Board index
Acum este 19 Aug 2019, 05:42

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SUA...incotro?
MesajScris: 10 Oct 2012, 21:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Tsunami

Noi ne doream caldura, multa caldura. Asa ca am luat prin eliminare statele din sud (California-superba,dar prea scumpa, Florida-superba, dar no jobs) si am ajuns la Texas :-).
Houston e in general cat de cat ferit de uragane, imi spunea cineva ca o data cam la 5 ani se simte ceva mai serios.

La anul o sa-mi caut si eu job (in accounting, asta am facut in Canada) si atunci o sa-mi dau seama daca teoria cu "jobs in Houston" se aplica..

Te cred cu Europa, e pacat sa nu profiti de oportunitati...

Daca ajungeti, da un semn. Am descoperit niste outleturi pe aici, iti iau sotia si o s-o mai vezi doar seara :D .
neaah, esti periculoasa...
ma bate la cap sa mergem in sud, georgia, atlanta, n-am fost niciodata.
a auzit ea legende ca se canta jazz pe strada si vrea sa incerce carnea de crocobaur.
io la tine acolo cred ca mi s-ar apleca de steaks. am fost 2 zile in austin si am ramas marcat.
altfel, cam in fiecare an merem in canada in concediu, dar cumparaturile le facem la walmart in states. bellingham, everett cand mergem in vancouver, buffalo, ny, cand mergem spre toronto.

ia zi, la voi acolo ceva resorturi de vacanta sunt?
ce-ai recomanda?
dintre tot ce-am "vazut" pana acum aruba ramane in top.
cand am plecat din vancouver, a fost o bucurie pentru mandra. nu i-a placut vremea. mie, nu mi-a placut stilul de viata, prea "batranesc", prea multi chinezi care te incurca, asta cam peste tot, la slujba, pe strada.
spre toronto (am stat in waterloo), dinamism, soare, chiar daca iarna uneori cobora sun -15°C (la voi acolo, pe la 5F cred), iar vara mai sare si de 35°C (100F) cu umiditate mare. a fost okay. unde-am stat inca 6 ani.
succes si cine stie, poate ne-om intersecta vreodata.

Sus

MesajScris: 11 Oct 2012, 17:09 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu am fost in Atlanta, dar am auzit de cluburi de jazz foarte bune in New Orleans (e pus pe lista de vizitat)

Vita de Texas este extraordinara...Ai vazut ce portii sunt? Hranesti vreo 2...

Ah...Bellis Fair mall...Si noi mergeam des pe acolo...si la walmart si costco in WA
Ca sa vezi cat de mult iubeam mall-ul ala, eram in saptamina 39 de sarcina si tot nu m-am putut abtine sa trec granita inca o data la cumparaturi...
Maica-mea (care era cu mine) era disperata...O sa nasti in mall in America!! :D

pentru vacanta in Tx:
http://visitcorpuschristitx.org/
Nu am fost, dar am auzit numai lucruri bune!
sper sa ajungem anul acesta, daca nu in 2013..

Uite aici am fost
http://www.galveston.com/vacationrentals/
E aproape de Houston, este perfect pentru un week-end.

in Aruba nu am ajuns...Noi tot cu mexicul am ramas..Cancun este la o aruncatura de bat acum (2 ore si un pic cu avionul).

Numai bine si voua!

Sus

MesajScris: 11 Oct 2012, 21:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

aruba e olanda.
fara probleme de safety
am inchiriat masina de la aeroport si o saptamana am cutreierat pe toata insula.
bate vantul tot timpul, deci nu simti caldura.
resorturile sunt top (nu toate, dar daca te va interesa, discutam) si e viata in oras, cam ca-n iurop.
NU EXISTA TIPS, adica nu-s milogi nici ca americanii tai (mama ce ma enerveaza chestia asta)

cancun.
am fost anul asta la moon palace. daca mai mergeti, ia-l in considerare.
waterfront, jacuzzi in fata geamului...
n-ai nevoie de altceva, nu merita s iesi din resort. e urias. are si golf si 14 restaurante.

planul este sa mergem in canada in februarie/martie anul viitor. o saptamana si, una in caraibe.
alaturi de aruba exista si bonaire si curacao, una langa alta, antilele olandeze. niciodata n-au fost uragane.
inca nu ne-am facut planul dar n-ar fi exclus sa ne plimbam nitel pe la sudistii tai super-crestini.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 18:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Imagine

:mrgreen:

Sus

MesajScris: 11 Noi 2012, 14:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.ziare.com/economie/recesiune ... ru-1200797

:shock:

Sus

MesajScris: 18 Mar 2013, 15:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.sanders.senate.gov/newsroom/ ... 1EC4E3F2CF

NO COMMENT!
:shock:

Sus

MesajScris: 22 Iun 2013, 17:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://theweek.com/article/index/224955 ... ood-stamps

Din ce in ce mai bine..
:mrgreen:

Sus

MesajScris: 15 Apr 2014, 13:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

https://www.youtube.com/watch?v=Ii3pr7Ukh1I

Asta este exemplul perfect al plutocratului parsiv care se bucura de prapastia dintre bogati si saraci. EI, PLUTOCRATII, au creat criza asta economica TOCMAI pentru a mari numarul saracilor...DE CARE AU ATATA NEVOIE! Exact ce spuneam eu inca de acum vreo 2 ani...QED!

Sus

MesajScris: 06 Iun 2014, 15:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

https://www.youtube.com/watch?v=CKCvf8E7V1g

NO COMMENT!

