Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:22

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: OZ vs NZ
MesajScris: 20 Noi 2009, 18:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut

Doresc sa supun discutiei acest subiect, emigrarea in OZ fata de cea in NZ, pentru ca datorita schimbarii priority processing din 23 septembrie, ma gandesc serios sa imi schimb destinatia.

Cum este NZ fata de OZ sau cum nu este? Care sunt pro si care sunt con-urile emigrarii in NZ fata de Australia.

Legat de procesul de emigrare, ce am vazut eu pana acum este ca in NZ se intampla mai repede si ceva mai simplu, banii sunt dati pe etape (deci mai fair).

Ard de nerabdare sa aud si parerea voastra.
Multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: OZ vs NZ
MesajScris: 20 Noi 2009, 23:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

NZ fatza de Oz nu exista.Nici pe mapa ca sa zic asa...Asa ca nu ma surprinde caci procesul de emigrare este mult mai usor acolo.Nu te lasa pacalit ! Gandeste big si nu te multumi cu faramituri!

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 08:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
NZ fatza de Oz nu exista....
Asta "simt" si eu dar nu am argumente si mi-e greu sa imi fac o parere corecta la zeci de mii de KM departare. Din aceasta cauza v-am cerut ajutorul.

As aprecia exemple concrete ce tin de educatia celor mici, sistem medical, nivel de viata ,etc... cu bune si cu rele. Multumesc.

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 10:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca iti spun ca cel mai mare procent de emigranti de pe Gold Coast sunt din NZ :lol: ? Nu stiu exact de ce vin incoace atat de multi, dar sunt peste tot.

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 12:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pana imi dati voi exemple concrete o sa pun eu aici ce gasesc pe net pe aceasta tema ca poate vor fi utile si pentru altii. ;)

VIDEO: The OZ vs NZ Food Price Gap

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 14:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Constantza,(si eu sunt tot de acolo),povestea e mult prea lunga.Trebuie trait acolo ca sa-ti dai seama.Si nu e vorba neaparat de bani.Nz e ca un tablou .Frumos ce-i drept.Toate sunt nemiscate.Nu se intampla niciodata nimic.Oamenii acolo mor incet si sigur.Si asta se intampla de la varste foarte fragede.
Multi emigranti romani pleaca de acolo cu primul tren.Si nu numai ei.Si cei locali isi dau seama de neajunsurile Nz si o zbughesc de acolo mai devreme sau mai tarziu.Inainte de recesiune erau circa 42 de mii de kiwi care soseau in Au la fiecare 3 luni.Daca faci o socoteala erau 14 mii pe luna adica vre-o 3500 de bucati pe saptamana.Asta spune multe.
Daca te duci acolo Papilon scrie pe tine.O sa mori de nerabdare sa-ti construiesti o pluta din nuci de cocos si sa evadezi de acolo.
Nz e tara unde iti moare si ultimul neuron ramas neatins de focarul de infectie din Ro.
Basca saracia.Nz e o tara saraca unde oamenii sunt saraci.Salariile sunt mediocre iar politica este foarte populista.Dar nu populista in favoarea emigrantilor ci in favoarea bastinasilor.Casele sunt facute din betisoare iar igrasia e la ea acasa(umezeala in atmosfera este extrem de mare aprox 75% ).De aici si bolile asociate.Iarna umeazeala ajunge si la 95%.E cumplit. Iar cearceafurile sunt umede aproape tot timpul anului.Nu exista sisteme de incalzire in afara caloriferului portabil.la cele mai multe dintre case robinetele de apa calda si rece sunt separate.Deci ai 2 robinete la chiuveta.Unul de apa rece unul de apa calda.Apa nu o poti ccombina decat daca pui dopul la chiuveta si o lasi sa se amestece in chiuveta.Deci de cele mai multe ori , te oparesti ori te speli cu apa rece.
Nz e tara unde 2 oameni din 5 sufera de boli psihice.De aici o intreaga industrie unde se duc milioane de dolari din taxele contribuabililor.Daca ai o problema psihica cu sigurantza ca Nz va fi raiul de pe pamant .
De unde rata aceasta ridicata de oameni cu probleme?Daca intri putin in scurta istorie a Nz vei afla ca Nz a fost populata de britanici cu oameni cu deficientze mentale.Iar acestea dupa cum stie toata lumea sunt ereditare si se transmit mai departe urmasilor.
M-am cam plictisit sa scriu.Sunt multe de spus si nu prea mai am rabdarea s-o fac.Dar daca te duci pe acolo vei afla cu sigurantza mai multe.
Australia e o tara cu cel putin 50 de ani inaintea Nz.Au spus-o sociologi /economisti culmea din Nz.Din p.d.v.dp.a lui Bravo este mai scumpa ptr.ca el se gandeste la salariul lui de acolo.In realitate este invers.Oamenii in Nz isi permit mult mai putine decat cei din Au.

