Board index
Acum este 15 Noi 2019, 04:40

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2005, 11:28 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
hai ca daca ziceai Java te credeam; dar IBM :cry: ; dai lupul pe diavolul tasmanian;
pana una alta ibm a avut (si parca mai are) nu stiu cati ani la rand cele mai multe patente in domeniu ... apoi a dat eclipse.org comunitatii open-source, pe care din ce am inteles pot sa compilez C# daca tin mortis :wink: am zis de ibm ca brand, nu ca preferinte tehnologice.

multumesc pentru ironie, nu e cazul sa dezbatem aici ibeme versus m$, am facut o simpla sugestie lui gabitu. O sa urmez aforismul din semnatura dvs. :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2005, 11:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
pana una alta ibm a avut (si parca mai are) nu stiu cati ani la rand cele mai multe patente in domeniu ...
Faptul ca are patente nu demonstreaza cu nimic calitatile programatorilor lor sau idei inovatoare sau mai stiu e ce altceva. Pur si simplu au simtit tendinta si au fost foarte rapizi (si au avut si multi bani, normal). Legea asta cu patentele este foarte nedreapta, din foarte multe puncte de vedere. Ii avantajeaza tot pe cei cu bani, care vor sa loveasca in comunitatea open-source si in cei care fac voluntariat sau vor sa ofere software gratuit fara nici un interes comercial. Daca ar fi si la noi legea asta, as patenta si tirbusonul sau bricheta (chiar daca evident au fost inventate de altii cu muuult timp in urma) si as cere bani celor care le folosesc. Ce de bani as mai avea 8)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2005, 12:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
pana una alta ibm a avut (si parca mai are) nu stiu cati ani la rand cele mai multe patente in domeniu ... apoi a dat eclipse.org comunitatii open-source, pe care din ce am inteles pot sa compilez C# daca tin mortis :wink: am zis de ibm ca brand, nu ca preferinte tehnologice.

multumesc pentru ironie, nu e cazul sa dezbatem aici ibeme versus m$, am facut o simpla sugestie lui gabitu. O sa urmez aforismul din semnatura dvs. :wink:
nu a fost nici o ironie; si nici o incercare de a deschide o discutie pe tema asta; ci dimpotriva; a incheia-o; daia nici nu o continui; am vrut doar sa-ti atrag atentia ca IBM nu e alb; si nici MS negru; si sa vezi lucrurile cu luciditate si obiectivitate ... sa nu treci de la MS la M$ ... ca tu o sa ai de pierdut

Sus

MesajScris: 21 Iul 2005, 04:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asa e mai baieti, discutiile pe teme care tehnologie e mai buna, care e cea mai folosita sau care are mai multe patente nu-si au rostul aici.
Sa va dau o problema pusa la interviul de azi la care spre rusinea mea nu am stiut decat vreo jumatate de raspuns. Adica, ce sa mai, n-am reusit sa o rezolv pana la capat... :roll:

Se da un tabel care contine 2 coloane: una cu saptamanile unui an si cealalta cu sa zicem rata de schimb pentru un dolar. Ziceti cateva metode care sa adauge in tabel o a treia coloana care reprezinta diferenta intre saptamana curenta si cea anterioara. Care e cea mai buna metoda?

Sus

MesajScris: 21 Iul 2005, 09:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Se da un tabel care contine 2 coloane: una cu saptamanile unui an si cealalta cu sa zicem rata de schimb pentru un dolar. Ziceti cateva metode care sa adauge in tabel o a treia coloana care reprezinta diferenta intre saptamana curenta si cea anterioara. Care e cea mai buna metoda?
Se creaza un query. Alta metoda, nici mai buna, nici mai rea, nu stiu. :oops:
Cod:
select 
a.saptamana, a.rata_schimb, a.rata_schimb - nvl(b.rata_schimb, 0) diferenta
from
(select * from test) a,
(select saptamana + 1 saptamana, rata_schimb from test) b
where b.saptamana(+)=a.saptamana
Outer join pe campul saptamana.

Daca ai solutie mai buna, te rog sa imi zici si mie. Eventual pe privat, sa nu ii plictisim pe ceilalti. Mersi.

Sus

MesajScris: 21 Iul 2005, 10:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Sa va dau o problema pusa la interviul de azi
Sa inteleg ca ai avut un nou interviu? Felicitari si bafta multa. De-abia astept paginile noi din jurnal, ca vad ca sunt in urma cu noutatile.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2005, 03:22 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Si eu urmaresc cu sufletul la gura, dar se pare ca Gabi posteaza cam o data/de 2 ori/saptamina, asa ca avem gap-uri. Dar astept...

