Board index
Acum este 07 Dec 2019, 14:14

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 7 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Iul 2014, 13:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bine zis blueice.

Poveste similara la mine doar ca in Australia dar sfatul este acelasi....daca perseverati veti reusi

Sus

MesajScris: 01 Aug 2014, 00:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

4 copii in 10 ani, ai fost ocupat nu gluma :lol: . Felicitari pentru reusita si sa-ti traiasca pruncii!

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 13:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

wow!
sa nu-ti para rau pentru australia
e mai scump acolo, mai putine posibilitati de plimbare pe 4 roti, mai putin wilderness

cat despre mine:

Imagine

Ultima oară modificat 14 Aug 2014, 13:20 de către Tsunami, modificat 1 dată în total.
attaching a pic

Sus

MesajScris: 15 Aug 2014, 11:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De scump e mai scump da si venitul poate fi mai bun depinde ce preferinte de servici ai.

In privintza datului pe patru roti in pustietate...nu as zice nici ca e mai rau nici ca e mai bine, doar diferit :)

Sus

MesajScris: 16 Aug 2014, 20:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cand zic ca e mai scump si posibilitati mai mici, ma gandesc la situatia echivalata si comparata cu america de nord.
ma batea si pe mine gandul s-o "ard" vreo 3-4 ani prin australia.
dupa analiza mi-a trecut

numai la concedii a excelat australia fata de america de nord

Sus

MesajScris: 25 Aug 2014, 20:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

si pe mine ma cam batea si inca ma bate gandul sa ma mut. in alta tara sau chiar in atra asta dar intr-o provincie diferita, pentru ca taxele, veniturile, etc sunt atat de diferite de la provincie la provincie incat parctic e alta tara. iara daca iei in considerare si quebecul, e chiar alta tara.
am stat eu si am analizat sunt chestii in plus in alta tara/provincie si chestii iin minus.
bottom line, at the end of the day, tot acolo iesi in linii mari.

si eu sunt adeptul umblatului prin diferite tari, insa avantajele sunt minore/inexistente iar efortul de a te muta prea mare incat sa merite.

Sus

MesajScris: 26 Aug 2014, 07:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Foarta interesanta povestea pe care ne-ai spus-o. Un adevarat exemplu pt viitori emigranti.

In ce provincie vrei sa te muti? Spune-ne mai multe despre provincii din experienta ta, m-ai facut curios :)

Sus

MesajScris: 26 Aug 2014, 10:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
si pe mine ma cam batea si inca ma bate gandul sa ma mut. in alta tara sau chiar in atra asta dar intr-o provincie diferita, pentru ca taxele, veniturile, etc sunt atat de diferite de la provincie la provincie incat parctic e alta tara. iara daca iei in considerare si quebecul, e chiar alta tara.
am stat eu si am analizat sunt chestii in plus in alta tara/provincie si chestii iin minus.
bottom line, at the end of the day, tot acolo iesi in linii mari.

si eu sunt adeptul umblatului prin diferite tari, insa avantajele sunt minore/inexistente iar efortul de a te muta prea mare incat sa merite.
blue, dac-o faci numai pentru bani, alegi america si gata
dac-o faci sa cunosti lumea asta in intervalul in care-l ai de trait, atunci.... atunci te plimbi cat te tin curelele

Sus

MesajScris: 04 Feb 2015, 07:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
fratilor, ascultati vorbele unui om batran: cat de greu vi s-ar parea, daca perseverati, veti reusi.
Cred ca multe lume se intreaba daca merita...
Nu ajunsul ci lupta pana acolo... cand sunt tari mai apropiate de romania.
E adevarat, nu ofera chiar aceleasi lucruri, dar tot pe undeva pe acolo...

Sus

MesajScris: 05 Feb 2015, 08:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
fratilor, ascultati vorbele unui om batran: cat de greu vi s-ar parea, daca perseverati, veti reusi.
Cred ca multe lume se intreaba daca merita...
Nu ajunsul ci lupta pana acolo... cand sunt tari mai apropiate de romania.
E adevarat, nu ofera chiar aceleasi lucruri, dar tot pe undeva pe acolo...
Ma duc si eu in 4 ani acus si imi pun si eu aceasta intrebare. Merita toti acesti ani?
Dar nici sa renunt nu vreau mai ales acum cand sunt aproape...relativ...stand la mana unor functionari lenesi care spun ca proceseaza in 2-3 luni si o fac in 6.
Poate daca o sa am ocazia, cred ca o sa fac tot posibilul sa merite. Cumva sa ma razbun pentru acesti ani, sa-mi dovedesc mie ca merita. Oricum , ma gandesc ca odata ajuns acolo, nici un colt de lume nu mai poate fi neatins (US,EU etc ).
Vom vedea.....

Sus

MesajScris: 06 Feb 2015, 00:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Oricum , ma gandesc ca odata ajuns acolo, nici un colt de lume nu mai poate fi neatins (US,EU etc ).
Vom vedea.....
hehe, odata ajuns aici, va fi si mai greu sa atingi alte colturi de lume, nu stiai ca Australia e la capatul pamantului?

Sus

MesajScris: 06 Feb 2015, 01:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Oricum , ma gandesc ca odata ajuns acolo, nici un colt de lume nu mai poate fi neatins (US,EU etc ).
Vom vedea.....
hehe, odata ajuns aici, va fi si mai greu sa atingi alte colturi de lume, nu stiai ca Australia e la capatul pamantului?
Pai ce am vrut sa spun e ca daca reusesti sa ajungi pana la capatul pamantului de ce nu ai reusi sa ajungi dup-aia la mijlocul lui ( US, EU, CA etc ). Si nu ma refer doar la distanta :) :) , ajunsul in AU e si la capatul rabdarii si al puterilor. E acolo unde te pui in fund si zici " gata, eu de aici nu ma mai misc" si dupa gard e chiar AU. Eh , probabil e o faza acum...cred ca toti ati trecut prin ea.
Hai cu outcome-ul lenesiloooooor !

Sus

MesajScris: 06 Feb 2015, 02:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am inteles, era doar o glumita.
Btw, nu esti in Romania? De ce ti se pare asa greu de ajuns in EU?

Sus

MesajScris: 06 Feb 2015, 08:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
am inteles, era doar o glumita.
Btw, nu esti in Romania? De ce ti se pare asa greu de ajuns in EU?
Nu e greu, e f la indemana. As putea pleca si maine.
Insa mi-a dat foc cineva cu Au. Am luat, am citit, m-am informat si mi-a dat ca e "the best place to be" asa ca am zis sa lupt. Tocmai asta ziceam, ca daca nu e chiar "the best" si aflu ca Mos Craciun nu exista, ma misc intr-acolo pe unde s-a auzit ca a trecut macar. Totusi eu aud ca el exista, si e acolo numai sa vrei sa-l vezi.

Sus

MesajScris: 23 Mar 2015, 22:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

acu 10 ani era alta situatie, acum cred ca n-as mai incerca ceea ce am facut in trecut.
nu merita timpul
timpul e mult prea pretios

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 7 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2