Board index
Acum este 22 Sep 2019, 03:55

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Mar 2008, 19:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Afirmatia de mai sus are ca scop incurajarea celor care si-au trimis dosarul de echivalare a studiilor la AACA (arhitecti, urbanisti etc.). Si e o forma de a impartasi din entuziasmul nostru cu altii care trec prin chestii asemanatoare. Sa pastram nivelul de optimism ridicat aici, pe forum.

La inceput a fost o intreaga imbarligatura cu modalitatea de plata (pentru cei interesati despre asta gasiti povestea in topicul 'intrebarea cum platim revine').
Dupa ce am reusit, cu multa bataie de cap, sa fac rost de un cec 'regulamentar', am trimis coletul cu el si cu actele prin serviciul de curierat al Postei Romane (ECS, parca). Asta din cauza ca adresa de destinatie e PO Box, iar DHL nu face livrari la astea. Se intampla pe 13 februarie. Si am cam tremurat, ca pe siteul Postei Romane poti urmari coletul doar pana iese din tara. Pe urma a trebuit sa intru pe siteul Australia Post si sa-l urmaresc mai departe. Vreo 2-3 saptamani am stat ca pe ace, ca, desi scria ca plicul a ajuns la oficiul postal care trebuia, aparea ca nu a fost inca ridicat de astia de la AACA.
Chiar cand ma apucasem sa scriu mailuri pe la Australia Post ca sa intreb daca e ceva in neregula, am primit un plic in care mi se confirma ca AACA au primit plicul si au incasat cecul, iar dosarul se afla in prelucrare. Asta era pe la sfarsitul lui februarie (pe 27 au emis chitanta ca au primit banii).
Iar in seara asta a venit nevasta tot un zambet, cu plicul cu 'assessmentul' in mana. Mai putin de o luna, desi pe site scrie "the waiting period for the outcome of an assessment of overseas qualifications for migration purposes is at least 15 weeks from the date AACA receives your application".
Ne-a luat un pic prin surprindere, dar ce surpriza frumoasa!
Partie, ca acum ne apucam si noi sa ne facem dosarul si cum e gata, cum sarim si noi paraul! :)

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2