Board index
Acum este 18 Sep 2019, 13:23

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 15 6 7 8 9 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: TechnoTalk
MesajScris: 27 Sep 2012, 13:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
O sa scoata un patch soon. Nu imi fac griji mari pt hartzi.
Sper sa se rezolve cu un patch, desi problema pare mai serioasa. Apple maps e un soft nou si netestat. Nokia sau Google fac de ani de zile treaba asta.
Citat:
Poti accesa google maps daca vrei. Comparatia trebuia facuta intre aceleasi produse: gmaps pe ios vs gmaps pe droid. Aici se compara mere cu pere.
Gandire analitica, de programator :P Pentru utilizator e un pic diferit: s-a inlocuit o aplicatie care mergea cu una care nu merge. Nu conteaza care e aia, important e sa-si faca treaba. In cazul hartilor upgrade-ul la iOS 6 inseamna o regresie.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2012, 14:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
O sa scoata un patch soon. Nu imi fac griji mari pt hartzi.
Sper sa se rezolve cu un patch, desi problema pare mai serioasa. Apple maps e un soft nou si netestat. Nokia sau Google fac de ani de zile treaba asta.
Citat:
Poti accesa google maps daca vrei. Comparatia trebuia facuta intre aceleasi produse: gmaps pe ios vs gmaps pe droid. Aici se compara mere cu pere.
Gandire analitica, de programator :P Pentru utilizator e un pic diferit: s-a inlocuit o aplicatie care mergea cu una care nu merge. Nu conteaza care e aia, important e sa-si faca treaba. In cazul hartilor upgrade-ul la iOS 6 inseamna o regresie.
Din punct de vedere UX, ai dreptate.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 05:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

As vrea sa ma joc cu WordPress dar am doar instalări windows acasă.
Am un HyperV host pe care pot instala un Linux dar expertiza mea e foarte limitată.
Știe careva vre-un install kit de Linux care poate fi instalat usor, fara cunoștințe, care să lucreze ca webserver cu PHP și MySQL preinstalat? Preferabil și cu WordPress în el?
Nu e nevoie să facă altceva decât WordPress web service.
Am hosting cu un serviciu public cu WordPress dar am nevoie de un environment care să îl pot reseta ușor (mă gîndesc la cloning și/sau sanpshots).
Orice ajutor va fi apreciat și recompensat cu bere cu prima ocazie 8)

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 06:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
As vrea sa ma joc cu WordPress dar am doar instalări windows acasă.
Am un HyperV host pe care pot instala un Linux dar expertiza mea e foarte limitată.
Știe careva vre-un install kit de Linux care poate fi instalat usor, fara cunoștințe, care să lucreze ca webserver cu PHP și MySQL preinstalat? Preferabil și cu WordPress în el?
Nu e nevoie să facă altceva decât WordPress web service.
Am hosting cu un serviciu public cu WordPress dar am nevoie de un environment care să îl pot reseta ușor (mă gîndesc la cloning și/sau sanpshots).
Orice ajutor va fi apreciat și recompensat cu bere cu prima ocazie 8)
CentOS 6.3 si selectezi din meniul de install apache php si mysql. Niste screenshots: http://stuffaboutlinux.wordpress.com/in ... -2-server/

treaba cu wordpress: e doar o aplicatie php care nu cred ca o gasesti in repos sa o instalezi (dar poate ai noroc). In majoritea cazurilor descarci tar.gz de la ei de pe site, un-tar in document root apache (sau intr-un virtual host), schimbi permisia la fisiere pt apache, modifici ceva conf files in php ca sa se pupe cu DB (uneori pachetele astea vin cu install screens). Probabil inainte de asta trebuie sa ai un mysql-user sa dai permisii.

Varianta FAST ar fi sa instalezi un LAMP server in windows si ar fi mai usor.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 07:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mă voi uita..
Aș putea instala un Win Server in virtual..
Mulțumesc

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 10:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

https://help.ubuntu.com/community/WordPress

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 15:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

So much for the "ad"...
http://gizmodo.com/5947165/did-motorola ... than-it-is
Citat:
Imagine

Sus

MesajScris: 29 Sep 2012, 07:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Done. Instalat WAMP + WP. E la fix.
O întrebare: e suficient să copiez directoarea WAMP Ca să am o clonă?
PS O bere e pusă la răboj...

