Board index
Acum este 18 Aug 2019, 01:27

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: accent nativ?
MesajScris: 02 Iun 2013, 03:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

de curiozitate, e cineva care a reusit sa depaseasca "accentul" original si sa capete un accent nativ in tara de ... "destinatie"? :|
Mie mi se pare oarecum deranjanta chestia asta cu accentul: de cite ori deschid gura ma simt ca la zoo, cu oameni holbindu-se la mine si intrebindu-ma de unde vin, indiferent de subiect. De parca ar avea asa o importanta covirsitoare de unde vii cind cumperi o sticla de lapte. N-am probleme de intelegere sau exprimare (am avut la inceput). Am doar problema accentului, care e diferit - e cel corect "academic", de fapt: n-am auzit pina sa ajung in NZ ca pixul se numeste PIN, pestele se numeste FESH si rosu se spune RID samd.
Nici daca incerc sa pronunt toate "e"-urile dintr-un cuvint "I" pur - tot nu iese kiwi language. :| In plus, vorbesc fara sa numar "e"-urile... raspund pe pilot automat, deci foarte greu sa controlez vocalele in asa fel incit sa sune identic cu kiwi.

Deci... a reusit cineva sa capete un accent nativ? Daca da, cum?
Partea cu "sa vorbesc mult" o stiu. Vorbesc la job toata ziua si acasa toata ziua, da' vorbesc tot "pre limba mea". Fie-mea, de ex., vorbeste cu mine kiwi acasa. Mie nu imi iese. :oops: Exista cursuri pt asa ceva? Spalarea creierului? Lobotomie? Sau cum sa procedez sa nu mai par alien de la primele doua silabe? :P

Sus

Subiectul mesajului: Re: accent nativ?
MesajScris: 02 Iun 2013, 03:19 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Ha, ha, ha......
Cred ca e o problema insurmontabila.
Si mie mi se intampla, nu chiar asa de des, dar...
Aseara am fost la cinema si am observat ca tipa care vindea popcorn se uita atent la mine incercand sa inteleaga exact ce zic. Nu m-a intrebat de unde sunt, dar nici mult nu mai avea.
Ce pot sa spun - din propie experienta este ca la inceput cand eram relativ constienta de accentul meu si incercam sa pronunt cat mai corect si mai rar eram non stop intrebata de unde sunt.
Din momentul in care am adopatat o noua atitudine, adica incep sa turui fara sa mai fac nici un efort de a pronunta ca ei, m-au cam lasat in pace cu intrebarile (cred ca e psihologic- siguranta mea le spune ca sunt un alt imigrant, care acum se numeste kiwiot).
Cam asta ar fi sfatul meu - nu te mai gandi tu ca vorbesti altfel, fii relaxata, imbratiseaza conditia de a fii diferit.
Apropo de fiica-mea: si ea vorbeste cu accent kiwiot, mai haios este ca acum kiwiotii get beget o inteleg mai bine ca mine, cand incepe sa turuie pe engleza de NZ. Si ma si corecteaza, mama nu se zice "red", e " ried" and so on.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 03:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

exact. Si fie-mea vb kiwi cu o nonsalanta perfecta, dar a venit aici de la 5 ani. Eu aveam ceva mai multi.
Iar eu de felul meu vorbesc repede. Insa, repede sau incet, tot accentul ala mixt si ne-kiwi il am. Si am impresia ca depinde si de expunerea lor la "posh education", pentru ca stupefactiile astea nu le au toti, ci unii dintre ei. De exemplu la scoala la fie-mea sint profesori care vb. perfect englezeste cind vorbesc eu cu ei, pe cind altii ... dau pe spate. :( Si ma enerveaza situatia, o percep ca pe o stampila. N-am nici o problema cu faptul ca sint "importata", pina la urma aici majoritatea sint veniti de citeva generatii: problema e ca am venit sa ma adaptez, nu sa port ie si sa vorbesc romana. Asa ca ma deranjeaza sa fiu tratat imediat ca outsider. Imi dau seama ca e problema mea, nu a lor, de asta intrebam daca exista cursuri, tuition sau whatever ca sa depasesc sau macar sa minimalizez problema. Nu sint sigura ca se va rezolva de la sine in vreun numar de ani: cunosc doi rusi, de exemplu, care au accentul mai puternic ca al meu si ei sint de 20 de ani de nz.
Bine, pina la urma nu e o pb. specifica nz... in general, poate un expat (in orice tara) sa depaseasca diferenta de accent considerind ca a ajuns acolo fiind adult?

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 07:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu sunt intrebata tot timpul daca sunt din Scotia :lol: . Macar ma confunda cu un vorbitor nativ de engleza :wink: . La inceput ma intrebau daca sunt rusoaica, asta nu imi placea :oops: .

