Board index
Acum este 18 Aug 2019, 01:04

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vacanta in Australia
MesajScris: 30 Sep 2011, 12:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

3 zile in Melbourne, 5 zile in Sydney si 8 zile in Brisbane si imprejurimi.
Ce e de vazut, ce nu e de pierdut?
Any tips from the locals?
Cheers.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Vacanta in Australia
MesajScris: 30 Sep 2011, 13:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cind ajungi in Brisbane te scot la o bere daca vrei si discutam ce e de vazut :)

Sus

MesajScris: 30 Sep 2011, 13:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

plec din London in seara de craciun, stopover in Hong Kong, 27,28,29 Dec Melbourne, 30 Dec-4th Jan Sydney and 5th-13th Brisbane si inprejurimi.
Mi-am aranjat acomodarea in Mel and Syd insa nu sunt sigur in Bris, niste prieteni originari din Bris mi-au recomandat sa stau decat o zi in Bris.
Vroiam Whitsunday islands dar am inteles ca e rainy season si nu poti sa intri in apa(stingers). Vreau Byron's bay (3 zile) Gold Coast/Surfers (1 zi), Coolum beach(prieteni locali)/Sunshine(1 zi), Noosa (1 zi). Trebuind sa cancel Whisundays ma gandesc o zi in hinterlands/outback si o zi Fraser island.

Merci pt oferta cristtos, Berea suna ca un plan bun. Mommentan trebuie sa decid itinerariu pt. 5th-13 Jan '12, am de gand sa inchiriez masina din Bris airport pe perioada asta, pe urma iti trimit in message si organizam berea.

Thanks

Sus

MesajScris: 01 Oct 2011, 00:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
3 zile in Melbourne, 5 zile in Sydney si 8 zile in Brisbane si imprejurimi.
Ce e de vazut, ce nu e de pierdut?
Any tips from the locals?
Cheers.
Sydney:

Taronga Zoo - buna
Darling harbour zoo - over-rated si prea scumpa
Poti lua vaporasul Matilda din Darling Harbour la o tura mica
Poti face trekking in Blue Mountains (incepi in Katoomba)
Daca vrei droguri: Oxford St in orice seara
Mai e un mic tur cu un autobuz englezesc supraetajat

Sus

MesajScris: 01 Oct 2011, 03:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Melbourne:

Dandenong Ranges - Olinda, Sherbrooke, Sylvan, Kallista. Daca tot ajungeti acolo urcati si la Observatorul de pe Mt. Dandenong.
Mornington Peninsula - Sorento & Portsea, chiar si Point Nepean.
Royal Botanic Gardens
Werribee Open Range Zoo si/sau Healesville Sanctuary Zoo
Warburton si in drum va puteti opri un pic in Marysville ca sa vedeti ce a ramas si ce se reconstruieste dupa incendiile din Februarie 2009. Marysville a fost distrus complet atunci.
Daca vrei sa vedeti canguri topaind in salbaticie va puteti arunca intr-o seara pe asfintit pana in Lysterfield, langa Rowville.
In afara de gradina botanica, pentru restul masina e obligatorie. Din pacate timpul e prea scurt ca sa va recomand the real thing - Great Ocean Road, Wilsons Prom, Lakes Entrance sau The Grampians.
Pentru plimbari scurte de seara in centru, Southbank pe langa Yarra, South Melbourne & St. Kilda, sau va puteti sui in Eureka Tower (un pic cam scump) sau in Rialto sa faceti poze si asa mai departe.
Poti sa-mi scrii pe PM pentru orice te-ar interesa.
Va doresc vreme frumoasa ;)

Sus

MesajScris: 01 Oct 2011, 10:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cool, txs.
Adip, e mult de vazut, nu e timp si nici transport adecvat. poti sa recomanzi a Wine Route day trip? Yarra Valley? Vrea una din zile afara din oras.

Baizid,
In Sydney vreau sa vad CBD, Darling Harbour, Bondi Beach, Manly, Northern beaches and Blue Mountains. Aci am mai mult timp si avantajul ca stau la prieteni, si masina. Insa nu merg pt droguri in OZ, tocmai ce m-am intors din Morocco si nu cred ca australienii pot sa-mi ofere ce-mi ofereau berberii ;)

Ce-i cu gradinile zoologice, cu siguranta vrea sa vad una, probabil cea a lui Steve Erwin insa peste tot lumea ma trimite la zoo :o

Sus

MesajScris: 01 Oct 2011, 14:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De vinarii nu stiu ce sa-ti recomand ca nu sunt amator, dar e plin de asa ceva in imprejurimi. Daca mergi la Healesville gasesti multe vinarii in drum unde zicea lumea ca poti manca si bea bine. Chiar asa, daca tot ajungi aici nu pierde ocazia sa bei cat mai mult vin australian, chiar si cel foarte ieftin e foarte bun :)
Despre Sydney: Bondi pe mine nu m-a impresionat chiar deloc. Merita sa mergi sa faci 2-3 poze sa zici ca ai fost acolo si gata. Manly mi-a placut mai mult. Mi-a mai placut si Ku Ring Gai Park, e in partea de nord dar se ajunge repede cu masina. In Sydney tre' sa fii cu bagare de seama la condus, e foarte intortocheat si parca toate drumurile si semnele-s facute sa te bage intentionat prin Lane Cove tunnel :)