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 14:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu ai de cat sa crezi ce vrei.Nu am scris ptr.tine ci am scris ptr.oamenii astia ca sa stie exact ce ii astepta daca se vor duce acolo.Acesta este purul adevar si poate fi confirmat de sute de romani.
Am locuit in Point Chevalier care este o super zona.Am avut masina sparta de 3 ori.Si nu era om de pe strada sa nu i se fi intamplat la fel.Iti inchipui ce este prin Otara sau Manghere.
Hai ca incet incet esti de acord cu mine.Asta-i un pas bun.Cand incepi sa-ti recunosti greselile devi deja un om mai bun.
Nu-i nimic.Noi nu ne grabim.

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 14:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Constantza,(si eu sunt tot de acolo),povestea e mult prea lunga.Trebuie trait acolo ca sa-ti dai seama.Si nu e vorba neaparat de bani.Nz e ca un tablou .Frumos ce-i drept.Toate sunt nemiscate.Nu se intampla niciodata nimic.Oamenii acolo mor incet si sigur.Si asta se intampla de la varste foarte fragede.
Sorry, buddy, I really feel for you, it seems you got it really rough..
Am trait 9 ani in CHCH NZ si 7 in Brisbane. Nu stiu unde ai trait tu dar tabloul pictat de tine nu se prea potriveste cu cel trait de mine.
Citat:
Multi emigranti romani pleaca de acolo cu primul tren.
Si nu numai ei.Si cei locali isi dau seama de neajunsurile Nz si o zbughesc de acolo mai devreme sau mai tarziu.Inainte de recesiune erau circa 42 de mii de kiwi care soseau in Au la fiecare 3 luni.Daca faci o socoteala erau 14 mii pe luna adica vre-o 3500 de bucati pe saptamana.Asta spune multe.

