Board index
Acum este 21 Aug 2019, 19:47

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 25 26 27 28 29 Urm─âtorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 01:09 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
meaning - balurile sunt organizate de obicei de faimoasele asociatii si fundatii si bla bla bla ... din aia care se bat intre ei pe viata si pe moarte pt fondurile guvernamentale aussie si ro, care se cearta cu foc despre cine e consul sau nu si depsre miss 'diaspora', 'mafia romaneasco-australiana a drogurilor' samd ....
nu toti sunt asa bad, e drept, exista multe exceptii notabile, dar sa zicem ca acesti oameni au asa un parfum din limba de lemn si viata asemenea si sunt veniti aici nu cu vize skilled dupa '95-'99 ... ci mai de dinainte de '89 ... fugiti sau 'trimisi' sau 'norocosi' un pic .... au asa niste nostalgii sa le zicem ... si in majoritatea cazurilor in afara de pusul celor doua tari la cale si al 'comunitatii' romanesti nu prea mai au alte preocupari.
intreaba-i pe cei din syd de aici de pe forum la cate 'baluri' din astea au fost si ce parere si-au facut!
Offf! Sunt si astfel de personaje pe acolo. Parca imi doream sa plec de aici si ca sa scap de astfel de ciudatenii!

Dar de petrecut asa cum scrie la carte nu se ocupa nimeni?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 01:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
meaning - balurile sunt organizate de obicei de faimoasele asociatii si fundatii si bla bla bla ... din aia care se bat intre ei pe viata si pe moarte pt fondurile guvernamentale aussie si ro, care se cearta cu foc despre cine e consul sau nu si depsre miss 'diaspora', 'mafia romaneasco-australiana a drogurilor' samd ....
nu toti sunt asa bad, e drept, exista multe exceptii notabile, dar sa zicem ca acesti oameni au asa un parfum din limba de lemn si viata asemenea si sunt veniti aici nu cu vize skilled dupa '95-'99 ... ci mai de dinainte de '89 ... fugiti sau 'trimisi' sau 'norocosi' un pic .... au asa niste nostalgii sa le zicem ... si in majoritatea cazurilor in afara de pusul celor doua tari la cale si al 'comunitatii' romanesti nu prea mai au alte preocupari.
intreaba-i pe cei din syd de aici de pe forum la cate 'baluri' din astea au fost si ce parere si-au facut!
Offf! Sunt si astfel de personaje pe acolo. Parca imi doream sa plec de aici si ca sa scap de astfel de ciudatenii!

Dar de petrecut asa cum scrie la carte nu se ocupa nimeni?
Ce intelegeti prin "petrecut asa cum scrie la carte"? :wink: Ideea ca fiecare se poate organiza cu prietenii si face un bbq, chef, iesiri in aer liber, excursii, iesiri la teatru, concerte, restaurante etc. Nu inteleg de ce sa vina vreo autoritate sa ne organizeze sau sa ne ofere "petrecere". :lol: :lol: :lol:

---Din bucata mea de paine, am hranit un om s'un caine...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 01:46 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

:D Ma refer la o mare petrecere romaneasca cu toata diaspora. Nu ma indoiesc ca fiecare impreuna cu "gasca" lui isi face petrecere. Dar ar fi fun daca s-ar aduna toti romanii sa traga o mare petrecere cu totii macar odata pe an. Zic si eu. :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 02:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
:D Ma refer la o mare petrecere romaneasca cu toata diaspora. Nu ma indoiesc ca fiecare impreuna cu "gasca" lui isi face petrecere. Dar ar fi fun daca s-ar aduna toti romanii sa traga o mare petrecere cu totii macar odata pe an. Zic si eu. :lol:
1212, nu frecventez asa ceva - am fost avertizata. Insa se organizeaza petreceri comunitare, cel putin in Sydney, ca de alte orase nu stiu, de cateva ori pe an, cu diverse ocazii: Craciun, 8 Martie, 1 dec. Eu de astea am auzit. Insa nu am fost niciodata si nici prietenii nostri romani nu au mers. Insa cunosc un cuplu care a mers si au fost cam dezamagiti, caci erau in majoritate doar batranei care traiesc in Romania din Australia, care povesteau nostalgic despre cum era cand trenul in Ro costa doar 1 leu si ce greu e sa te descurci in Australia ca nou venit si ca trebuie sa o iei musai de jos, ca altfel nu se poate... Au zis ca au vazut si mai tineri, dar aia erau veniti cu grupul si nu prea stiau cum sa ii abordeze. Adica te duci la grup si zici "Salut. Suntem romani si ... (?)" Au platit bilet de intrare la "petrecere", desi se tinea in parc public si apoi si-ai platit sucul si micii (asta cu sucul si micii mi se pare normal, insa platirea petrecerii in sine e o chestie josnica si de profit si nu se practica la petrecerile sau festivalurile organizate de Aussie).

