Board index
Acum este 15 Noi 2019, 04:42

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 9 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TechnoTalk
MesajScris: 11 Feb 2011, 00:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pt cei care locuiesc "pe langa Sydney" am asa:

2 calculatoare PC. Nu mai stiu exact configuratiile pentru ca nu le-am mai folosit de mult.

Ambele P4 la vreo 2.8 ...3 GB
RAM: 2-4GB
HDD: unul are sigur, celalalt nu mai stiu
VIDEO: nu mai stiu dar, am niste placi prin casa si combinam.
nu au mouse/monitor/tastatura.

Sunt in stare buna, carcase negre (unul e Dell).

LE DAU GRATIS. Sunt calculatoare bune, care va pot folosi, adica au PCI-X, USB 2 ...

Singura problema este ca nu livrez. Cine doreste ma contacteaza pe privat si stabilim o zi.

Repet: Gratis, fara nici un fel de obligatie. Nu conteaza daca m-ati injurat pe forum :mrgreen:
Salut, daca eram in Oz nu ezitam sa-ti "sterpelesc" una bucata... tocmai ma documentam putin la posibilitati de stocare ale datelor importante (poze etc.) si citeam despre sistemul RAID si tare bine s-ar potrivi ce oferi (sa-l folosesc ca un fel de server si doar atat) plus de la mine inca vreo 2 HDD-uri... apropos eu sunt sotul ;)... daca ramai cu vreunul pana la sfarsitul anului eu ma abonez. Sry de putin offtopic!

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 02:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut, daca eram in Oz nu ezitam sa-ti "sterpelesc" una bucata... tocmai ma documentam putin la posibilitati de stocare ale datelor importante (poze etc.) si citeam despre sistemul RAID si tare bine s-ar potrivi ce oferi (sa-l folosesc ca un fel de server si doar atat) plus de la mine inca vreo 2 HDD-uri... apropos eu sunt sotul ;)... daca ramai cu vreunul pana la sfarsitul anului eu ma abonez. Sry de putin offtopic
Hehe, dai o fuga de la Melbourne la Sydney pentru ele? (tot offtopic)

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 05:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
tocmai ma documentam putin la posibilitati de stocare ale datelor importante (poze etc.) si citeam despre sistemul RAID si tare bine s-ar potrivi ce oferi (sa-l folosesc ca un fel de server si doar atat) plus de la mine inca vreo 2 HDD-uri... apropos eu sunt sotul ;)... daca ramai cu vreunul pana la sfarsitul anului eu ma abonez. Sry de putin offtopic!
pt poze: DVD si backup de HDD. Mai mult de atat nu ai ce sa faci.

RAID este pentru altceva, nu pentru backup.

Mirror pt securitate si Striped pt fast access time. -> raid 1 si 0. Un combo bun e cu 4 Hdd cu raid 1+0 sau raid 5. Dar asta e pentru baze de date.

Pt poze: ardele pe DVD-uri. E safe

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 06:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

(off topic?)
Citat:
Pozele mele sunt:
1 pe 2 hd in mirror pe server
2 pe un HD de backup la servici
3 pe masura ce le fac le adaug pe BR discs
4 batch resize/reduce si push pe paid storage in picasaweb
5 (not quite there yet) pe HD in bank vault (nu e chiar scump pentru un "plic" pe an, poti adauga si acte importante sau bijuterii - dar d'alea nu am)

Am primit si un Azure de la MS dar inca nu am avut timp sa configurez, poate le pun si acolo

Alte sugestii? :D:D

PS Pozele tocmai au depasit 300G la care se mai adauga citeva sute de amcam care nu sunt in cloud..

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 06:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
(off topic?)

PS Pozele tocmai au depasit 300G la care se mai adauga citeva sute de amcam care nu sunt in cloud..
Hai ca esti funny :mrgreen: :mrgreen:

La cloud nu ma gandisem :mrgreen: :mrgreen:

Am un raid pe 2 floppy de 1.2, si fac backup zilnic in flashu de bios. E super safe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Scriptul de backup ruleaza pe un super server blade datorita complexitatii lui: tar cf /dev/floppy0 /root/*

Am ales raid striped pe 2 floppy, doarece am floppy pe SAS, 30rpm, access time 1 minut, si dublez viteza astfel :mrgreen:
Peste acest striped am pus un raid mirror din cand in cand. Adica saptamanal intorc floapele pe partea cealalta sa fie uzura mai mica. Astfel am mirror realizat
:mrgreen:

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 08:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
tocmai ma documentam putin la posibilitati de stocare ale datelor importante (poze etc.) si citeam despre sistemul RAID si tare bine s-ar potrivi ce oferi (sa-l folosesc ca un fel de server si doar atat) plus de la mine inca vreo 2 HDD-uri... apropos eu sunt sotul ;)... daca ramai cu vreunul pana la sfarsitul anului eu ma abonez. Sry de putin offtopic!
pt poze: DVD si backup de HDD. Mai mult de atat nu ai ce sa faci.

RAID este pentru altceva, nu pentru backup.

Mirror pt securitate si Striped pt fast access time. -> raid 1 si 0. Un combo bun e cu 4 Hdd cu raid 1+0 sau raid 5. Dar asta e pentru baze de date.

