Board index
Acum este 14 Dec 2019, 05:00

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SUA...incotro?
MesajScris: 09 Oct 2012, 09:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
eu am, dar n-am ce face cu atata. cred ca 20 ar fi suficient
:roll:

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 09:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

se pare ca europa bate la acest capitol
europa bate la mai toate capitolele
ne place sa avem in europa 6 saptamani concediu, sa mergem la restaurant la 10:30PM si a doua zi sa muncim mai "piano" ca suntem surmenati de la carciuma. da, e misto. problema e, cat timp o sa mai mearga chestia asta, si cam unde-ai vrea sa fii cand se va schimbat fortat si-n iurop?
nu stiu daca europa bate la mai toate capitolele, depinde de fiecare in parte. Imi amintesc doar ca acum 1 an m-am intalnit cu cineva de pe forum, care dupa ce a ajuns in australia sa isi activeze viza, s-a schimbat la 180 de grade si a ramas in europa.
Referitor la State, am stat mult la povesti cu varu-meu, care e acolo de vreo 6 ani....concluzia?...sta pentru ca are greencard si pt ca nu mai are chef si nervi sa o ia de la capat cu o relocare in europa(dar se gandeste tot mai serios la asta).

iar referitor la muncitul mai ''piano'', nu se intampla in toate tarile din europa. Vecinii mei la ora 10 seara trag jaluzelele, probabil ca la ora 11 deja dorm. In centru orasului, in timpul saptamanii, cam bate vantul, deci...

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 10:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nu stiu daca europa bate la mai toate capitolele, depinde de fiecare in parte. Imi amintesc doar ca acum 1 an m-am intalnit cu cineva de pe forum, care dupa ce a ajuns in australia sa isi activeze viza, s-a schimbat la 180 de grade si a ramas in europa.
Referitor la State, am stat mult la povesti cu varu-meu, care e acolo de vreo 6 ani....concluzia?...sta pentru ca are greencard si pt ca nu mai are chef si nervi sa o ia de la capat cu o relocare in europa(dar se gandeste tot mai serios la asta).

iar referitor la muncitul mai ''piano'', nu se intampla in toate tarile din europa. Vecinii mei la ora 10 seara trag jaluzelele, probabil ca la ora 11 deja dorm. In centru orasului, in timpul saptamanii, cam bate vantul, deci...

eu vorbesc "in general"

adica mergi in mai toate orasele mijlocii si mari din europa la 9PM, fa acelasi lucru in state/canada. o sa ramai nu surpins, blocat. de la 8 nu mai vezi pe nimeni pe strada, cina la restaurante se ia la 6PM.
nu stiu, mie-mi lipseste acum stilul..
aveam o viata ca-n povesti.
5AM trezirea, fructe la blender, wc cu cafeaua si verificarea forumului, gym in basement, dus, masina s-o duc pe mandra la munca, inapoi, cainele afara, cainele in casa, motocicleta si la munca (vara).
la 6PM acasa, dinner, plimbarea prin padurea din spatele casei cu lupoaica, un dus si un film de la antena de satelit ilegala, iarna cu un foc in camin si un pahar de rami martin...
acuma zi, ce ti-ai mai dori?

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 10:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
sa socializez cu alti oameni(europeni sau veniti de pe alte continente), sa vad cum gandesc, sa schimb impresii, sa urc in masina in we si sa conduc pe autostrada spre alte orase, locuri, sa descopar lucruri noi, chestii de genu'...

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 14:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
sa socializez cu alti oameni(europeni sau veniti de pe alte continente), sa vad cum gandesc, sa schimb impresii, sa urc in masina in we si sa conduc pe autostrada spre alte orase, locuri, sa descopar lucruri noi, chestii de genu'...
no si?
dai o bere in germania in noiembrie?, in we bineintels

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 14:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
no si?
dai o bere in germania in noiembrie?, in we bineintels
aber klar! Dau o bere si in timpul saptamanii, seara, dupa ce se duc nemtii la culcare :)

In ce oras/orase ajungi in noiembrie? Chiar mi-ar face placere sa stam la o poveste...imi dai un pm sa nu fim offtopic?

