Board index
Acum este 15 Oct 2019, 13:52

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Euforia vizelor
MesajScris: 05 Oct 2008, 11:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cred ca este important sa cititi articolul

http://www.mondonews.ro/Statele-Unite-s ... d-312.html

si sa comentam putin pe marginea lui.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008, 13:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Interesant, probabil ca sint oameni care au cistigat la loteria vizelor si au ajuns complet nepregatiti psihic pt ceea ce au gasit in USA comparativ cu asteptarile. Este diferit de cei care trec prin procesul de emigrare, au de demonstrat niste lucruri gen cunostinte de limba engleza, experienta profesionala intr-o meserie recunoscuta, oameni care incearca sa se informeze cit mai mult despre ce ii asteapta in noua tara de adoptie. Si acestia din urma tot au intr-o oarecare masura socul noutatii, a unei culturi total diferite. Cum fac fata, cum se adapteaza? asta cred ca difera de la om la om si poate fi influentat de o multime de factori. Au fost oameni care au reusit sa se integreze si altii ca nu au reusit acest lucru, nu au fost destul de flexibili, le-au lispsit prea mult lucrurile/oamenii lasati in urma....nu stiu cit e de important pt cei care au ales sa emigreze in Australia sau Noua Zeelanda.Daca ma intrebi pe mine, eu sigur nu as vrea sa dau Australia pe USA, mai ales acum....am jucat si eu odata la loteria vizelor si ma bucur ca nu a fost sa fie. :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008, 13:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Eu am convingerea ca cine vrea, se descurca oriunde in lume si chiar si in tara.Daca nu esti descurcaret atunci speli vase in strainatate pe un salariu mai bun(recunosc asta)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008, 13:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asa este...eu m-am "descurcat" bine si in Romania, dar am avut alte vise, asteptari si frustrari care m-au facut sa-mi iau valiza si sa plec, si crede-ma nu am nici un fel de regrete.
Si le doresc tot binele din lume si celor care au ales sa ramina, nu ii consider nici prosti nici fraieri si nici lasi. Alegerea de a pleca sau a ramine e personala si nu trebuie sa judecam pe nimeni pt alegerile pe care le fac.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008, 13:44 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu ma gandeam sa judec pe nimeni, nu-mi permit asa ceva, era doar o parere proprie.Imi cer scuze daca cineva a inteles altceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Oct 2008, 14:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca fiecare dintre noi, atunci cand alegem sa plecam din tara de origine ne confruntam cu o lupta interioara - cum va fi, cat imi va lua panaam sa ma regasesc in valorile pe care le voi intalni acolo (sau daca ma voi acomoda cu ele), cum imi va fi fara prietenii ramasi acasa.....Dar mai mult si mai mult, eu cred ca trbuie sa primeze dorinta de a te rupe de vechea viata si de a fi deschis la nou, la tot ce vei gasi acolo!

Iar lungul proces de emigrare cred ca are rolul de a ne cali cumva, pentru ce ne asteapta. E perioada cand ne informam asiduu, cand visam si cand incercam sa cunoastem ce ne asteapta acolo.

Cei plecati prin Loteria Vizelor, cea descrisa in articolol de sus, nu au timpul necesar sa faca toate astea. Pentru ei totul se deruleaza mai rapid, mai nebuneste. Cred ca sunt prinsi in vartejul schimbarii si nu au timp sa se dezmeticeasca...decat cand deja au ajuns acolo, cu Viza castigata...repede.

Asta cred acum, cel putin.. Voi cum ziceti?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Oct 2008, 16:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Scuze, sunt mai nou si poate ai mai raspuns la intrebarea asta: De cati ani esti plecata Diana?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Oct 2008, 22:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu am convingerea ca cine vrea, se descurca oriunde in lume si chiar si in tara.Daca nu esti descurcaret atunci speli vase in strainatate pe un salariu mai bun(recunosc asta)
corect, cine "vrea", "poate" fara discutie.
cu alte cuvinte, pana la urma, tenacitatea invinge.

problema este ca in sua definitia cuvantului "descurcaret" e poate un pic diferita de definita cuvantului in romania.

