Board index
Acum este 15 Noi 2019, 04:38

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iul 2005, 15:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Care este adresa site ului cu jurnalul pt ca australia.go.ro nu se deschide :roll: ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iul 2005, 16:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Care este adresa site ului cu jurnalul pt ca australia.go.ro nu se deschide :roll: ?
Singurul mod in care am reusit sa vad site-ul a fost cu "HTTP-Tunnel Client". Daca vrei sa incerci il gasesti la http://www.http-tunnel.com/html/ :idea:

Nu cred ca e reclama, oricum eu folosesc versiunea gratuita (si foaaarte lenta).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iul 2005, 11:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitu,
Felicitari pentru ceea ce faci! Iti citesc jurnalul de cate ori pui ceva nou pe site. Cred ca sunt cele mai "proaspete" si "la obiesct" informatii pentru cei care vor pleca acolo in curand. Noi suntem cei care trebuie sa iti multumim pentru efortul tau! Nu trebuie sa te scuzi ca nu poti fi "la zi" cu jurnalul, este normal. Noi asteptam cu nerabdare sa citim despre noua ta viata.
Bafta, sa-ti gasesti un job cat mai curand, sa-ti iei televizor :D si tot ce-ti doresti!
Multa sanatate!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2005, 11:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Buna tuturor!

Am facut o copie a jurnalului de pe www.australia.go.ro pe www.myaustralia.50megs.com pentru cei care nu pot accesa prima adresa (mai ales cei din strainatate).

Am pus si poze pe www.australia.go.ro (deocamdata doar aici, urmeaza si pe celalalt in curand).

Va multumesc tuturor pentru incurajari si pentru urari si sa stiti ca citesc tot ce scrieti voi aici, chiar daca nu am avut pana acum timp sa mai si raspund. Forumul asta, oamenii de aici, m-au ajutat foarte mult si pe mine in drumul spre Australia si de accea vreau sa dau mai departe acest ajutor primit. De aia scriu si jurnalul asta, nu mi-e prea usor, dar o fac pentru ca trebuie sa stiti ce va asteapta. Oricum, dupa ce imi gasesc de lucru, nu-si va mai avea rostul jurnalul fiecarei zile si voi inchide site-ul (adica nu voi mai scrie).
Sper sa nu mai am mult de asteptat, asta e perioada cea mai dificila cu cautatul unui job dar aici doar daca nu vrei, nu muncesti.

Bafta tuturor!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2005, 12:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu iti citesc cu sufletul la gura jurnalul, imi amintesc de primele mele zile in Australia si ma regasesc in multe din trairile tale :P . Daca tot ai inceput sa-l scrii si ai atatia cititori e pacat sa renunti, stiu ca e dificil sa pui o pagina zilnic dar cateva intrari pe luna ar fi interesante, acomodarea si integrarea nu se opresc la gasirea primului job. Mult succes!

Sus

Subiectul mesajului: saptiu pt. pagina
MesajScris: 09 Iul 2005, 14:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

www.3x.ro ofera gratuit 150 Mb pt. pagina WEB....e OK si pt. baze de date, if any.
In ceea ce priveste JURNALUL - este foarte interesant si util mai ales pt. aceia (si noi) care urmeaza sa plece in AU.
Asteptam si POZE!!!

Numai bine,
Nick

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2005, 14:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

au aparut si pozele iar unele din ele sunt superbe. parca ar fi facute de gurevnul australian pt reclama la turism.
cateva din ele chiar ar merge de facut vederi din ele. cea cu podul si opera in contrast cu cerul e dementiala!
http://www.sydney.go.ro/opera/picpage/page2.htm

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2005, 17:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

1. Gabitu, o sa ajungi departe. Nu o zic doar asa, ci pentru ca esti tinar si stii ce vrei. Cum spunea si Roxi, ma apuca nostalgia vremurilor cind ajunsesem din Romania, in Canada, acum mai mult de un deceniu. Am fost siderata cind am vazut orasul, cladirile, zgiriie-norii, portul, gradinile, etc. Inca azi, Montrealul mi se pare unul dintre cele mai frumoase orase din lume (am vazut citeva la viata mea). O sa fii tare fericit acolo, in ciuda tuturor neajunsurilor pe care le stii sau doar le banuiesti si vei fi fericit, pentru ca ti-a placut de la inceput. Bafta in continuare, peste ani, imi voi trimite copii la firma la care vei fi CO, sa vezi daca sint buni de angajare! :D

2. Pozele sint superbe, dar Andy m-a suparat rau. Si-a permis sa stea, in plina iarna, afara, in camasa cu mineca scurta. M-am pus pe un plins... :cry:

3. Keep up the good work, jurnalul tau o sa ajunga celebru si dupa Culau, tu vei fi numit, Buhoiu II.

Bafta maxima.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2005, 17:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Michelle, daca te uiti in Manly 11 o sa vezi pe fundal niste tipi facand baie. E drept, nu multi, da' caliti...ca rusii aia la copca. [sau nu]:D

http://www.sydney2.go.ro/manly/picpage/page11.htm

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2005, 00:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Michelle, daca te uiti in Manly 11 o sa vezi pe fundal niste tipi facand baie. E drept, nu multi, da' caliti...ca rusii aia la copca. [sau nu]:D

http://www.sydney2.go.ro/manly/picpage/page11.htm

Pe aceia nici nu i-am mai mentionat, pentru ca sint convinsa ca sint turisti canadieni. Aveau si costume de neopren. Si inima oricum imi singera, nu trebuia sa mai invirti si tu cutitul. :(