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 16:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:

Cu siguranta nu la cost of living...

Acum depinde foarte mult si in ce stat esti in America, cost of living difera de la stat la stat... In unele state platesti taxe mai mari, in altele mai mici...America este foarte intinsa si e normal sa difere multe lucruri.

Noi am trait multi ani in Canada si pot sa va spun ca viata e mult mai ieftina aici in State.

Dar ca sa raspund la intrebarea SUA...incotro?
Intr-o directie foarte buna :-)
http://www.khou.com/home/Jurors-sentenc ... 35661.html
Pentru cei care n-au chef sa citeasca, nenorocitul a luat pentru viol life in prison!!

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 18:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
aber klar! Dau o bere si in timpul saptamanii, seara, dupa ce se duc nemtii la culcare :)

In ce oras/orase ajungi in noiembrie? Chiar mi-ar face placere sa stam la o poveste...imi dai un pm sa nu fim offtopic?
pai de ce? nu e off topic, vorbim despre america... :)

merg la nantes si pot merge prin sud pe langa allainz arena, apoi am si o pregatire in mannheim (vo 50km sud de frankfurt) si mai opresc la niste prieteni in goppingen.
merg in nantes unde de fapt am seful si colegii, cu masina/motocicleta de vreo 4-5 ori pe an.
prima zi merg din bucuresti pana la granita ungaria/austria unde e un hotel ieftin (€25), curat si mancare super, de regula sambata ajung in goppingen pe la 3:30PM, asa ca as putea opri pe la o bere la tine pe la 1PM

despre america, ultima oara era la vest de nantes

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 18:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

Cu siguranta nu la cost of living...

Acum depinde foarte mult si in ce stat esti in America, cost of living difera de la stat la stat... In unele state platesti taxe mai mari, in altele mai mici...America este foarte intinsa si e normal sa difere multe lucruri.

Noi am trait multi ani in Canada si pot sa va spun ca viata e mult mai ieftina aici in State.

Dar ca sa raspund la intrebarea SUA...incotro?
Intr-o directie foarte buna :-)
http://www.khou.com/home/Jurors-sentenc ... 35661.html
Pentru cei care n-au chef sa citeasca, nenorocitul a luat pentru viol life in prison!!
nu mi s-a parut. acuma daca e sa compari cu SF..., dar SF-ul si LA-ul compara-le cu Vancouver-ul sa vezi ca nu sunt departe

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 21:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
pai de ce? nu e off topic, vorbim despre america... :)
merg la nantes si pot merge prin sud pe langa allainz arena, apoi am si o pregatire in mannheim (vo 50km sud de frankfurt) si mai opresc la niste prieteni in goppingen.
merg in nantes unde de fapt am seful si colegii, cu masina/motocicleta de vreo 4-5 ori pe an.
prima zi merg din bucuresti pana la granita ungaria/austria unde e un hotel ieftin (€25), curat si mancare super, de regula sambata ajung in goppingen pe la 3:30PM, asa ca as putea opri pe la o bere la tine pe la 1PM
despre america, ultima oara era la vest de nantes
perfect.. eu stau la vreo 20 km de allianz arena. Da de stire inainte sa pleci si stabilim ce si cum.

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 22:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ohhhh.....eu am ce face cu zilele mele libere :lol: si nu am dificultati sa-mi imaginez ce as face daca as avea mai multe :mrgreen: .
Eu am 6 saptamani, adica 30 zile platite cu rata normala + 27%, si inca 13 zile platite normal, in total 43 zile libere, plus sarbatori.

Si dupa 7 ani primim si long service leave, 3 luni :wink: . Sotul meu are atatea ore acumulate, vacanta + long service leave, cred ca ar putea sta un an acasa.