Si nu stiu cine duce aici lipsa de astfel de petreceri... Abia ai timp sa te vezi cu prietenii apropiati si nu mai stii cum sa iti organizezi weekendurile, darmite sa te duci la petreceri comunitare cu oamenii pe care nu ii sti si cu care sunt sanse sa nu ai nimic in comun. Dar, no, fiecare cu piticii lui :lol: :lol: :lol: Eu doar iti zic cum sta treaba cu distractia din punctul nostru de vedere. Dar, mai stii, poate e cineva pe forum care poate da mai multe detalii despre astfel de "o mare petrecere romaneasca cu toata diaspora".

---Din bucata mea de paine, am hranit un om s'un caine...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 03:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu unul n-am auzit de vreo "petrecere" de asta "comunitara". Cum zicea si Adi, Australienii (indiferent de origine) prefera sa se stranga la un barbie chiar daca n-au nimic de sarbatorit. Mie imi place, am fost la cateva, am mancat si am baut bericioaica pe cinste acolo. :lol: Din punctul asta de vedere e ca in Ro ti se da sa mananci "en gros" chiar daca tu nu esti obisnuit sa bagi in tine tone de carne. :roll:

Eu ma mai duc inca pe la biserici, la toate cultele posibile. 8) Intr-o moschee n-am intrat si nici intr-un templu budist, dar am planificat asta in lunile care vin. Saptamana trecuta am fost la o biserica tare ciudata, era un cult crestin filipinez, aia sunt cam zbantuiti, canta si danseaza de zici ca isi dau duhul. M-a invitat un prieten care are un prieten insurat cu o filipineza. Ce sa zic, le respect credinta si modul cum o practica da' nu e de mine "zbantuiala aia". :lol: :lol: :lol: A fost insa o experienta interesanta...

In rest, ce sa zic, toti asteptam weekendul sa ne relaxam. Multi aussie pleaca de acasa in weekend, merg cu masina prin Sydney si prin imprejurimi pentru ca intr-adevar ai ce vedea aici. :wink: Unii prieteni ma mai iau si pe mine in excursie uneori, dar stiti cum e, nu-mi place sa "ma abonez" sau sa deranjez prea mult. Si de cand am PC-ul si internet stau toata ziua pe net, citesc, scriu sau ma uit la stiri...Eu sunt si cu filmele, adica am cateva sute de cd-uri cu filme asa ca am ce face.
In curand incepe World Cup, luna asta vreau sa-mi iau TV-ul visat... :wink: Am si bani mai multi acum, chiar azi se fac 6 luni de job, oamenii s-au tinut de cuvant si mi-au marit salariul. :wink:
Deci e bine...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 03:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...oamenii s-au tinut de cuvant si mi-au marit salariul. :wink:
Deci e bine...
Din experienta mea iti zic: o sa fie din bine in mai bine!
Atita timp cit ai atitudinea necesare si asteptari rezonabile:-)

Din cite observ asa e la tine;-)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2006, 13:45 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Voie buna! :D Gata! M-am lamurit cu petrecerile acolo. Ca tot se apropie week-endul va doresc petreceri frumoase!!! :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iun 2006, 20:15 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Hy gabitzu!

ce mai faci? care mai e viata ta acolo? am observat ca nu vorbesti deloc despre viata sentimentala :). oricare ar fi situatia iti doresc multa bafta si fericire :) :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iun 2006, 08:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Hy gabitzu!

ce mai faci? care mai e viata ta acolo? am observat ca nu vorbesti deloc despre viata sentimentala :). oricare ar fi situatia iti doresc multa bafta si fericire :) :wink:
No, apai viata mea sentimentala nu poate fi publica. :roll: Multumesc pentru urari. :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iun 2006, 16:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Viata sentimentala ca viata sentimentala...... :wink: dar niste poze nu mai ai si pt amaratii de pe plaiurile "gri"?? :lol:

Felicitari pt cele sase luni petrecute in jobul pe care ti-i l-ai dorit.... vad ca oamenii astia se tin de cuvant cand promit ceva.... nu ca la noi... pai stai sa mai vedem... acum este o perioada mai grea..... mai ai putina rabdare.... :evil: ... si pana la urma se fac ca uita.... :evil: ... sau daca nu, iti arunca asa... niste frimituri doar ca sa-ti scoata ochii!!