Sus

MesajScris: 04 Oct 2011, 09:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Noi am stat cam 5 zile in Melbourne insa nu am vrut sub nici o forma sa ratam Great Ocean Road. A durat intr-adevar o intreaga zi dar s-a meritat. Este foarte fain, mai ales ca mergi si in anotimpul cald (noi ne-am dus in plina iarna si am avut parte de niste vanturi crancene la 12 apostoles). Plus am mai mers pe Phillip Island unde este super daca vrei sa vezi fauna tipic australiana. Apoi daca mai ai timp (dupa inserat) poti sa vezi colonia de pinguini :).
Neaparat sa mergi in CBD, este partea cea mai frumoasa din Mel, plus ar fi super daca ai reusi sa il vezi si noaptea luminat, se merita.
Distractie faina si asteptam impresii si poze cand te intorci :)

Sus

MesajScris: 08 Oct 2011, 18:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma gandesc sa inchiriez un mic campervan in Brisbane pt. 8 zile

Are chineva infomatii locale, poate cunostinte sau detalii despre asta?

Merci

Sus

MesajScris: 26 Ian 2012, 15:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,

deoarece hotararea e deja luata(ramanem in europa) si pentru ca refuz sa cred ca nu ajung nici macar in vizita in Australia, urmeaza sa planificam un concediu de aprox. 3 saptamani.

Am 2(poate3) intrebari, la care sper sa ma ajutati:

1. perioada de 3 saptamani este una rezonabila pt a vizita Melbourne, Sydney, Brisbane, eventual Adelaide?......deplasarea vreau sa o fac cu o masina inchiriata(poate un campervan).

2. stiu ca depinde de la un oras altul(vezi Mel.- no offense), dar care ar fi luna/lunile optima/optime?(nu vreau sa am parte de ploi - sunt satul de precipitatii:)) si ma gandeam sa nu prindem temperaturi de peste 38.

3. sper ca exista varianta sa inchiriez un van de ex. din Melbourne si sa il las in Brisbane...sau?

Multumesc anticipat...
Numa' de bine s'auzim!

Sus

MesajScris: 27 Ian 2012, 04:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...
3. sper ca exista varianta sa inchiriez un van de ex. din Melbourne si sa il las in Brisbane...sau?
Asta-i sigur. Desi, dupa caz, este posibil sa platesti o taxa de relocare.

Sus

MesajScris: 27 Ian 2012, 07:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Asta-i sigur. Desi, dupa caz, este posibil sa platesti o taxa de relocare
taxa de relocare e destul de mare, si exista.
vezi poate ai bafta sa prinzi vre-un vehicol care trebuie dus catre qld, si atunci e mai ieftin

Sus

MesajScris: 27 Ian 2012, 13:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
1. perioada de 3 saptamani este una rezonabila pt a vizita Melbourne, Sydney, Brisbane, eventual Adelaide?......deplasarea vreau sa o fac cu o masina inchiriata(poate un campervan).

2. stiu ca depinde de la un oras altul(vezi Mel.- no offense), dar care ar fi luna/lunile optima/optime?(nu vreau sa am parte de ploi - sunt satul de precipitatii:)) si ma gandeam sa nu prindem temperaturi de peste 38.

1. Cred ca 3 saptamani e rezonabil, desi cam "strans". Daca iti aloci 3 zile pline (dupa ce ai campat si te-ai odihnit dupa drum) pentru fiecare oras: Melbourne, Sydney, Brisbane si cate 2 zile pt Canberra si Adelaide asta inseamna 13 zile numai vizitele.

Mai pui pe drum:
Melb - Syd: 878 km – about 9 hours 40 mins (1 zi);
Syd - Bris: 930 km – about 11 hours 30 mins (1 zi);
Bris - Canberra: 1,197 km – about 14 hours 23 mins (2 zile);
Can - Adelaide: 1,193 km – about 13 hours 46 mins (2 zile);
Adelaide - Melb: 964 km – about 12 hours 4 mins (Great Ocean Road) (2 zile);
Total - 8 zile pe drum. + 13 zile vizitele = 21 zile. Dupa cum am spus...3 saptamani e cam strans. Mai taie din lista asta de destinatii si refaci calculele.

Round trip-ul asta iti permite sa vizitezi cam ce-i mai important in Australia si cu ocazia asta aduci si furgoneta inapoi de unde ai luat-o. Scapi de taxa aia de care zice defender.