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 13:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si care e rezolvarea Doru?
Sa dam bani gratis oamenilor saraci?
Fa o excursie in Franta sa vezi unde si la cine se duc banii de taxe.
Colegul meu francez (sr. acocunt manager la o multinationala) plateste taxe peste 50% din venitul lui.
La el in comuna s-a construit un bloc de locuinte pentru arabi utilat cum el nu-si permite sa aiba in casa, si care in 3 ani e distrus.
Familii care procreeaza 3-6 copii pentru a trage mai multe venituri si care creaza probleme incendiind masini si distrugand centrul marilor orase.
In lantul marilor magazine in orele de munca e plid de arabi cu cosurile pline care platesc cu cecuri guvernamentale.

Care e solutia?
E un joc. Te adaptezi si il joci. Asta-i tot.
Am ales altceva decat Europa pentru ca eu nu vreau sa platesc pentru puturos, nu vreau sa muncesc intr-un stat in care e incurajata nemunca si nici intr-un stat in care daca vreau sa castig cu 10% in plus trebuie sa muncesc de 2 ori mai mult.
Not for me mate

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 23:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu cred ca Franta este un exemplu bun. Acolo toti arabii primesc multi bani si locuinte dar sunt complet dati la o parte din viata sociala, de pe piata de joburi, aproape ca nu sunt vazuti ca oameni. Asta duce la un cerc vicios in care generatie dupa generatie vor fi pe social si creaza foarte multe resentimente si problem sociale. Din ce imi spunea cineva care traieste in Franta, e tare greu sa gasesti joburi dar daca esti arab sansa este aproape inexistenta.

Cred ca toti oamenii trebuie sa aibe acces la sistemul de sanatate gratis, cred ca trebuie sa existe un sistem de protectie sociala care sa asigure un minim decent de trai dar cred ca trebuie sa existe oportunitati pentru cei care doresc sa iasa din aceasta situatie. Cunosc oameni aici care vin din familii care sunt pe social si care au joburi si muncesc, care isi educa copiii sa munceasca.

Am vazut recent o emisiune foarte interesanta, discutau sa nu mai dea cash la social, sa le dea un card pe care il pot folosi numai in anumite magazine si nu pot scoate cash. In felul asta banii de pe social sunt folositi pentru mancare, haine, etc dar nu pot folosi banii aia sa cumpere alcool, tigari, droguri. Sunt de accord cu asta.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2014, 02:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si care e rezolvarea Doru?
Sa dam bani gratis oamenilor saraci?
Fa o excursie in Franta sa vezi unde si la cine se duc banii de taxe.
Colegul meu francez (sr. acocunt manager la o multinationala) plateste taxe peste 50% din venitul lui.
La el in comuna s-a construit un bloc de locuinte pentru arabi utilat cum el nu-si permite sa aiba in casa, si care in 3 ani e distrus.
Familii care procreeaza 3-6 copii pentru a trage mai multe venituri si care creaza probleme incendiind masini si distrugand centrul marilor orase.
In lantul marilor magazine in orele de munca e plid de arabi cu cosurile pline care platesc cu cecuri guvernamentale.
Care e solutia?
E un joc. Te adaptezi si il joci. Asta-i tot.
Am ales altceva decat Europa pentru ca eu nu vreau sa platesc pentru puturos, nu vreau sa muncesc intr-un stat in care e incurajata nemunca si nici intr-un stat in care daca vreau sa castig cu 10% in plus trebuie sa muncesc de 2 ori mai mult.
Not for me mate
Tsunami, discutia e lunga...concluziile nu neaparat cele asteptate.
In orice caz, in SUA s-a ajuns la aberatia in care saracii platesc taxe si ii "beil-out" pe bogati (vezi smenurile date de sacalii de pe Wall Street si de raptorii de pe piata de borkeri imobliari si cum s-au acoperit aceste smenuri). Btw, urmareste inca o data speech-ul senatorului REPUBLICAN (repet...REPUBLICAN) Bernie SANDERS din decembrie 2010 si o sa intelegi ce vreau sa spun.

Iata speech-ul aici:

https://www.youtube.com/watch?v=qU2P6OAbevw

Nu sunt de acord cu mizeria din Franta (pe care o cunosc destul de bine, te asigur) insa nici cu ce se intampla in SUA...ba chiar si in Canada (unde, btw, ajutorul social este o pomana penibila din care nici macar chiria nu ti-o poti plati!).
Nu sunt comunist, dar versiunea actualei plutocratii americane nu duce decat la clivaje sociale teribile si la polarizarea bogati-saraci.
Spuneai ca trebuie sa te adaptezi la joc....Tsunami, mi-e teama ca jocul pe care il fac bogatii in prezent este unul extrem de parsiv si de pagubos. Si nu numai pentru saraci...if you know what I mean.
Actuala criza economica...BOGATII au provocat-o (prin lacomia si prostia lor proverbiala)....si, din pacate, SARACII au platit MAI TOATE OALELE SPARTE!
Dar...wtf cares about it?

Sus

MesajScris: 16 Aug 2014, 20:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mi se rupe-n 14. nu ma uit in curtea bogatului
eu sunt ala de spala vase.
stiu ca acum 200 de ani muream de ciuma si nu se uita nimeni la mine ca n-avea "titluri" daca nu ma nasteam unde trebuie, acum am cel putin sansa sa ajung daca muncesc, acum pe strada si eu respect legea si bogatul, aceeasi lege
iar daca vreau sa urc mai sus, cel mai usor o fac in america
da, nu e perfecta, dar am spus, mi se rupe. situatia e mai blanda decat acum 200 de ani cand cineva care vroia doar sa munceasca nu avea sansa asta.

gandeste-te numai la miile de castele din europa cum au fost construite si cu cine.
tu crezi ca aia aveau acces la stomatolog?
tu, ce zici? ai?

Sus

MesajScris: 25 Dec 2017, 21:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.businessinsider.com/subway-c ... res-2017-4

E bine....
:D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4

Ora este UTC+02:00 UTC+2