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 09:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

native accent = overrated - get over it...

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 09:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

overrated sau nu, daca se uita poporul la mine ca la zoo :shock: ... am o pb. :lol:
Mie mi-au zis ca sint "brazil", cel mai des. Oricum, nu conteaza ce par eu sa fiu, ideea e sa vorbesc ca ei. Cam toti "strainii" pe care ii cunosc au si ei accent, si unii se pling de chestia asta, altii nu: in principiu, eu as vrea sa n-am. Adica sa ma pot identifica pe strada cu populatia bastinasa, nu simt nevoia de vreo eticheta.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 12:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Well, you can work hard on it, good luck, but that does not mean it will happen.
Best is to learn to live with it.

Of course, as with any advice, you are not required to follow it.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 13:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Stiu ca ma uitam si eu la asa ceva in Perth cand am aterizat pe aici.
Dar in Australia intrebarile astea sunt rare (sau asa mi se pare mie), si cred ca tin mai degraba de confuzia pe care o prezinta o persoana (se vede ca nu e "de aici", e proaspat picat), decat de accent. Pe mine nu m-a mai intrebat demult cineva de unde sunt, desi am un accent puternic de est-european.

Ia vezi aici: Accent Reduction, Kiwi English for Employment (sau ceva similar, daca te ajuta).

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 13:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ah, accentul, first world problems :)
Citat:
overrated sau nu, daca se uita poporul la mine ca la zoo :shock: ... am o pb. :lol:
Vezi ca daca vrei sa stapanesti la perfectie accentul kiwi s-ar putea sa ai probleme mari peste cativa ani cand o sa vrei sa te muti in Oz, prietenii stiu de ce ;)
Si mie mi s-a parut cand am fost in vara pe la voi ca kiwis sunt mai curiosi ca australienii cand vine vorba de accent, dar nu mi s-a parut deranjant si nici nu m-am simtit animal de menajerie, ba dimpotriva, parca se lega discutia mult mai usor oriunde intram in contact cu oamenii. Si parca era si folositor, ca obtineam mici informatii pe care nu le puteam scoate din pliante sau de pe google.
Aici in Melbourne ultimele doua dati cand m-a intrebat cineva de unde sunt au fost astazi la meciul de fotbal al lui fiu-meu - un polonez venit acum peste 40 ani - si la meciul de rugby Rebels-Stormers, un sud african cu un accent FOARTE puternic care tinea cu ShOrks. Stii cum pronunta sud africanii "win"? "wân", foarte tare:) Si m-a uimit de cate stia sud africanul despre echipa de rugby a Romaniei, dupa care am inceput o discutie cu o concluzie foarte interesanta: Romania nu mai face performanta la nivel de echipa nationala fiindca nu au o scoala puternica de rugby in 7. Ma rog, doar ti-am dat un exemplu de cat de usor se leaga discutiile in situatii de genul asta, chiar daca-i complet offtopic.
Citat:
Oricum, nu conteaza ce par eu sa fiu, ideea e sa vorbesc ca ei.
Ce vrei tu nu se poate, chiar daca iti inteleg frustrarea, mie imi place accentul kiwiotilor la nebunie, tha bist iva, cuz!
Citat:
De parca ar avea asa o importanta covirsitoare de unde vii cind cumperi o sticla de lapte
No vezi, aici cred ca gresesti tu. Ei o fac pentru ca le place sa intre in vorba si accentul e un motiv bun de discutie. Am observat in NZ ca lumea e mai prietenoasa ca aici si se leaga usor discutiile. Datorita accentului meu am intrat, parca in Tauranga, in conversatie la casa de marcat cu casierita si mi-era teama ca cele 2 persoane din spatele meu sa nu-si piarda rabdarea, dar de unde, s-au apucat toti sa-mi dea sfaturi pe unde sa ne oprim si ce sa vizitam.
Citat:
Adica sa ma pot identifica pe strada cu populatia bastinasa, nu simt nevoia de vreo eticheta.
Daca vrei sa fii identificata pe strada trage-ti doua tatuaje cu Ta Moko si te-ai scos, da' vezi ca s-ar putea sa nu te mai poti angaja la Air New Zealand ca stewardesa, ca sperii turistii :)
http://www.theage.com.au/travel/travel- ... 2n8o7.html
Eu cred ca exagerezi asa zisa problema, doar fii tu insati, incearca sa simti bine in pielea ta si o sa-ti treaca. Accentul de non-nativ face parte din ceea ce noi aducem la destinatie.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 14:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

well da, macar pot sa incerc. In cel mai rau caz o sa mai scap oarecum de accentul indian.
B., ms - pare exact ce cautam, o sa ii sun. Din pacate, nu cred ca vin ei din AKL in Wellington, dar poate au vreo sucursala, sau imi recomada alta firma pe aici.