2. Eu as zice sfarsitul lui Sept - inceputul lui Octombrie pentru zona mentionata mai sus.

3. Nu am nici o idee. Campingul nu mai e demult sportul meu favorit.

Sus

MesajScris: 31 Ian 2012, 23:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutari.
De curand m-am intors din tara lui oz unde am petrecut aproximativ 3 saptamani, din care ultimele 10 zile in Queensland unde am inchiriat un campervan.

In doua cuvinte a fost: differit si familiar.
Partea negativa: three weeks is not enough.
Itinerariul:
Melbourne, 3 zile, 2 vizitand orasul (indeajuns), o zi in muntii Dandenong si Yara valley unde a fost incantator, plus o juma de zi in St Kilda, interesant. In Melbourna as mai adauga bere buna de calitate si ma refer la ale nu lager care e slabut in Australia(despite trying diferite branduri proudly recomandate de locali). Vremea tipica, cu mai multe anotimpuri intr-o singura zi as previously warned. (i.e. cu o zi inainte de a ajunge acolo au fost 'flush floods' si grindina de marimea mingei de golf, intermitent ploaie, soare frumos, vant cald seara sau rece ziua during my visit, iar a doua zi dupa plecarea mea erau 40 grade.
Sydney: 7 zile, stand la prieteni in suburbie, nu am petrecut prea mult timp visitand zonele turistice 'dupa carte, besides the obvious, fiindca voiam sa luam pulsul local. Ma frapat (sper ca asta e expresia corecta) a fost the size of the city; it's huge, big city, comparabil cu orice alta metropola si asta inseamna busy, trafic, overpopulated, too many tourists etc. adica toate avantajele si desavantajele unui oras mare. Casele suburbane sunt spatioase, cu gradina, orasul e verde cu nenumarate zone naturale parcuri nationale cu rauri, inleturi cu barci iar casel sunt cu 'vedere'. Nice stuff. Proximitate plajei si a oceanului, cred eu, e atuul orasului si asta il face popular. Am fost impresionat in particular de Northern Beaches area (Curl Curl, Dee Why) si Balmain (un inner-city suburb). Focurile de artificii de Anul Nou sunt deja renumite insa nu stiu daca merita asteptarea si ingesuiala pt a prinde un loc bun, eh am facut-o si pe asta. Mancarea si vinul sunt excelente, daca esti invitat la unrenumitul Aussie barbie (barbecue) care e foarte comun printre locali. Intr-o zi am imprumutat o masina si am mers in Blue Mountains, impressive dar am preferat zona dupa Eco Point and Three Sisters area (overcrowded) facand cerc intorcandu-ne pe un drum mai putin trafic.
Brisbane si south east Queensland: 10 zile, unde am inchriat campervanul (cea mai buna decizie luata in tripul asta) si datorita lui Christos (Respecte) am gasit bere germana rece si de calitate. O zi in Brisbane (lovely city) a fost un bun inceput intr-o adevarata vara australiana. Doua ore la sud e Byron Bay(care nu e in Queensland facand parte din nordul NSW), un fel de Vama Veche dar civilizata si fara 'cocalari' :) a fost locul preferat in Australia, I wish I was younger. Doua zile nu au fost indeajuns. Travelling cu campervanul e foarte popular in zona si nu are nimic de-aface cu campingul, avand available to confortul necesar in parcuri special amenajate. Trecand prin 'back country' (un fel de Victoria era zone, but with sub-tropical rain forest) am continuat prin Gold Coast toward the Sunshine Coast si zona isi merita numele. Plaje pristine, paduri tropicale, oameni simpli, loc perfect de iesit la pensie ;), parerea mea. Noosa in particular ma impresionat, avand an 'upper class' flavour. Continuand inspre nord am ajuns in Rainbow Beach, unde am avut oportunitatea sa intalnesc like-minded people locul fiind renumit in special ca facand parte din circuitul backpackerilor si a serious travellers. Lumea calatoreste cu lunile in Australia, in 3 saptamani doar 'racai suprafata'. Din Rainbow Beach se fac excursii to Fraser Island, un loc unic, din pacate also foarte popular, dar a merital intalnirea cu un caine dingo in toiul noptii. La intoarcere in Brisbane, ultima oprire inainte de a ne intoarce in Hong Kong, am facut un detur to Surfers Paradise unde in afara de fetele care iti dau amenda la parcare nu e ceea ce ma asteptam (de fapt ma asteptasem, insa nu e pt. mine). Ultima zi in Brisbane a fost de fapt o extra zi, avand oportunitatea sa explorez orasul care cum am mai spus mai sus, I loved it.

Inca odata, salutari maximale si respecte pt Crisstos. Cheers mate.

Sus

MesajScris: 01 Feb 2012, 00:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mă bucur că a fost o excursie reuşită; aţi avut şi noroc, după plecarea voastră a plouat cu nemiluita...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2