Sus

MesajScris: 29 Sep 2012, 11:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Done. Instalat WAMP + WP. E la fix.
O întrebare: e suficient să copiez directoarea WAMP Ca să am o clonă?
PS O bere e pusă la răboj...
Well, doar copiaza folderul htdocs or www din apache pt paginile web. Apoi tre sa faci un dump la mysql pt continut:

Import dump:
mysql -u root [dbname] < script.sql

Create dump:
mysqldump -h localhost -u root -p -c –add-drop-table –add-locks –lock-tables [name of the database] > sqldump.sql

Astea sunt din linia mea de comanda din linux/osx. In win ... incearca sa vezi daca LAMP vine cu phpMyAdmin. Ala face pt tine totul.

Sus

MesajScris: 29 Sep 2012, 12:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
..incearca sa vezi daca LAMP vine cu phpMyAdmin. Ala face pt tine totul.
Mersi. WAMP are phpMyAdmin, așa am băgat WP. O să mă uit.

Sus

MesajScris: 29 Sep 2012, 12:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
..incearca sa vezi daca LAMP vine cu phpMyAdmin. Ala face pt tine totul.
Mersi. WAMP are phpMyAdmin, așa am băgat WP. O să mă uit.
No worries. Daca ai nevoie help poti sa ma suni pe skype sau fb

Sus

MesajScris: 14 Noi 2012, 00:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... jaZRKdyl4s

Eram curios cine sunt cei de la ASUS...Ma gandeam ca sunt sud-coreeni (nu m-ar fi mirat) dar vad ca ASUS e companie taiwaneza. Cel putin asa rezulta de aici http://www.asus.com/About_ASUS/The_Meaning_of_ASUS/ Oricum...extraordinara inventie!
:D

Sus

MesajScris: 14 Noi 2012, 02:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Eram curios cine sunt cei de la ASUS...Ma gandeam ca sunt sud-coreeni (nu m-ar fi mirat) dar vad ca ASUS e companie taiwaneza. Cel putin asa rezulta de aici http://www.asus.com/About_ASUS/The_Meaning_of_ASUS/ Oricum...extraordinara inventie!
Am intalnit prea multe produse ASUS (exceptie placi de baza) care au mega probleme. Se grabesc sa le lanseze pe piata dar merg prost (tablete, laptops...).

Avem la munca 2 tablete asus pe care le-am trimis la reparat de cateva ori. Sunt praf!

Au mai luat baietii o serie de laptops. Vai de capul lor. Erau noi, i5 ...etc. Nu merg butoanele dupa o luna, altul nu mai are wifi... Altul i-a cazut camera video inauntru (nu ma intrebati cum e posibil)...

Sus

MesajScris: 14 Noi 2012, 07:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

Am intalnit prea multe produse ASUS (exceptie placi de baza) care au mega probleme. Se grabesc sa le lanseze pe piata dar merg prost (tablete, laptops...).

Avem la munca 2 tablete asus pe care le-am trimis la reparat de cateva ori. Sunt praf!

Au mai luat baietii o serie de laptops. Vai de capul lor. Erau noi, i5 ...etc. Nu merg butoanele dupa o luna, altul nu mai are wifi... Altul i-a cazut camera video inauntru (nu ma intrebati cum e posibil)...
2 notebook-uri de v-un an jumate si sora-mea un lap-top.
n-am avut nici o problema. io p-asta al meu, il tarvanesc peste tot ca-l iau cu mine cand plec in excursii mai lungi.
am mai auzit io ca e ceva in aer in australia...

Sus

MesajScris: 14 Noi 2012, 07:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

2 notebook-uri de v-un an jumate si sora-mea un lap-top.
n-am avut nici o problema. io p-asta al meu, il tarvanesc peste tot ca-l iau cu mine cand plec in excursii mai lungi.
am mai auzit io ca e ceva in aer in australia...
Man io sunt patit cu Asus, nu am sa iau vreodata ceva de la ei. Prefer sa dau un $ in plus si sa am un MacBook Pro la laptop si la tablete iPad/Galaxy sunt leaderi. Nu are sens sa ma complic.
Cat dai atat face. Prefer sa am un lucru de calitate si sa platesc mai mult pentru el, decat sa iau ceva ieftin si prost.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 15 6 7 8 9 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2