Board index
Acum este 11 Dec 2019, 22:10

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: accent nativ?
MesajScris: 03 Iun 2013, 10:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mie mi se pare funny... :lol:
Desi, daca stau sa ma gindesc, chiar are cam multe "i"-uri, deci un fel de moldoveneasca intr-adevar. Desi cred ca acum inteleg mai bine kiwi decit moldoveneasca, o singura data am trecut prin chisinau si mi se parea ca vorbesc rusa cu cuvinte romanesti... pricepeam 50/50.

Sus

MesajScris: 03 Iun 2013, 11:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da,pana la urma accentul lor este nostim. Iar ei recupereaza extrem de mult prin atitudinea lor blajina si foarte prietenoasa.Daca romanii ar avea atitudinea neo-zeelandezilor probabil ca lumea nu ar mai pleca din romania chiar in ciuda saraciei.Stateam zilele trecute de vorba cu niste brazilieni si am ramas uimit sa realizez ce mult isi doresc sa se intoarca in tara lor.Si sa nu uitam cat de saraca este si Brazilia... Numai ca vezi...chiar si in Brazil atitudinea oamenilor este una de solidaritate si prietenie spre deosebire de stim noi cine. Sa auzim de bine !

Sus

MesajScris: 03 Iun 2013, 13:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu zic ca accentul kiwi e de departe cel mai tare, la mare distanta de locul 2 care e accentul aussie de queenslander autentic, gen Bob Katter, pe 3 cel scotian si pe urma restul. Pe ultimul loc e accentul american de call centre de Manila.

Sus

MesajScris: 03 Iun 2013, 13:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

w, chestia asta, cu "prietenosi" si "blajini"... mi se pare ca e sau nu general valabila... Femeile nu par deloc blajine, ba chiar unele sint mai agresive si mai galagioase decit ma asteptam. Daca te plimbi noaptea prin AKL, de ex., majoritatea decibelilor provin de la adolescente mai mult sau mai putin intoxicated. Am avut concerte din astea si la mine sub geam in Wel - partea buna e ca daca iesi si vorbesti cu ele sint receptive.
First view, da, sint mai prietenosi cu strainii decit altii: de exemplu daca intrebi pe ce strada sa o iei, probabil vor sari toti sa iti explice. In comunitati, in institutii, in contextul in care interactionezi cu ei zi de zi nu prea dau pe afara de prietenie. Mai lejer socializeaza cu alt kiwi: ceea ce e de inteles, pina la urma. Exista si urme de ostilitati fata de imigranti, exista si urme de condescenta mascata, si nu mascata foarte bine... deci... tabloul general e corect, dar depinde foarte mult in ce context nimeresti. Sint in general sinceri - iar asta e bine - si nu sint foarte subtili - iar asta poate fi bine, sau nu. :lol:

Sus

MesajScris: 07 Iul 2013, 05:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cam cu acelasi gand voinicesc venisem si eu in Australia, ca in maximum un an sa vorbesc in accentul nativ, mai ales ca sunt pasionat de limbi straine, etc.
Dupa un an de Pilbara cot la cot cu niste sute de oameni, inca incerc sa ma decid pe care sa il invat dintre cele 30 de accente aussie si vreo 10 kiwi pe care le aud zi de zi... :lol:
Cu alte cuvinte , diversitatea de accente (native sau nu) ale limbii engleze e atat de mare incat un accent in plus (romanesc) nici nu se mai simte.
In plus, din ce am observat, problemele de intelegere a limbii nu apar atat din cauza pronuntiei cuvintelor cat din cauza intonatiei si topicii. Adica degeaba spui corect "fush", "pin" si "bru", daca "melodia" si ordinea cuvintelor in propozitie sunt cele din limba romana. Exact atunci se uita astia ca la zoo pentru ca le ia cateva momente sa se "calibreze" pe ce spunem astfel incat sa auda si cuvintele.
Parerea mea.

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Sus

MesajScris: 07 Iul 2013, 10:19 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Cam cu acelasi gand voinicesc venisem si eu in Australia, ca in maximum un an sa vorbesc in accentul nativ, mai ales ca sunt pasionat de limbi straine, etc.
Dupa un an de Pilbara cot la cot cu niste sute de oameni, inca incerc sa ma decid pe care sa il invat dintre cele 30 de accente aussie si vreo 10 kiwi pe care le aud zi de zi... :lol:
Cu alte cuvinte , diversitatea de accente (native sau nu) ale limbii engleze e atat de mare incat un accent in plus (romanesc) nici nu se mai simte.
In plus, din ce am observat, problemele de intelegere a limbii nu apar atat din cauza pronuntiei cuvintelor cat din cauza intonatiei si topicii. Adica degeaba spui corect "fush", "pin" si "bru", daca "melodia" si ordinea cuvintelor in propozitie sunt cele din limba romana. Exact atunci se uita astia ca la zoo pentru ca le ia cateva momente sa se "calibreze" pe ce spunem astfel incat sa auda si cuvintele.
Parerea mea.
Corect. Cred ca asta e cea mai mare problema pentru nevorbitorii nativi de engleza.

Sus

MesajScris: 09 Iul 2013, 00:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mie imi place foarte tare accentul sud-african. Poate din cauza ca am crescut printre nemti care vorbeau romana cu accent german, acum imi place sa aud engleza cu accent germanic.