Daca te duci acolo Papilon scrie pe tine.O sa mori de nerabdare sa-ti construiesti o pluta din nuci de cocos si sa evadezi de acolo.
Nz e tara unde iti moare si ultimul neuron ramas neatins de focarul de infectie din Ro.
Basca saracia.Nz e o tara saraca unde oamenii sunt saraci.Salariile sunt mediocre iar politica este foarte populista.Dar nu populista in favoarea emigrantilor ci in favoarea bastinasilor.Casele sunt facute din betisoare iar igrasia e la ea acasa(umezeala in atmosfera este extrem de mare aprox 75% ).De aici si bolile asociate.Iarna umeazeala ajunge si la 95%.E cumplit. Iar cearceafurile sunt umede aproape tot timpul anului.Nu exista sisteme de incalzire in afara caloriferului portabil.la cele mai multe dintre case robinetele de apa calda si rece sunt separate.Deci ai 2 robinete la chiuveta.Unul de apa rece unul de apa calda.Apa nu o poti ccombina decat daca pui dopul la chiuveta si o lasi sa se amestece in chiuveta.Deci de cele mai multe ori , te oparesti ori te speli cu apa rece.
Nz e tara unde 2 oameni din 5 sufera de boli psihice.De aici o intreaga industrie unde se duc milioane de dolari din taxele contribuabililor.Daca ai o problema psihica cu sigurantza ca Nz va fi raiul de pe pamant .
De unde rata aceasta ridicata de oameni cu probleme?Daca intri putin in scurta istorie a Nz vei afla ca Nz a fost populata de britanici cu oameni cu deficientze mentale.Iar acestea dupa cum stie toata lumea sunt ereditare si se transmit mai departe urmasilor.
M-am cam plictisit sa scriu.Sunt multe de spus si nu prea mai am rabdarea s-o fac.Dar daca te duci pe acolo vei afla cu sigurantza mai multe.
Australia e o tara cu cel putin 50 de ani inaintea Nz.Au spus-o sociologi /economisti culmea din Nz.Din p.d.v.dp.a lui Bravo este mai scumpa ptr.ca el se gandeste la salariul lui de acolo.In realitate este invers.Oamenii in Nz isi permit mult mai putine decat cei din Au.
N-am regretat nici o clipa traita in NZ.. natura este de o frumusete suprarealista, drumetiile prin munti pe acolo mi le voi aminti ca un vis.
Tara e atit de saraca incit in 3 luni de munca pe salariul minim permis de lege am putut plati inapoi banii imprumutati de biletul de avion sa emigrez in NZ!

2 ani de zile mai tirziu mi-ai construit casa mea. Cu mixere Dorf in loc de robineti pereche (asa erau in casele vechi), cu izolatie in pereti care previne igrasia, cu unitati de aer conditionat care sint celalalt (inexistent) sistem de incalzire.. care, daca vrei, functioneaza pe dezumidificare.
Un alt amic a facut incalzire electrica in podea - alt sistem de incalzire inexistent.
Am avut un grup exceptional de prieteni acolo.. romani si localnici, am mincat cu colegi de munca maori, samoani si tongani mistret vinat in padurile dense, facut in groapa in pamint.. nu foarte cititi, nu foarte edicati dar incredibil de prietenosi si saritori.
Am mers pe strada cu fruntea sus, zimbind, imbatat de calmul si linistea locului... daca vrei sa te uiti la asta ca "incremenire", ghinionul tau :-)
Umezeala era, da, in casa veche unor prieteni le-au mucegait hainele in dulap.. Dar daca ai impresia ca in Brisbane e mai putina umezeala, ha, te inseli amarnic!

Si, daca e sa vorbim de inapoiere, in NZ gasesti berea la supermarket, in AU nu!!

A fost minunat. Chrischurch este orasul gradina, cel mai british oras din afara marii britanii.. Ani de zile mi-am lasat masinile neincuiate in fata garajului iar usa de la laundry de la casa noua nu a fost incuiata doar cind am plecat in concediu. Am un amic care isi facea titlu de glorie (acum 10 ani, e adevarat) ca el n-a incuiat nicodata masina in parcare la supermarket.

M-am mutat in Australia special in BNE (Brisbane or bust :-)) si mi-am adus masinile din NZ (ah, masinile acolo, atit de ieftin in comparatie, atit de accesibile si de bine echipate). A fost un consurs de imprejurari care m-a mutat, nu m-a izgonit nimeni din NZ. In nici un caz "saracia"/

La acelasi salariu aici am ramas cu bani mai multi dupa taxe si parca si puterea de cumparare e ceva mai buna.. dar comparabil.
Este adevarat, intre timp job-ul s-a schimbat, in NZ in nici un caz nu as fi ajuns pe una asemenea job (a nu se uita diferenta de scala) iar banul acum este mult mai bun.