problema nu este ce faci (speli vasele). pe nimeni nu intereseaza asta. problema este care e nivelul tau in societatea americana si catre ce tinzi. nimeni nu o sa te intebe la magazin cu ce te ocupi.

personal urasc loteriile. sunt proiectate cu scopul ca statul sa ia niste bani nemunciti (sau sa beneficieze in vreun fel de tine), si, sunt menite sa strice viata celor care "joaca", in cazul in care acestia castiga.
n-am facut nici o statistica, insa personal, cred ca raportul emigrantilor nefericiti este mult mai mare in cazul castigatorilor de loterie decat in cazul in care o faci ca vrei sa pleci, ca lupti pentru asta.

am jucat si eu la loterie in ultimul an inainte sa plec. n-am castigat, asa ca am plecat foarte "oficial"

acum tot asteptam sa propui ceva mai concret, adica sa scrii ceea ce e de comentat in articolul de mai sus, ceea e te-a nemultumit ce te-a surprins. articolul atinge niste subiecte si le explica destul de corect, as zice.
nu prea am ce sa comentez.

pe unde am umblat am intalnit imigranti romani pe care eu i-as imparti grosier si poate cu o doza mare de ignoranta (caci nu ma intereseaza subiectul sa merite analizat mai in detaliu) in trei mari categorii. daca te intereseaza cum am vazut eu fenomenul emigrantului roman, o sa scriu aici chiar cu pretul "supararii" altor forumisti.

seara buna

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 01:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca ma intrebati pe mine,nu are nici legatura ca oameni nu se pregatesc phihologic de plecat in o tara....puteti sa va pregatiti cit vreti in timp de asteptare de visa....tot nu veti fi pregatiti pentru ca este mult prea differit ce este aici sau in USA fata de Romania,si oricit incercati sa imaginati cum va fi....nu va fi exact la fel...sint sigur ca daca as sti ca mut in Romania in 2 ani,oricit as intreba si as incerca sa pregatesc...tot nu va fi cum am asteptat cind voi ajunge sa traiesc acolo...
problema este dupa mod de gindire cel mai mult...cum bine a spus Tsunami "problema nu este ce faci (speli vasele). pe nimeni nu intereseaza asta. problema este care e nivelul tau in societatea americana si catre ce tinzi. nimeni nu o sa te intebe la magazin cu ce te ocupi. "
asta e foarte mare problema dupa parere a mea... unii oameni sint prea mindri ca au fost la uni si nu ar accepta niciodata sa faca ceva mai jos de mare pregatire a lor...am intilnit asa multi si in Australia si cond am locuit in USA care au venit aici si nu au vrut sa ia job daca nu are cu calificare a lor,mult prea rusinos...au preferat sa ceara bani de la family din tara lor sa traiasca decit sa mearga sa munceasca,chiar daca a durat 6 months,poate 1 an sa ia job cu calificare a lor...si de aici vine depresie,si tot si toti din tara in care au mutat ei este rau si prost,pentru ca ei uita ca nu tara se schimba ca tu ai mutat acolo,ci tu trebuie sa schimbi tot...
si mai este un lucru....limba din tara unde se muta oameni....de cind este acest forum tot vad oameni care spun ...vorbesc foarte bine englezeste,am luat aceasta nota la examen IELTS,limba nu va fi problema....si cind vin aici si vorbesti cu ei vezi cum fac ochi mari ca nu inteleg aproape nimic...este un lucru foarte differit sa intelegi ce se spune la tv in englezeste in filme si actual sa vorbesti cu oameni din acea tara si sa ii intelegi sa ei sa te inteleaga perfect....nimeni nu se oboseste sa vorbeasca ca la tv aici sau in USA....si Australia are avantaj ca in afara de NT,toata natie are accent care aproape la fel...USA este cu tot alta poveste...