Acum am si eu o intrebare mai pe domeniu daca nu te deranjeaza.... care ar fi un job function al unui admin de retea la voi? ce ar trebui sa stie sa faca?

Thanks in advance,
regards and lots of luck,
Alex 8)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2006, 13:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Viata sentimentala ca viata sentimentala...... :wink: dar niste poze nu mai ai si pt amaratii de pe plaiurile "gri"?? :lol:
Din pacate nu am deocamdata...Acum e iarna, si inca una din aia urata, ploaie. frig, cah... :cry: Nu prea mai ies p'afara. :roll:
Citat:
Acum am si eu o intrebare mai pe domeniu daca nu te deranjeaza.... care ar fi un job function al unui admin de retea la voi? ce ar trebui sa stie sa faca?
Am o fisa a unui Systems Administrator de la mine de la firma:

The systems administrator is required to maintain and oversee various divisions of the IT Department. Reporting to the IT Manager, key responsibilities will include maintaining and implementing various forms of databases into the IT Department. You will also be required to be the main point of call for IT Department employees, as well as company Directors, Management, and staff.

Key Responsibilities:
-General up keep of servers, networks, work stations and laptops, which involves problem solving.
-Security of networks, communication and servers.
-Ensuring privacy is maintained regarding companyÔÇÖs information.
-Maintaining interdepartmental privacy.
-Maintain communication infrastructure.
-Ensure the up keep, security and maintenance of VPN.
-On call 24 hours 7 days a week, as the main point of contact for enquiries/issues, which is also shared with IT Manager.
-Implement and maintain backups/data integrity.
-Plan and implement communication infrastructure and security.
-Liaising with database administrator and developer in regards to systems implementation and communication infrastructure.
-Responsible for trouble shooting/problem solving of IT related issues.
-Conduct remote support to all staff when required.

Sus

Subiectul mesajului: hai australia
MesajScris: 12 Iun 2006, 13:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

HAI AUSTRALIA.:D

Gabitzu, cum isi incurajeaza aussie echipa?

Sa vezi ce o sa-i rupa pe japonezi!
:lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: hai australia
MesajScris: 12 Iun 2006, 23:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
HAI AUSTRALIA.:D

Gabitzu, cum isi incurajeaza aussie echipa?

Sa vezi ce o sa-i rupa pe japonezi!
:lol:
I-a rupt cu 3-1! Bravo Aussie!!!! :D :D :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Iun 2006, 01:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da....Am vazut meciul in direct, desi pe la 00.30 imi picau ochii in gura de somn. Dar a meritat! La 1-0 pt. japs prietenii de pe messenger imi explicau cum o sa ne mai dea japonezii inca 2-3 goluri pana la sfarsitul jocului. :shock: Eu le-am zis sa aiba rabdare, ca inca nu s-a terminat meciul, ca se vede clar ca suntem mai buni ca ei. :wink:
Dupa meci claxonau masinile p'acilea pe la mine, iar in city am vazut la TV dimineata ca a iesit lumea pe strazi si a sarbatorit de parca castigaseram cupa. :lol: Nebuni australienii astia...

Urmatorul meci e cu Brazilia, singura mea dorinta e sa nu fie 4-0 sau peste pentru brazilieni. :roll: Deci nu ma astept la minuni de la meciul urmator iar cu croatii facem un egal si asa ne calificam mai departe. :P
Never say never. right? :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Iun 2006, 08:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitu, s-au bucurat asa pentru ca este prima victorie intr-un campionat mondial din intreaga istorie fotbalistica australiana. :)
S-au mai calificat o data, cu ani in urma dar nu au cistigat nici un meci atunci... Ba, mi se pare ca nici au reusit sa dea nici un gol.
Deci felicitari tuturor celor care 'tin' cu australienii. Si, daca n-o fi sa fie, vorba romanului, mai bine sa cazi de pe armasar decit de pe mirtoaga!

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 25 26 27 28 29 Urm─âtorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2