La inceput am zis ca m-am mutat din CHCH de frig.. dar judecind cred ca nu e corect spus.. nu era frig, iarna daca ninge o data - de doua ori si se topeste a doua zi.. temperatura scade sub zero uneori iarna iar poate 2-3 zile pe an ziua nu se urca la pozitiv.
Ce m-a napastuit acolo era ca nu se facea niciodata cu adevarat cald.. chiar si vara la umbra te lua cu frig.. iar la soare.. prajit in 12 minute :-)
Asta nu inseamna ca nu as mai fi rezistat inca vreo 30 ani pe acolo cu vacanta in Abel Tasman park (un tarim de vis)... sau in insula de nord.. sau in Fiji..

Pina in 2001 daca aveai cetatenie NZ si veneai in AU aveai automat residence permit si drept la cetatenie peste 2 ani.. Folclorul zice ca multi din NZ s-au dus acolo pentru ajutorul de somaj.. este disputabila asta dar nu intru in amanunte
Din 2001 ai in contimuare drept de rezidenta indefinita in AU dar nu mai ai drept sa aplici la cetatenie si altele (discutate pe alt thread),pentru alea aplici ca oricine pentru emigrare in AU.. iar cetatenie in cazul cind reusesti sa obtii immigration se da dupa 4 ani.

In fine, una peste alta este o chestie de gust.
In situatia mea mersul inapoi in NZ nu mai este o optiune... dar fiica mea e la studii acolo.

In momentul de fata parerea mea e ca in NZ se ajunge comparabil mai usor (vorbesc de emigrare standard, legala, normala)
Evident posibilitatile de angajare sint mai mici (populatie vreo 4 mil fata de 20 si ceva AU) dar daca esti chitit sa iti refaci viata nu vad de ce nu ai reusi.

also my 2 cents as a chap that had the luck to live it in both coutries.

PS daca gasesti vizioneaza un documentar NZ numit REVOLUTION (parca) care comenteaza iesirea NZ din inapoiere..
PPS ma consider intii roman, apoi neozeelandez si apoi australian..

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 15:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
.. Daca intri putin in scurta istorie a Nz vei afla ca Nz a fost populata de britanici cu oameni cu deficientze mentale.
..
Asta am remarcat-o la a doua citire si m-a spart..
Eu nu am auzit pina acum de varianta asta..

Poti sa dai o referinta la sursa informatiei?

Sus

MesajScris: 21 Noi 2009, 22:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

he he wector a luat-o pe campii. Sa se fi luat boala de la statul in New Zealand :roll: ?...

Pentru un emigrant din romania NZ vs OZ poate sa fie cam asa: stai in romania 2 ani sau mai bine asteptand o viza ptr OZ sau poti sa pleci in NZ dupa 6 luni. De aici poti sa aplici pentru OZ...da stiu alti bani alta distractie dar ... esti plecat din romania, experienta care ti-o faci aici te va ajuta mult in OZ. Pentru ca iti garantez ca vei avea alte sanse sa-ti gasesti un job acolo dupa ce ai lucrat aici!

Da Australia e cam 20% mai bine economic decat NZ dar romania e dezastru in comparatie. Deci cam astea ar fi principalele lucruri pe care ar trebui sa le iei in consideratie cand vei face decizia.

Noi suntem inca in NZ dupa 12 ani...avem salarii bune, poate chiar mai bune decat multi care stau in OZ..
Da e uneori plictisitor in NZ dar am avem niste prieteni care tot plictisiti sunt in Brisbane. Deci depinde ce fel de om esti, ce personalitate ai.

de obicei toti cei care am plecat din ro suntem cam nelinistiti si actionam daca nu ne place ceva...altminteri am fi tot acolo discutind politica si fotbal :wink: Deci daca vii aici si nu-ti place poti sa pleci ca nu-i chiar jail house ...

salutare
dudu

Sus

MesajScris: 22 Noi 2009, 22:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
.. Daca intri putin in scurta istorie a Nz vei afla ca Nz a fost populata de britanici cu oameni cu deficientze mentale.
..
Asta am remarcat-o la a doua citire si m-a spart..
Eu nu am auzit pina acum de varianta asta..