"Eu am convingerea ca cine vrea, se descurca oriunde in lume si chiar si in tara.Daca nu esti descurcaret atunci speli vase in strainatate pe un salariu mai bun(recunosc asta)"
explica si la mine te rog de ce cineva care spala vase nu este descurcaret,sincer nu inteleg cum poti pune un tag la un om doar prin job care face,poate acel om a ales sa spale vase,sau sa curete strazi si e fericit cu viata care are,si asta e tot ce conteaza....crezi ca asta il face mai jos ca om?de ce?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 09:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu, Andy, cred ca amicul nostru s-a referit la faptul ca cine vrea se aiba o viata mai buna, intr-o societate normala si civilizata, poate ff bine sa spele vase acolo, decat sa stea in romania, pe o functie cu pretentii, dar cand iese de la acel serviciu pretentios...tot mizer traieste, pentru ca da cu nasul direct in societatea ...necioplita (inca). :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 09:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu Andy, nicio munca nu este rusinoasa dar daca vorbim de fericire da-mi voie sa am retineri.Poti sa fii fericit atunci cand iti parasesti familia, prietenii, locurile dragi in care ai copilarit si sa-mi spui ca esti fericit?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 09:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Fericirea inseamna lucruri diferite pt oameni diferiti. Daca pt tine cele insirate de tine inseamna fericirea, atunci emigrarea iti va aduce nefericire pt ca nu le poti avea pe toate...sau poti, depinde. Eu mi-am adus familia cu mine, prieteni buni mi-am facut aici, in Romania nu aveam, adica aveam dar erau deja plecati in din tara, locurile in care am copilarit sint doar niste locuri, pe care le voi revedea din cind in cind cu placere si atit.
Parintii mai vin pe aici, tinem legatura viata merge inainte. Deci ca sa iti raspund la intrebare, poti fi fericit ca si emigrant. De tine depinde.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 09:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Te inteleg perfect si ai dreptate, eu doar intreb, vreau sa cunosc mai multe pareri.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 09:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu sunt de acord cu Dana. ”Fericirea ne-o faurim singuri” zicea un citat, candva....S-ar putea sa aiba dreptate, cel putin 90 %. :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2008, 10:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu Andy, nicio munca nu este rusinoasa dar daca vorbim de fericire da-mi voie sa am retineri.Poti sa fii fericit atunci cand iti parasesti familia, prietenii, locurile dragi in care ai copilarit si sa-mi spui ca esti fericit?
mate...despre familie....aceasta parasire este doar temporar,daca vrei si vor si ei poti sa iti aduci familie la tine in citiva ani sa traiasca cu tine....si pina atunci ei pot sa viziteze si tu poti vizita pe ei....
locurile dragi unde ai copilarit.....sint doar locuri....si locuri la fel de frumoase gasesti peste tot in lume....eu cred ca ce face acele locuri asa dragi pentru tine este acea copilarie acolo...dar acea copilarie este doar memorii mate,orice ai face nu vine inapoi...si acele memorii le vei avea oriunde mergi.
prieteni...prieteni se pot face oriunde,mai bun sau mai rau fata de cum ai acuma,tot e sa fii deschis sa adaptezi la o lume nou si prieteni vin...si prieteni de unde esti acuma,daca sint chiar prieteni,vor ramine prieteni mereu...
asa ca da,pot sa iti spun ca poti fi fericit 100 percent daca muti in alta tara...dar asta sint eu...am trait pe 3 continent pina acuma,am copilarit in 2 continent,prieteni extrem de buni si vechi am in Sweden,prieteni foarte buni si buni am in USA,Australia si citiva chiar pe care am facut in vacante acolo in Romania....familie am jumate aici in Australia,si cealalta jumate care este parinti am stat pe continent differit de ei de cind eram 18, si ne vedem in persoana in fiecare 2-3 ani....si asta de 15 ani de cind cum am spus nu am stat foarte aproape...
deci daca ma intrebi pe mine....se poate fara problema deloc sa muti in alta parte de lume si sa fi fericit...daca ma uit inapoi nu as schimba de loc ce a fost doar pentru a sta in un loc....dar asta este pentru mine....pentru tine daca esti om foarte sentimental si este foarte greu sa desparti de locuri si persoane,este mai bine cred eu sa stai unde esti....acel dor fata de ei iti va da nefericire care nu poate fi reparata de nimic bun in loc nou unde ai mers.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2