi tu

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 15:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Sintem perfect de acord. Eu incercasem sa fiu ironic :roll:
si io de ce-am transpirat sa iti explic atata???
o bere cel putin

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 15:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Imi place KFC dar nu mananc acolo decat foarte rar,
Ia mai fa mata o vizita pe la KFC si spune-mi ce minunatii gasesti acolo?
La mama lor aici, a aparut... GRATARUL.
Numai ca lumea e fixata pe prajeala si trebuie sa-i pregatesti inainte, dar, am un nr de telefon, ii sun si in 20 de minute trec p-acolo sa-mi iau gratarutele.

Daca la voi n-au aparut, sa le zici sa se alinieze americanilor de la nava mama..

Sus

MesajScris: 10 Apr 2015, 23:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Lasa gratarul ca ala il mananc in alta parte. La KFC ma duc sa mananc KFC :wink: . E adevarat ca Ro sta mai bine la capitolul obezitate decat tarile dezvoltate dar nici acolo nu mai este cum era acum 30 de ani.

Sus

MesajScris: 11 Apr 2015, 12:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Lasa gratarul ca ala il mananc in alta parte. La KFC ma duc sa mananc KFC :wink: . E adevarat ca Ro sta mai bine la capitolul obezitate decat tarile dezvoltate dar nici acolo nu mai este cum era acum 30 de ani.
Sincer, Roxi?, N-am cautat statistici, dar nu cred ca Romania ar sta grozav, cel putin in ultima perioada.
Am locuit acolo 5 ani.
Am vrut doar sa parodiez ceea ce ai spus tu, ca fostele tale colege arata mai rau, de unde rezulta ca Romania e pe duca. Adica, prietenii nu sunt omostra semnificativa sa poti judeca la general o tara.

Eu zic sa incerci si gratarul la KFC

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 3 4 5 6 7

Ora este UTC+02:00 UTC+2