Poti sa dai o referinta la sursa informatiei?
si eu tot dupa a doua citire pot sa zic ca daca te uiti la istoria australiei tara a fost "populata" de toti criminalii din marea britanie. Poate ne spune wector % de criminali din australia ca el e tare la tras concluzii dupa ce a stat prea mult in soare :shock: :lol: :lol: :-) :twisted:

Sus

MesajScris: 23 Noi 2009, 00:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Prieteni va multumesc pentru sfaturi si va rog sa-l lasam pe vector care are si el dreptul la o opinie si sa ne intoarcem pe subiect. Am inteles ca parerea majoritara este sa merg pe NZ decat sa stau in tara 2-3 ani asteptand o fata morgana care poate sau nu sa vina.

Baiatul meu are 6 ani si ma gandesc cu cat vom pleca mai repede va fi mai suor pentru el si pentru noi deasemeni.

Va multumesc inca odata si va astept in continuare chiar cu exemple concrete daca aveti.

Sus

MesajScris: 23 Noi 2009, 04:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ha ha tot eu sa-ti raspund...azi am stat acasa sa astept un vopsitor sa ne vopseasca casa si al dreacu nu a venit! :lol: deci am timp la dispozitie

...sa-ti zic drept sa compari australia cu nz e ca si cand ai compara austria cu germania ptr ca multe lucruri sunt asa de asemanatoare si numai unele detalii sunt diferite. Am fost de cateva ori in vizita asa ca am vazut cum e si ozzie land :P . Prima data cand am ajuns in brisbane mi s-a parut ca arsese cineva iarba cu bricheta ..a doua oara era mai verde un pic..dar mie imi place caldura si ptr asta australia are un plus. Am prins insa odata o caldura de 40+ in Sydney de credeam ca murim; insa nu-i mereu asa. In New zealand nu-i chiar asa cald si ce te omoara cel mai tare e ca-s numai 2 anotimpuri : toamna si primavara din ro.. ploaia ploua ploaie ...really hate it...dar sunt si destule zile insorite si mai da si cate-o ninsoare pe la munte si prin insula de sud ..insa f putin.

Sistemul sanitar e mai bun in australia..au mai multi bani e si normal. Avand mai multi bani pentru cercetare au mai multe inovatii etc.. Insa sa nu-ti faci impresia ca in NZ e ca in romania...o no .... Eu am avut mana rupta in July si nu-mi venea sa cred cat de draguti au fost cu mine fara sa astepte nici-o spaga ca in romania. Si nu am asigurare privata.

A am uitat sa zic ca in Australia au si alt sistem de asigurari si pensii care e mai bun ca in NZ. Dar daca vrei sa-ti faci fond privat de pensii nu stiu ce te impiedica sa o faci si in NZ.

Scoala ptr copii...unii zic ca astia au scoala proasta in comparatie cu ro ...nu prea stiu despre ce se zice in ozz. Asta e parerea celor care nu se pot acomoda cu sistemul de aici. Intrebarea e daca e asa de proasta scoala de aici cum de in tara asta e mai bine de trait? Cum de romania a ajuns asa de rau?
Ce-mi place la copii de aici e ca sunt foarte independenti si confidenti...ca niciodata profesorul nu incearca sa-i faca prosti sau sa-i bata. Idea e ca fiecare e bun la ceva in viata asta iar unii or fi buni la maths, altii la arte iar altii pur si simplu sunt buni sa fie tamplari..

