Board index
Acum este 11 Dec 2019, 22:18

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Emigrare ca cetatean maghiar
MesajScris: 11 Aug 2014, 13:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Suntem in anul 2014, cand slava domnului piata fortei de munca este deja de liberalizata si pe deasupra libera circulatie a persoanelor este garantata, doar ca Romania nu face parte din spatiul Schengen ... insa Ungaria DA.

Sunt nascut in Banat, si conform legii cetateniei maghiare, de cativa ani procedura de acordare a cetateniei maghiare este mult simplificata. Conform legii trebuie sa indeplinesti trei conditii:
* sa vorbesti destul de fluent limba maghiara.
* sa ai un descendent nascut in Transilvania sau Banat, nascut inainte de 1918.
* sa prezinti un dosar cu actele necesare.
Costul realizarii unui asemenea dosar, cu transport in Ungaria, si alte cheltuieli ocazionate este unul destul de redus, undeva pana in 200-300 de lei.

Problema mea este ca provin dintr-o familie destul de mixta, si de fapt a doua limba vorbita in familie este germana, iar maghiara doar foarte rar. Nu cunosc limba maghiara decat la un nivel ultrabanal, care se reduce la "ertem" , "valahol", "igen". Chiar mai mult am un nume de familie, care mai degraba ai spune ca sunt italian; oricum am inteles ca numele prea putin conteaza cat timp dovedesc ca cunosc limba si am un descendent nascut pe teritoriul fostului Imperiu Habsburgic.

Ma tenteaza sa obtin a doua cetatenie, cea maghiara, nu de alta dar sunt satul de imaginea pe care o avem noi romanii in strainatate. Din fericire imaginea maghiarilor inafara tarii este destul de buna: multi se gandesc la vinul Tokaj, Budapesta, populatia tarii nu a prea emigrat, etc.

Astept pareri pro si contra, in ceea ce priveste emigrarea ca cetatean maghiar.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Emigrare ca cetatean maghiar
MesajScris: 11 Aug 2014, 16:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu ai spus unde vrei sa emigrezi.
Pentru Australia, nu conteaza ca esti roman, maghiar, englez sau american. Procesul e acelasi pentru toata lumea.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2014, 16:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu este vorba despre procedura de emigrare, ci este vorba de imaginea sociala.

Am si incercat sa pun accentul in discutie, ca mai mult ma intereseaza de cum sunt privit.

Am trait de exemplu in Franta doi ani de zile, intre 2004 si 2006. Imaginea pe atunci despre romani este ca sunt tigani, hoti si curvari.

Am avut o experienta ciudata as putea zice: eram la o scoala de vara in Germania, si niste italieni au inceput sa ma ia peste picior cand au aflat ca sunt roman, si totusi eram intr-un mediu academic, unde toti cei de acolo erau studenti la doctorat, deci un anumit grad de intelectualitate.

Sus

MesajScris: 12 Aug 2014, 00:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu este vorba despre procedura de emigrare, ci este vorba de imaginea sociala.

Am si incercat sa pun accentul in discutie, ca mai mult ma intereseaza de cum sunt privit.

Am trait de exemplu in Franta doi ani de zile, intre 2004 si 2006. Imaginea pe atunci despre romani este ca sunt tigani, hoti si curvari.

Am avut o experienta ciudata as putea zice: eram la o scoala de vara in Germania, si niste italieni au inceput sa ma ia peste picior cand au aflat ca sunt roman, si totusi eram intr-un mediu academic, unde toti cei de acolo erau studenti la doctorat, deci un anumit grad de intelectualitate.
Am trăit atât în Noua Zeelandă cât și în Australia, o lunga perioada în fiecare.
Eu, personal, nu am avut niciodat─â de suferit c─â sunt rom├ón ╚Öi niciodat─â nu am sim╚Ťit c─â ar fi mai bine s─â ascund c─â sunt rom├ón.
Mai recent, mul╚Ťumit─â g─â╚Ötilor de rom─âni f─âc─âtori de bancomate, am mai fost luat la mi╚Öto (dar prietene╚Öte) la servici.
Nu există nici pe departe sentimentul de suspiciune ca în Europa când află că ești român.
Pe de alt─â parte ╚Ötiu ╚Öi pe cineva care ╚Öi-a schimbat numele si nu si-a ├«nv─â╚Ťat copiii rom├óne╚Öte... Fiecare cum ├«l doare...

├Än concluzie eu (tot personal) nu v─âd nici un avantaj real din punctul de vedere al emigr─ârii s─â te dai cet─â╚Ťean ungur.

Acestea fiind spuse ar mai fi o chestie... Europenii au drept la ÔÇ×working holidayÔÇŁ (un an?) ├«n Australia. Rom├ónia nu face parte din ╚Ť─ârile incluse. Verific─â dac─â Ungaria este..