Cred ca nu conteaza atat de mult accentul, atata timp cat cel care vorbeste stapaneste limba foarte bine, are vocabular bogat si cum zicea cineva mai jos, are intonatia caracteristica limbii pe care o vorbeste.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2013, 10:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mie accentul sud african mi se pare dur. Mi se pare engleza de ghetto...
NZ vorbesc mult mai "cintat" si parca suna mai prietenos...chiar daca nu e, neaparat... :P

Altfel, stapinesc limba foarte bine, am fost de la 14 ani intr-o tara "vorbitoare" de engleza... e drept ca intonatia mea e cam seaca si in romana, liniara adica. Probabil pt ca fie-mea e mult mai expansiva, si cinta mai saltat, cam ca ei, pe ea o inteleg kiwi muuult mai bine... :roll:

Sus

MesajScris: 25 Iul 2013, 15:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Talking about accents - http://www.youtube.com/watch?v=KpBYnL5fAXE

2.08.2013 - 186 ENS (Temporary Transition Stream) - submitted

Sus

MesajScris: 27 Feb 2014, 06:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.news.com.au/sport/rugby-gold ... 6837074907

Sus

MesajScris: 28 Feb 2014, 03:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Tare omu' si pe teren si in afara lui. Din pacate pentru el si pentru rugby joaca pentru cea mai slaba si plictisitoare echipa australiana din Super Rugby. Nu chiar asa plictisoare ca sud-africanii de la Bulls si Stormers, dar nici nu-s departe.

Sus

MesajScris: 28 Feb 2014, 06:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu am reusit dar folosesc accentul spre avantajul meu:

daca injur pe cineva ii zic ca sunt italian. Si asa ii injura toti.
prietenii stiu ca sunt din Ro
persoane noi (care nu imi plac) si ma intreaba "de origini" le zic ceva funny gen Andora sau Vatican ...Le pica fatza :mrgreen:

Sus

MesajScris: 07 Mai 2014, 23:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
de curiozitate, e cineva care a reusit sa depaseasca "accentul" original si sa capete un accent nativ in tara de ... "destinatie"? :|

Deci... a reusit cineva sa capete un accent nativ? Daca da, cum?
Partea cu "sa vorbesc mult" o stiu. Vorbesc la job toata ziua si acasa toata ziua, da' vorbesc tot "pre limba mea". Fie-mea, de ex., vorbeste cu mine kiwi acasa. Mie nu imi iese. :oops: Exista cursuri pt asa ceva? Spalarea creierului? Lobotomie? Sau cum sa procedez sa nu mai par alien de la primele doua silabe? :P
io
a durat vreo 2 ani, dupa care oamenii credeau ca sunt francez, acum, inainte sa plec din canada pentru romania, pacaleam si americanii credeau ca sunt din N-V (Oregon Washington).
Acum in romania m-am stricat si am inceput sa copiez accentul englezesc ceea ce ma enerveaza la culme.. da' lasa ca . ajung eu inapoi sa ma "repar"

mandra-mea n-a reusit dupa 12 ani de canada sa aiba un accent de americanca, cu toate ca noi mai vprbim si in engleza acum (fara sa ne obligam pur si simplu, sau mix, dar n-avem complexe), insa nu-si face probleme din cauza asta
eu sunt un caz mai special.
vorbesc mult si-mi place sa copiez.
practic cand plec din bucuresti si merg la dej la plantul pe care-l mai ajut, dupa 2-3 ore vorbesc ardeleneste.

in weekend am fost in chisinau in plimbare cu motocicleta.. sunt criminali moldovenii.
am citit si pe un afis ca dau credit personal "iute"
a fost timp prea putin n-am reusit, dar cred ca nu mi-ar trebui 2-3 saptamani sa-i prind.
oricum ma cam chinuiam sa-i inteleg la tv cand vorbeau repede, dar cel mai greu imi e in nord-vestul tarii, irlandeza si mai ales scotiana... astea ma obosesc

Sus

MesajScris: 30 Iul 2014, 17:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Observatie:

Cu cat esti mai vechi in tara de adoptie (in cazul meu, Canada), cu atat mai mult ti se rupe de ce accent ai.
Postarile de aici, de pe forum, imi dau dreptate: cei care au 5+ de ani in tara de adoptie, nu ii mai intereseaza, problema e pentru noii veniti, se simt cumva jenati ca au accent. Nu stiu cum e in Au/NZ dar in Canada intrebarea de unde esti e o intrebare comuna si normala, fara nimic ostentativ. La inceput imi era jena si ma simteam cumva atacat dar acum insa spun ca sunt roman cu oarecare doza de mandrie. Roman, adica european, la propriu si la figurat. Nu stiu daca eram atat de mandru daca eram din Santa Lucia (da, da, exista o tara Santa Lucia, am cunoscut unul de-acolo) sau Burkina Fasso.
Daca la inceput imi era rusine cu originile mele si voiam sa-mi sterg urmele cat mi mult, acu sunt chiar mandru de ele. Pana una alta sunt reprezentantul unui popor european cu mii de ani de istorie, buna sau rea.

Evident, chestia asta se aplica in Nord America. In Europa traeaba sta taman pe dos, nu te grabesti sa recunosti ca esti roman.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 13:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

i had no pb with it.
aveam chiar un abtipild cu steagul romaniei pe masina cat am locuit in canada
acum ca locuiesc in romania, am unul de canada
de luna viitoare, nu mai stiu ce sa fac, o sa locuiesc in state... sa pun 3 abtipilde?
romania, canada si state?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2