Bafta multa, Gabi! La cit de optimist esti, sigur vei reusi!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2005, 15:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitu,
Am citit jurnalul tau. Esti pe drumul cel bun, si sper din tot sufletul sa nu faci greselile pe care le-a facut Culau acum 3 ani!
As vrea sa-ti dau unele sfaturi din experienta mea, daca esti interesat raspunde-mi pe e-mail mromanian@yahoo.com, da-mi mobilul tau sa te sun.
Cardul de la Banc Post e bun si la magazine, trebuie sa alegi credit nu savings, desi este card de debit, semnezi in loc cod PIN, functioneaza ca un card de credit.
Nu lucrez in domeniul IT, dar pot sa-ti ofer unele sfaturi australiene.
Bafta!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2005, 15:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitu multa bafta!!!
M-am apucat si eu de citit jurnaulul tau (ca multi altii de pe forum)
Dupa cum a decurs saptamana trecuta sunt convins ca o sa ne update-uiesti ca ai un loc de munca :D .

As avea o sugestie daca va fi posibil si daca nu iti va lua prea mult timp.
Este posibil sa pui butoanele de navigare (next previous home) si in josul paginii, astfel incat dupa ce terminam de citit sa putem da direct next fara sa trebuiasca sa revenim la inceputul paginii?

De abia astept sa ne spui care din oferte ai acceptat-o (pentru ca sunt sigur ca vei avea mai multe din care sa alegi :D ).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2005, 10:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Din pacate n-am inca job, am avut niste zile foarte urate Imagine, am primit failuri dupa failuri.

"Server-ul HOME.RO este momentan oprit. Va rugam reveniti in cateva minute. Va multumim pentru intelegere" :shock: Asta scrie de doua ore de cand vreau sa accesez serverul home.ro si deci nu pot sa pun ultimele 5 zile din jurnal. Imi cer scuze...
Pana una alta puteti citi pe www.myaustralia.50megs.com ultimele zile din jurnal, duminica sper sa le pot pune si pe www.australia.go.ro

Nu stiu cand am sa am timp sa fac chestia cu butoanele de navigare jos, dar o sa tin cont de sugestii.

Thank you!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2005, 19:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

iti tinem pumnii gabitu.

las ca or trece si zilele astea si atunci cand o sa stai in fata calculatorului, lucrand pentru te miri ce companie, ai sa te uiti inapoi la zilele astea si ai sa razi spunandu-ti ca nu au fost atat de grele pe cat ai crezut.
lasa ca dupa fiecare noapte vine o zi.Imagine

Ultima oară modificat 28 Iul 2005, 20:24 de către aussie, modificat de 2 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2005, 19:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Gabitu, nu pot decit sa te admir pentru curaj si sa-ti urez succes!
Ca sa te imbarbatez putin, sa stii ca, atunci cind am ajuns in US, in dec. anul trecut, nu am avut nici un ajutor din partea nimanui (doar moral), nu tu agentii pt. imigranti, nimic. Iar primul job adevarat (platit, nu voluntariat) l-am "prins" dupa 3 luni si jumatate, in conditiile in care am venit toti 3 aici. Iar de aproape 3 luni avem alt job, de care sintem f. multumiti acum, pt. inceput.
Deci, mult curaj si fruntea sus!

Simina

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iul 2005, 22:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

M-am apucat si eu sa citesc jurnalul tau si imi place la nebunie.
esti optimist si asta e un lucru f bun mai ales cand esti singur intr-o lume noua, la inceputul unei noi vieti.
Bafta mare in continuare, soarele trebuie sa rasara si pe strada ta!
Noi suntem abia la primii pasi ai drumului facut de tine, abia ne-am inscris pt Ielts, nu am depus acte, nu ne-am facut pasapoarte, dar speram din suflet sa fie bine.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Iul 2005, 02:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
esti optimist si asta e un lucru f bun mai ales cand esti singur intr-o lume noua, la inceputul unei noi vieti.
Intr-o carte super de Milan Kundera, cred, e fraza asta "Optimismul e opiumul poporului", care spune multe ... cred ca aici iti tb. pt inceput mai mult, printre altele, realism, curaj (nu inconstienta, e o diferenta subtila intre cele doua), perseverenta, informatie, cat de multa inteligenta poate debita capul fiecaruia, capacitatea de a trece peste cateva lovituri tari de tot pe care o sa le incaseze fiecare la inceput ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Iul 2005, 08:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Thank you tuturor pentru incurajari si suport, e un sentiment placut sa stii ca nu esti singur si ca oameni pe care nu i-ai cunoscut iti trimit mesaje de sprijin.

Pai credeti voi ca gabitu e un "wingers" adica un plangacios si dupa primele greutati da inapoi sau se resemneaza? :roll: No way! Am venit aici sa-mi fac o viata mai buna si pentru asta merita sa lupti, merita sa treci peste tot felul de probleme neprevazute care iti stau in cale.

Pana la urma e vina mea, sunt cinstit si recunosc ca limba engleza e principala problema, nu ma ascund in spatele "lipsei experientei de munca australiana" cum mi-ar fi foarte facil sa fac.
Da' las' ca ii vin eu de hac si englezei ca doar nu-s venit din spatiu si comunic prin vibratii. :lol:

Bafta celor care au primit viza zilele astea, va asteptam in Sydney. 8)

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2