Ultima oară modificat 02 Iun 2013, 14:29 de către mteodora, modificat de 4 ori în total.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 14:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
well da, macar pot sa incerc. In cel mai rau caz o sa mai scap oarecum de accentul indian.
B., ms - pare exact ce cautam, o sa ii sun. Din pacate, nu cred ca vin ei din AKL in Wellington, dar poate au vreo sucursala, sau imi recomada alta firma pe aici.
Cauta unii pe care poti sa-i platesti in oi :P :P

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 14:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Adip - ca turist, da, e distractiv. Cind traiesti aici nu mai e asa de distractiv sa fii "turist" non stop. Si mie mi se pare amuzant accentul, daca mi-ar suna neplacut nu m-as stradui sa il invat. Iar deocamdata nu intentionez sa plec... :) Sigur, never say never.
Iar tatuaj chiar am de gind sa imi fac. Nu pe scalp, cum incearca sa ma convinga fie-mea, dar o sa imi fac totusi. :D

Bine ca AirNz nu angajeaza cu ta moko, da' poarta un koru desenat pe coada avionului. :roll:

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 14:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Adip - ca turist, da, e distractiv. Cind traiesti aici nu mai e asa de distractiv sa fii "turist" non stop.
Nu cred ca m-ai inteles cum trebuie. Am fost, ca si multi altii, in aceeasi situatie ca tine si m-a tinut cam dupa vreo 2 ani chestia asta cu "de ce nu pot sa vorbesc la fel ca astia?". Dar am trecut impreuna peste asta si cred ca acum suntem de-ai locului chiar daca nu *sunam* ca localnicii. Chiar daca uneori ne mai zice baiatul cel mare ca suntem "hopeless" cand stalcim cate-un cuvant care suna bizar pentru el. Ei si? Asta e, ne-o furam si mergem mai departe :)
Sincer cred ca niste cursuri de vorbit limba ca un nativ sunt bune pentru moralul pe termen scurt pentru tine si pentru economia locala in general, dar nu te astepta ca dupa ce-l termini sa vorbesti ca maorii din Manukau sau ca fi-ta. E probabil vorba mai mult de o criza de identitate prin care trec mai toti emigrantii. "De ce ma simt ca un strain aici? Aaaa, stiu, accentul ma-sii, asta era! Trebuie sa lucrez la el ca sa nu mai fiu aratat(a) pe strada cu degetul".
Si ca o alta parere personala, fiindca in continuare cred ca accentul e o falsa problema: incearca sa fii cat mai activa in comunitatea locala, timpul liber s-ar putea sa-l folosesti mai cu folos facand voluntariat pentru scoala fetei sau pentru clubul local de netball decat ocupandu-l facand niste cursuri dupa care vei fi mai saraca la buzunar, dar un pic mai increzatoare in pozitionarea e-urilor si â-urilor. Alte sugestii:
- Te intereseaza netball sau rugby? Si ce daca nu? Chiar daca nu esti fan Ruchie Mc Caw, Den Kata sau Conred Smuth, comentatorii vorbesc asa cum trebuie (sau cum iti trebuie :D)
- Asculta cat de mult poti posturi de radio locale care dau multe stiri, reportaje, dezbateri politice (bleah, stiu)
Si cum au zis si altii: get over it, just be yourself :)

Sus

MesajScris: 02 Iun 2013, 15:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mda. S-ar putea sa fie vb. de vreo criza de identitate, incerc sa scot ceva bun din ea. :D In plus, ma complexeaza fie-mea. Ne plimbam noi ca doua floricele simbata la 10 noaptea prin Waitangi Park si am realizat brusc ca daca se ia careva de noi din gastile inconjuratoare trebe sa scot copilu' la tratative, ca eu cu engleza mea internationala....
O varianta este aia academica -alternativa e sa ma imprietenesc cu baietii mai sus mentionati: imi iau un vin, ma asez si eu in fund pe trotuar si invat slangul de n-am treaba. Nu stiu ce fac cu fie-mea - o trimit sa se dea cu scooterul.
Altfel, as fi cu mare placere activa in oricare alta "comunitate" locala, dar la ora la care ies eu de la job nu prea sint active.

Sus

MesajScris: 03 Iun 2013, 08:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu-ti bate capul. Ceea ce vorbesc kiwi acolo este engleza moldoveneasca. Australienii se tavalesc pe jos de ras si chiar fac misto de fratii lor mai mici din Nz cand vine vorba de accent si de multe altele . Asa ca personal nu cred ca ai de ce sa-ti insusesti accentul acela ridicol. Fi tu insuti iar cine nu te place sa se dea la o parte.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2