Sus

MesajScris: 12 Aug 2014, 11:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Din pacate nici Ungaria nu este pe lista pt working holiday :(

Am inteles pozitia ta referitoare la cetatenia maghiara, si eu m-am gandit ca pentru tari indepartate de genul Australia sau Brazilia nu are aceeasi conotatie ca in Europa.

Sus

MesajScris: 12 Aug 2014, 22:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Australienii stiu la fel de multe despre romani cat stiu despre unguri, adica aproape nimic. Eu nu am avut nici o problema legata de faptul ca vin din Ro. Si eu vin dintr-o familie germana, nu am avut niciodata atasamente deosebite fata de Ro, nici o mandrie din asta nationala, am fost incantata ca nimeni nu a auzit de romani pe aici. Singura data cand cineva m-a agasat a fost in vacanta in Italia cand la receptie la cazare am dat pasaportul Australian si tipa m-a intrebat asa flegmatic: Timisoara, asta unde este? (e trecut locul nasterii) Am intrebat-o daca are vreo relevanta :x , a zis nu si a bagat nasul in hartii. M-a iritat faptul ca individa care raspundea la telefon si plimba hartii pe 3 euro/ora la negru ma ia pe mine la intrebari de genul asta.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 00:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Australienii stiu la fel de multe despre romani cat stiu despre unguri, adica aproape nimic. Eu nu am avut nici o problema legata de faptul ca vin din Ro. Si eu vin dintr-o familie germana, nu am avut niciodata atasamente deosebite fata de Ro, nici o mandrie din asta nationala, am fost incantata ca nimeni nu a auzit de romani pe aici. Singura data cand cineva m-a agasat a fost in vacanta in Italia cand la receptie la cazare am dat pasaportul Australian si tipa m-a intrebat asa flegmatic: Timisoara, asta unde este? (e trecut locul nasterii) Am intrebat-o daca are vreo relevanta :x , a zis nu si a bagat nasul in hartii. M-a iritat faptul ca individa care raspundea la telefon si plimba hartii pe 3 euro/ora la negru ma ia pe mine la intrebari de genul asta.
Multumesc ... m-am lamurit suficient de mult :)
Si eu m-am gandit ca pentru tarile indepartate, de genul Australia sau Brazilia, nationalitatile maghiare sau romane sunt ca si inexistente.

Fie domnisoara respectiva era romanca, fie cunostea multi italieni plecati in TM. Sunt multi italieni care stiu de TM ca oportunitate de afaceri. Eu la fel m-am cazat la un hotel in Sicilia ... dar domnul de la receptie a fost foarte bucuros ca in sfarsit i-a calcat pragul un roman sadea din orasul despre care ii povestea amicii lui. Si in toata ex-yugoslavia chiar si in orase ca Dubrovnik sau Sarajevo oamenii stiau de TM. Aveam asa un sentiment de mandrie banateana cand imi spuneau multi ca stiau de orasul din care provin.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 13:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

de ce trebuie sa ai cetatenia sa spui ca esti cetatean maghiar.
o faci si gata.
eventual le spui ca esti din transilvania

in 6 ani de alergat prin europa (si de munca in germania, franta si romania) am avut o singura problema la o benzinarie datorita placii de inmatriculare de la masina. dar nici eu n-am ramas dator.
n-am nici o problema sa spun ca-s roman. mi se pare un pic exagerat sa incerc sa iau cetatenia maghiara numai pentru lucrurl asta.
oricum in germania nu suntem vazuti asa rau precum turcii, si nici in franta precum arabii.

ma mai opresc cand si cand politistii nemti si francezi pentru verificare la droguri, dar nu din cauza ca sunt roman.
niciodata n-am intampinat din partea autoritatilor probleme