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2005, 15:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut gabitu,

tocmai am terminat de citit ultima adnotare a ta in jurnal...
ce sa spun, am citit si am auzit atatea despre australia, dar o parere atat de obiectiva si realista nu am intalnit..
prin ceea ce scrii, si mai ales prin ceea ce ai scris pana acum de la problemele de la otopeni si pana la "ladies and gentelmen, welcome to sydney" (unde, cand am citit, m-a trecut un fior...) oare cand vom ajunge sa traim astfel de momente ?, totul este la superlativ...
cred de asemeni ca toti care au citit, s-au pus in "pielea" ta, incercand sa-si creeze propiul scenariu la vederea acestei nebunii numite Australia...
probabil ca odata cu integrarea in stilul australian de viata, timpul liber va fi din ce in ce mai putin, si de aici timpul putin ptr jurnal, dar pana atunci, lasa-ne pe noi, cei de aici, sa vedem Australia prin ochii tai, ptr noi, ptr mine unul conteaza foartet mult...
eu unul iti multumesc ptr ce faci, cred ca nu-ti este usor, si nici ieftin sau confortabil...
cat despre cititul jurnalului, fi sigur ca este citit de multi...

bafta la interviu...

ps : sper sa iti iei cat mai curand masuta ptr laptop si totusi, invita fata la cappucino..gratis sau nu...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2005, 20:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si noi iti tinem pumnii pentru primul interviu!
Sa ai multa BAFTA!

Iti citim si jurnalul, pentru ca in curand, o sa-ti calcam pe urme :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2005, 07:57 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

servus ppl, nou venit pe forum, am aflat de voi din jurnalul lui gabitu :)

super faina ideea cu jurnalul, chestii utile, chiar utile. Ma bate gandul sa facem si noi un jurnal de genul asta cand om reusi sa plecam, sa vedem daca voi reusi sa birui lenea de a scrie

deocamdata noi suntem la stadiul in care mi-a fost recunoscuta meseria in IT la ACS, urmeaza IELTS-ul si restul. Plecam cu agent recomandat de cineva care a ajuns in NZ si s-a interesat asa ca lucrurile sunt in ordine, cel putin deocamdata ....

gabitu: am citit tot jurnalul de pana acum, iti fac o recomandare de specialitate: lumea nu a inceput cu MS si nu se va termina cu Bill Gates :shock: si eu am fost fan MS pana cand am dat peste IBM..... Incearca sa abordezi mai multe puncte de vedere in domeniul asta: Java nu vine dupa C#, e invers :)
E normal ca daca te-ai specializat pe ceva sa-ti cauti job pe specializarea respectiva, asta e numai o observatie pentru tine si nimic mai mult :wink:

sanatate si noroc, deocamdata ma pun sa citesc ce e prin forum :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Iul 2005, 08:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Thanks for feedbacks tuturor.

Da, depinde "peste ce dai", daca ma angajeaza cineva sigur ca pot sa invat si DB2 si Java (desi asta e o filozofie nu e un simplu limbaj). :D Insa aici nu sta nimeni "sa inveti" trebuie SA STII.
In Romania am invatat Cache, "a post relational database, multidimensional database, witch combines robust objects and robust SQL" pentru un interviu. Eu zic ca asta e viitorul in database development. M-au chemat de patru ori sa discutam acum un an si jumatate (sunt aia cu primul spital privat, Medisystem parca), dar din doi ramasi l-au ales pe celalalt...Ehe, poate m-au mirosit ca vreau sa plec...
Pai daca lucram eu in asta, ce ma faceam aici, ca astia n-au auzit de o asa baza de date...
Posturi pentru AS/400 si DB2 (de la IBM) sunt, dar putine de tot. Java idem.

Vreau sa zic ca depinde de fiecare cum se formeaza, cu ce se nimereste sa lucreze. Eu m-am format asa, pe Microsoft, si sincer imi place. Daca dai o cautare la un site de joburi din australia si precizezi ca si keyword "sql server", din zece rezultate doar unul nu e MS SQL Server. Astia sunt prinsi de tot in gheara lui Bill...
Despre baze de date si tehnologii pentru ele as putea sa vorbesc ore, sa tin cursuri, sa predau, sa fac dizertatii, etc. Asta e viata mea, asta am facut pana acum si imi place. Dar nu e nici timpul si nici locul acum...

Multa bafta tuturor, va multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru sprijin. Si....la mai multe jurnale online despre Australia!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Iul 2005, 15:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
lumea nu a inceput cu MS si nu se va termina cu Bill Gates :shock: si eu am fost fan MS pana cand am dat peste IBM..... Incearca sa abordezi mai multe puncte de vedere in domeniul asta: Java nu vine dupa C#, e invers :)
hai ca daca ziceai Java te credeam; dar IBM :cry: ; dai lupul pe diavolul tasmanian; iar Java vine dupa C# dupa ce C# a venit dupa Java; asa cum Java vine dupa C++ ... ciclurile vietii; cine zicea oare "Vreme trece, vreme vine, Toate-s vechi si noua toate ... Tu ramâi la toate rece." :wink:

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2