Eu cu DVD-urile m-am lamurit si nu mi se pare o idee viabila pt pastrarea pozelor... ideea cu 2 HDD in oglinda plus un al 3-lea care sa acopere unul din cele 2 este super si pare destul de safe.
@Cristos vad ca esti foarte bine backup-uit, cred ca cel mai bine din cate am auzit pana acum :lol:

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 09:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu cu DVD-urile m-am lamurit si nu mi se pare o idee viabila pt pastrarea pozelor... ideea cu 2 HDD in oglinda plus un al 3-lea care sa acopere unul din cele 2 este super si pare destul de safe.
@Cristos vad ca esti foarte bine backup-uit, cred ca cel mai bine din cate am auzit pana acum :lol:
Cu CDuri am avut problem clare (putrezite) , cu DVDurile inca nu dar nu se stie..

Nu imi place RAID mirror per se (desi folosesc) pentru ca nu prea poti folosi un disc extras din set independent... Am avut probleme similare la un client si am implementat o alta metoda, cu mirror mentinut de un program din Windows, Robocopy. Datele pe un mirror intern plus un disk extern USB pe care in continuu il tine in sync Robocopy (ultima versiune are un command line switch de monitoring si detecteaza daca ai schimbat ceva in sursa). Au avut un dezastru acum cam un an pe un server cu mirror, de atunci am implementat varianta asta si sunt foarte multumiti, mai ales ca discul USB poate fi schimbat si pastrat ca arhiva (atentie, asta nu e backup, nu ia nimic din sistemul de operare, ci doar replicatie de date).

Acum, daca tot suntem la capitolul "spart fata cu tehnologia", urmatoarea etapa pentru mine este un point to point wireless link intre reteaua lui fratelo si a mea, cu replicare continua de date.. el foloseste OpenFiler si ii merge perfect, vom replica reciproc (am un 1U server pregatit pentru asta) si o sa avem si redundanta de iesit pe internet :wink: ; singura problema ce trebuie rezolvata este conexiunea, dupa analiza mea o sa fie nevoie de un catarg de 8 metri la el si de unul de 5 la mine (cam 1 km intre noi).. Are cineva experienta cu asta sa isi dea cu parerea?

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 09:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca nu aveti poze de la wikileaks nu trebuie mega backup/raid/ ... etc.

Ia un hdd extern de la Lacie si backup from time to time. Asa stati sa pierdeti vremea configurand "'jdee mii" de optiuni...

Eu am hdd extern si odata la luna trimit pozele. Mai mult nu imi trebuie. Codul care il scriu acasa este syncro cu un SVN extern care are backup overnight pe tape ...

Prefer sa nu ma complic in general.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 10:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nici mie nu-mi place sa ma complic dar momentan caut o metoda cat mai sigura de stocare a datelor importante... pe moment sunt cu ele pe un HDD extern si pe un laptop, dar un Hdd extern oricand il poti da de pamant (ca de aia e portabil :)), iar laptop-urile inca mi se par foarte instabile si din cauza asta stau putin cu teama deoarece acolo se afla viata noastra. Plus ca ma intereseaza un sistem care sa-mi permita sa accesez in orice moment aceste date. Din ce a zis Cristtos nu am inteles decat 10% :roll: dar sunt tanar si cu dorinta de invatare :wink:
PS: poate un admin muta discutia asta la Cafenea cu un topic corespunzator!

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 10:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nici mie nu-mi place sa ma complic dar momentan caut o metoda cat mai sigura de stocare a datelor importante... pe moment sunt cu ele pe un HDD extern si pe un laptop, dar un Hdd extern oricand il poti da de pamant (ca de aia e portabil :)), iar laptop-urile inca mi se par foarte instabile si din cauza asta stau putin cu teama deoarece acolo se afla viata noastra. Plus ca ma intereseaza un sistem care sa-mi permita sa accesez in orice moment aceste date. Din ce a zis Cristtos nu am inteles decat 10% :roll: dar sunt tanar si cu dorinta de invatare :wink:
PS: poate un admin muta discutia asta la Cafenea cu un topic corespunzator!
De aia am recomandat un hard LaCie :) Poti da cu el de pamant (of course cat timp nu merge).

Sus

Subiectul mesajului: Re: TechnoTalk
MesajScris: 11 Feb 2011, 11:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cel mai bine un NAS. Doua HDD de 2 TB in mirror.
Accesibil de oriunde din retea/net. Are server FTP si multe alte posibilitati.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 11:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cel mai bine un NAS. Doua HDD de 2 TB in mirror.
Accesibil de oriunde din retea/net. Are server FTP si multe alte posibilitati.
Poti scoate un disc din el si pune in alta masina? Adica il va vedea sistemul ala de operare in cealalta masina?

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 11:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da. Cel putin la cel pe care il am eu. Format ext3.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 12:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Da. Cel putin la cel pe care il am eu. Format ext3.
Bun asa... Doar sa ai grija sa testezi :)

Sus

MesajScris: 11 Feb 2011, 18:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hop si eu ca nu ma pot abtine... :)

Cu conexiunea radio ai o restrictie importanta: sa fie vizibilitate directa intre cele doua capete. Daca poti obtine asta, chiar si inaltind antenele pe catarge, treaba e rezolvata. 1km nu e o problema. Exista antene outdoor cu raport performante/pret pentru toate buzunarele, la fel access-point-uri in banda de 2.4 sau 5GHz cu care poti face lucrarea. (PS: eu nu recomand TPLink - performante/calitate/fiabilitate mediocre spre mici, dar asta e deja alta discutie...;) )

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 9 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2