Sus

MesajScris: 14 Aug 2014, 23:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Acum 4 ani sotul meu a mers in vizita in ro sa-si vada parintii. Nu imi mai aduc aminte exact dar undeva in Europa de vest trebuia sa schimbe avionul sa ajunga in Timisoara. Compania respectiva era in greva sau ceva de genul asta si nu zburau in ziua aia. Evident ca mai era un grup de romani care si ei incercau sa ajunga in Timisoara. Compania a aranjat un zbor cu altcineva dar pleca din alt oras si puteau ajunge acolo in cateva ore cu masina. Nici unul din romanii care locuiau acolo sau erau in vacanta nu au putut sa inchirieze masina pentru ca firmele care inchiriau masini nu dadeau la cetateni romani. Sotul meu a inchiriat o masina cu pasaportul Australian si a mai luat 4 cu el si s-au dus la avion. Dar e foarte trist sa fi tratat in halul asta din cauza pasaportului, desi pot sa inteleg ca au avut probleme si de asta nu inchiriau a cetateni romani.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2014, 00:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Acum 4 ani sotul meu a mers in vizita in ro sa-si vada parintii. Nu imi mai aduc aminte exact dar undeva in Europa de vest trebuia sa schimbe avionul sa ajunga in Timisoara. Compania respectiva era in greva sau ceva de genul asta si nu zburau in ziua aia. Evident ca mai era un grup de romani care si ei incercau sa ajunga in Timisoara. Compania a aranjat un zbor cu altcineva dar pleca din alt oras si puteau ajunge acolo in cateva ore cu masina. Nici unul din romanii care locuiau acolo sau erau in vacanta nu au putut sa inchirieze masina pentru ca firmele care inchiriau masini nu dadeau la cetateni romani. Sotul meu a inchiriat o masina cu pasaportul Australian si a mai luat 4 cu el si s-au dus la avion. Dar e foarte trist sa fi tratat in halul asta din cauza pasaportului, desi pot sa inteleg ca au avut probleme si de asta nu inchiriau a cetateni romani.
Esti sigura ca nu le-au inchiriat masina din cauza pasaportului? Poate a fost din cauza ca nu au putut oferi garantiile cerute de compania de rent a car? Acum 5-6 ani am inchiriat masini in Germania si Austria cu pasaport romanesc fara probleme. E drept ca mi-au cerut niste garantii mai ciudate: gen credit card musai Mastercard (nu Visa si nu debit card), dar nu am avut nici o problema sa inchiriez pe baza pasaportului. Eu nu cred ca o companie multinationala s-ar expune la riscul unor acuzatii de discriminare care sunt foarte grave in UE. (Desi ma gandisem atunci sa-i acuz odata pe austrieci de discrimare pt ca, in comparatie cu Mercedesul oferit de nemti, ei mi-au dat un Fiat Punto cu probleme la sistemul audio).

Sus

MesajScris: 15 Aug 2014, 00:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Deci totusi un pasaport in plus, nu strica, chiar daca trebuie sa stau o saptamana doua cu burta pe carte sa aprofundez limba stramosului Mathias :lol: 8)

Sus

MesajScris: 15 Aug 2014, 01:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sigur din cauza pasaportului. A fost si ceva fuss pe internet in perioada aia pentru ca au patit-o multi si tipau ca sunt discriminati. E tare trist sa fi tratat in felul asta doar pentru ca te-ai nascut intr-o anumita tara.

Acum 3 ani am fost in vacanta in Europa si am inchiriat masina in Germania. Am trecut si prin Elvetia. La intrare noua ne-a facut cu mana sa trecem, nici nu ne-a oprit sa ne intrebe de sanatate dar opreau toate masinile cu numere est-europene si ii cautau in bagaje si le verificau actele.

Sus

MesajScris: 16 Aug 2014, 20:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
motivul trebuie sa fie altul
ori n-aveau credit card ori cardul nu era acceptat de compania de inchirieri
nu are nici o importanta cetatenia ci numai permisul de conducere, conditiile din polita de asigurare si cardul de credit.
in europa am inchiriat si muncit mai usor mcu pasaportul romanesc fata de cel canadian

Sus

MesajScris: 16 Aug 2014, 20:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Sigur din cauza pasaportului. A fost si ceva fuss pe internet in perioada aia pentru ca au patit-o multi si tipau ca sunt discriminati. E tare trist sa fi tratat in felul asta doar pentru ca te-ai nascut intr-o anumita tara.

Acum 3 ani am fost in vacanta in Europa si am inchiriat masina in Germania. Am trecut si prin Elvetia. La intrare noua ne-a facut cu mana sa trecem, nici nu ne-a oprit sa ne intrebe de sanatate dar opreau toate masinile cu numere est-europene si ii cautau in bagaje si le verificau actele.
de 4 ori am trecut prin elvetia cu numere de bucuresti din 2008 pana in 2013.
nici nu m-au dat jos din masina. nici viza nu mi-au pus.

de cateva ori franta, turcia si germania, am fost oprit si perchizitionat pentru droguri, dar nu ma plang de discriminare (un singur eveniment am avut dar cu o vanzatoare la o benzinarie in franta)
si circul bucuresti-nantes cu masina si motocicleta decel putin 5 ori pe an, si mai merg la conferinte in praga, birmingham, madrid, aschaffenbugr, baden-baden, istanbul numai din ce imi aduc aminte
in concedii am fost de 2 ori la nordkapp, tot pe roti, deci puzderie de tari
am trecut pana acum prin 40 de tari.
deci lasati-ma cu povesti discriminatorii.
daca esti okay, de regula strainii nu sunt nici prosti si nici primitivi ca romanii sa imparta lumea intre natii.

da, e neplacut cand ajungi din america pe schiphol si ai un prim contact spre terminalul de unde te ridica avionul spre bucuresti: "bah bagami-as..", dar asta e o alta poveste

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2