Sus

MesajScris: 09 Oct 2012, 23:32 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

@Tsunami

Eu comparam Vancouver (unde am trait) cu Houston,Tx (unde suntem acum)...
O casa decenta in Vancouver este 800k, pe cand o casa decenta in Houston este 250k sau 300k....Acum fiecare are gusturi diferite, dar prin "decenta" eu inteleg o casa langa scoli bune (avem copii mici), o casa cu 4 bedrooms, etc etc..sunt mai multi factori..
Din punct de vedere al job-urilor, Houston conduce detasat..Dupa 6 luni de pauza (timp in care ne-am mutat, am calatorit, ne-am familiarizat cu orasul), sotul si-a gasit job imediat! A inceput sa aplice la mijlocul lui Februarie, in Martie lucra deja...A contat evident experienta canadiana, P.Eng-ul din Canada ...

Dar nu toata lumea suporta caldura si umiditatea din Tx..Noi am trecut "testul" vara aceasta..

Sus

MesajScris: 10 Oct 2012, 09:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Tsunami

Eu comparam Vancouver (unde am trait) cu Houston,Tx (unde suntem acum)...
O casa decenta in Vancouver este 800k, pe cand o casa decenta in Houston este 250k sau 300k....Acum fiecare are gusturi diferite, dar prin "decenta" eu inteleg o casa langa scoli bune (avem copii mici), o casa cu 4 bedrooms, etc etc..sunt mai multi factori..
Din punct de vedere al job-urilor, Houston conduce detasat..Dupa 6 luni de pauza (timp in care ne-am mutat, am calatorit, ne-am familiarizat cu orasul), sotul si-a gasit job imediat! A inceput sa aplice la mijlocul lui Februarie, in Martie lucra deja...A contat evident experienta canadiana, P.Eng-ul din Canada ...

Dar nu toata lumea suporta caldura si umiditatea din Tx..Noi am trecut "testul" vara aceasta..
he he, am inteles eu gresit, de fapt si eu sustin acelasi lucru.

wow, sounds interesting!
de ce houston?, asa ca idee. ca poate-om fi vecini intr-o zi, cine stie?
iurop e misto, dar imi e dor de america. ce e bine e ca experienta merge, cariera se schimba-n sus, salariul si benefitus-urile, nu ma pot plange deloc.
cu uraganele cum "stati"?

Sus

MesajScris: 10 Oct 2012, 09:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Ohhhh.....eu am ce face cu zilele mele libere :lol: si nu am dificultati sa-mi imaginez ce as face daca as avea mai multe :mrgreen: .
Eu am 6 saptamani, adica 30 zile platite cu rata normala + 27%, si inca 13 zile platite normal, in total 43 zile libere, plus sarbatori.

Si dupa 7 ani primim si long service leave, 3 luni :wink: . Sotul meu are atatea ore acumulate, vacanta + long service leave, cred ca ar putea sta un an acasa.
la tine e diferit.
tu ai terminat treaba in momentul incare iesi pe usa. eu lucrez pe proiect. imi pot lua 6 luni liber atata timp cat proiectul nu intarzie. daca intarzie si se vede ca am luat 6 luni liber, atunci e cazul sa-mi fac probleme

Sus

MesajScris: 10 Oct 2012, 18:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

@Tsunami

Noi ne doream caldura, multa caldura. Asa ca am luat prin eliminare statele din sud (California-superba,dar prea scumpa, Florida-superba, dar no jobs) si am ajuns la Texas :-).
Houston e in general cat de cat ferit de uragane, imi spunea cineva ca o data cam la 5 ani se simte ceva mai serios.

La anul o sa-mi caut si eu job (in accounting, asta am facut in Canada) si atunci o sa-mi dau seama daca teoria cu "jobs in Houston" se aplica..

Te cred cu Europa, e pacat sa nu profiti de oportunitati...

Daca ajungeti, da un semn. Am descoperit niste outleturi pe aici, iti iau sotia si o s-o mai vezi doar seara :D .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2