Joburile si salariile. Da sunt mai multe in Australia si aparently sunt mai bine platiti dar depinde cine esti si cum te descurci in viata. Poti sa ai la fel si aici. Pot spune ca prietenii nostri care au plecat in Brisbane au aceeasi banii ca aici...
Am auzit ca e mai greu sa-ti gasesti un job acum dar sa speram ca o sa o fie mai bine de la anul in amandoua tarile ... De obicei asa e , dupa storm the sun will raise. Asa a fost cand am venit noi: depresie dar dupa aia s-a redresat si au fost iar joabe ptr tot poporul :lol:

Deci in concluzie..eu nu am prea multe lucruri rele de spus despre Australia dar nici despre NZ . Poate sunt o persoana mai optimista :lol: Noi suntem inca aici pentru ca asa a fost sa fie...probabil ne-am lenevit sa plecam cu cortul in alta parte :P Ne e prea bine aici ca sa plecam... daca insa am fi in romania am pleca cu primul tren! dar astia suntem noi...voua poate va e mai bine sa asteptati acolo ... unii ar zice ca ati da vrabia din mana pe aia de pe gard altii ar zice ca sa "aveti rabdare si sa nu va multumiti cu farimituri" ...deci orice am zice noi mingea e in curtea voastra....depinde in ce parte vreti voi sa o dati... :D

haidi pa...

ps nici acum nu a venit vopsitoru :evil: :(

Sus

MesajScris: 23 Noi 2009, 04:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca iti spun ca cel mai mare procent de emigranti de pe Gold Coast sunt din NZ :lol: ? Nu stiu exact de ce vin incoace atat de multi, dar sunt peste tot.
te referi la romani veniti din NZ sau la kiwi (born and breed here) plecati pe gold coast? Pentru ca daca e vorba de kiwi pe gold coast cam astea ar fi motivele: - ptr caldura si pentru bani.

In general cei fara prea multe calificari vin acolo ptr ca salariul minim e mai mare decat in NZ si daca tot pleaca din NZ se duc si ei undeva unde sa-si incalzeasca oasele. :lol:

cheers
dudu

Sus

MesajScris: 23 Noi 2009, 05:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Stimate ciocan76,
Dumneata ai nevoie mai mult de puncte de vedere decit de informatii; informatiile le poti lua de pe Internet pur si simplu. Hai sa spun si eu aici doua vorbe-trei prostii- poate ajuta la ceva - fara sa intru in nici un fel in polemica cu ante-vorbitorii mei. Cu atit mai mult nu mi-as permite sa pornesc o polemica pe aceasta tema intrucit eu nici macar nu am fost vreodata in Australia(ma tem de paianjeni dar si de paienjenite :) ).
Asa-dar, Noua Zeelanda este a patra tara in care am locuit in viata mea. Si in toate aceste patru tari am trait cit se poate de bine. N-am avut Mercedes niciodata, nu tu la scara blocului, nu tu la scara casei, dar am simtit ca traiesc, mi-au placut culorile si mirosul vietii mele, mi-am iubit prietenii si am muncit cot la cot cu oameni de calitate in toate aceste patru tari: o gramada de ani in Romania, cinci ani in Canada si inca cinci in Statele Unite. Din 2005 sint in Noua Zeelanda. Locuiesc in insula de sud si asta e important pentru ca (aud eu) multe lucruri sint diferite intre cele doua insule si nu numaidecit in favoarea insulei de sud...
Ca sa nu fie nici o confuzie, va rog sa aflati de la mine ca cei cinci ani petrecuti in state s-au intimplat in Boulder, Colorado, intr-un oras absolut de vis din toate puctele de vedere. Mutarea in NZ s-a petrecut din motive profesionale, barbatul meu primind o oferta de lucru in Dunedin.
Gasesc foarte interesante toate observatiile care s-au facut pina acum la acest topic despre NZ. Desi unele infierbintate (tineretile, de!) au adevar in ele deci eu va rog sa nu ignorati complet nici o opinie. Greu de crezut, dar toata lumea are dreptate.
Si din punctul meu de vedere NZ e putintel incremenita in proiect; mi-a fost dificil sa inteleg la inceput reinventarea rotii la fiecare refren. Si poate ca priviti dintr-un punct mai ingustut de vedere oamenii astia par a fi suferinzi de boli psihice. Poate ca unii, hai sa spunem 'oameni de afaceri care dau tunuri in tari unde legislatia... le permite' ar putea considera candoarea si bunatatea in om o boala psihica. Si atuncea da, pentru ca cei mai multi dintre oamenii cu care am intrat in contact aici sufera de aceasta boala grava a bunatatii si candorii.
Casele sint cam facute din betisoare si igrasia e la ea acasa dar nimeni nu te obliga sa traiesti la ei acasa - poti sa traiesti la casa ta, fara betisoare si fara igrasie. Dar poate ca nu chiar din primul an...Amuzant, si pe mine m-au socat cele doua robinete, de apa rece si calda - o ciudatenie, nu cred ca mi-as baza alegerea tarii unde vreau sa locuiesc pe numarul de robinete dar...asta sint eu, nu toata lumea o fi la fel.Taxele pe venit sint mai mari in NZ, la fel GST.
Salariile, mai ales pe insula de sud, in general vorbind sint..oh, venind eu aici din statele unite as putea folosi un cuvint chiar mai tare decit 'mediocre'... Adevarat pentru unele servicii, cum ar fi serviciul meu, daca m-as muta miine in Australia as avea nevoie de douazeci de minute sa-mi gasesc un post pe Interent, inca o ora pentru interviu (cerere mare, oferta mica la specialitate) si mi-ar creste salariul cu ceva peste 80%. Local, compania pentru care deja lucrez este singura de pe insula care foloseste aceasta specialitate. M-as gindi sa ma mut in Australia(adica, daca am spune ca nu sint paianjeni acolo :( )? Da, probabil ca la un moment dat as putea considera. 'As putea considera' cu siguranta nu implica construirea cu nerabdare infrigurata a unei plute din nuci de cocos.
Hmm, NZ e cu 50 de ani in urma altor tari mai 'civilizate'... Poate ar trebui mai intii sa definim 'civilizatie' si parerile ar fi atit de impartite. Poate ca NZ e cu 50 de ani in urma altor tari dezvoltate dar poate ca e cu vreo 100 de ani inaintea lor? Cine mai stie...Iar in privinta neuronului care moare, poate ca o fi adevarat daca ai numai unul (explicatie: atacati fiind ceilalti de focarul de infectie din Romania); personal cred ca am mai pripasit niste neuroni de cind am ajuns aici culegindu-i din patru certificari toate platite de companie, basca un curs de 8 luni la care m-am dus in timpul meu cel mai liber, platit in integralitatea lui de guvernul Noii Zeelande.
Recunosc, mai e un mic secret. Il spun acuma. Intr-o lume in care 'legea e o bariera peste care trec magarii, pe sub care trec porcii si la care se opresc boii', in NZ chiar politicienii, EI, alesii, inca mai sint taxati nu numai de lege dar si de moralitatea actelor lor. Si nu in sistem american: 'ce-ai facut cu Monicuta in biroul oval', ci in sistem neozeelandez: 'Te plimbi pe bani de la guvern la Paris cind tara sufera din cauza recesiunii'. Nota bene, e legal dar a fost considerat imoral de public. O fi asta politica populista dar trebuie sa recunosc ca eu sint cam fraiera si consider ca tinuta morala a unei natiuni este importanta.
Acasa am o gradina junglacioasa de nu vad nici un vecin (mai aud niste gaini cloncanind) de copacii mari si desi, cu o gramada de flori despre care nici nu stiam ca exista. La serviciu cladirea e intr-o gradina de rododendroni - treci peste drum in orice directie si dai in alte gradini. Lumea e buna si blinda. Ma gindesc ce primesc de la viata alti oameni. Nu numai cei care traiesc in mizerie si saracie dar si cei care traiesc intr-o lume de asfalt, in stress, in tot felul de ingrijorari zilnice. Ma gindesc. Si sper ca merit ceea ce primesc.
La capatul noptii, tot ce conteaza este sa se lumineze de ziua peste viata pe care vrei sa o alegi, dupa sufletul tau.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2