Board index
Acum este 15 Noi 2019, 05:07

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 729 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2005, 01:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Brissie....observatii de foarte bun simt fata de jurnal...din pacate o masina nu cred ca e ceva care se poate intimpla acum pentru Gabitu...dar nu o sa fie ceva care sa-i faca probleme,cel putin o vreme...
smm prietene...ti-a dat peste nas nenea burhala si mare dreptate a avut...melb e ceva deosebit...numai daca mergi sa privesti yarra river si iti dai seama cit de unic e locul....asa o apa de culoare maro pur nu mai vezi nicaieri in oz...si oamenii sint mai fericiti acolo...daca nu se schimba vremea 3 zile la rind lumea e fericita si iese pe strazi sarbatorind...
mate...sitn de acord...te muti oriunde cind ti se ofera un job mult mai bun...asta face oricine in lume...dar sa te muti in alt stat si alt oras doar pentru ca nu ai gasit un job in prima ta luna aici...asta e un sfat absurd total...daca ai citit jurnalul cum spui ca l-ai citit...ai vazut ca banii sint o problema majora la Gabriel acuma...cit l-ar costa o mutare si ce garantii de job are jos acolo?hai sa-i dam sfaturi care sa se potriveasca acuma cind are nevoie....nu ce poate o sa fie peste citiva ani sau luni cind o sa fie aranjat...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2005, 04:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu revin la sfatul meu initial cu shared accomodation - nu stiu cat de dispus e Gabitzu sa faca asta acuma, mai ales ca s-a inhamat la un contract de 9 luni in REDFERN si daca pleaca acum pierde bondul. Redfern are singurul avantaj ca e aporape de City si Gabitzu poate ajunge in City pe jos si pana nu isi gaseste job nu are nevoie de weekly pass -ul pe toata aria, ci ar putea sa se limiteze doar la tren, care e simtitor mai ieftin (vorbesc aici de abonamentul saptamanal pentru tren vs. cel pe aria rosie sau ce culoare o fi).

Oricum, toate problemele se vor rezolva in momentul in care ia job. O solutie ar fi sa treaca pe CV adresa unor prieteni care stau intr-o zona mai "agreata", asta pana ia job si apoi sa ii anunte ca are o noua adresa. Stiu ca suna cam extrem, dar in cazuri extreme ai nevoie de masuri extreme, iar asa ceva nu cred ca e ilegal. De fapt nici nu trebuie sa treaca adresa pe CV.

Un alt mod de a mai economisi niste bani sunt cumparaturile care sunt reduse, la sale. Nu economisesti o caruta de bani, dar se simte.

Chiar nu stiu ce as face in situatia asta. Probabil as accepta un job sub calificarea mea si intre timp as cauta mai departe.

Adevarul e ca Gabitzu primeste multe sfaturi, unele mai pertinentee, altele nu. S, in final, e alegerea lui pe care le asculta, ca doar el trage ponoasele. Fiecare din noi are o personalitate, experientele, planurile lui, stilul de viata si actioneaza in functie de ele.

Gabitzu, multa bafta.

---Din bucata mea de paine, am hranit un om s'un caine...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2005, 09:48 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Andy, e clar ca in altercarea cu sms nu s-a inteles sfatul care il dadeam lui Gabitul. In plain language: aplica pentru joburi oriunde in Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide sau Perth. Toate sunt orase foarte bune iar cum acum aplicatiile se fac pe Internet oriunde isi gaseste un job este bine. Pentru $900 de bond nu merita sa stea intr-un oras ca Redfern. Clar ca nu ii spun sa plece asa ca poate gaseste de lucru in Melbourne ci sa aplice si in momentul in care isi gaseste un job atunci sa plece.

Incep sa imi pare rau ca am spus ceva deoarece atunci cand un om incearca sa-si impartaseasca experienta de 17 ani, se gasesc oameni ajunsi ieri aici care stiu totul. Mai vorbim in 17 ani.

Numai bine
Florin

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Aug 2005, 19:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Iarasi se cearta lumea pe emigrare.info :-)

Shared accomodation pare sa fie o idee buna.
Cheltuieli scazute + poate sa vorbeasca engleza...

Altceva. Nu stiu cum merg lucrurile in Sydney dar aici lumea e foooarte relaxata (sau sa-i zicem laid-back :-) ?)
Sotia a aplicat la foarte multe joburi de categorie fast-food, kitchen-hand, cashier etc. Si multi au inceput sa o sune dupa !!! 2-3 saptamani !!!
Asta spun doar ca sa ai grija (gabitu) cand incepi sa aplici pentru orice job.
Eu oricum nu as astepta ca sa mi se termine banii complet, pentru ca atunci vei putea deveni cu mult mai stresat si dintr-un salar de kitchen hand nici nu vei putea economisi prea mult.
Ideal ar fi desigur sa gasesti job in IT din prima! Si iti urez succes !!!

Ai putea aplica si la joburi in alte orase, dar nu cred ca ai multe sanse sa te angajeze doar dupa un interviu la telefon. Eu am incercat si am reusit sa conving doar o firma ca sa nu ma deplasez pana in Melbourne pentru interviu. Dar mi-au spus ca se poate sa am interviu prin telefon doar la prima faza, adica dupa aceea ar trebui sa ma prezint in Melbourne dupa ce ii mai selecteaza pe candidati.
Iar eu nu am vrut sa ma deplasez pentru ca costurile sunt destul de mari (avion + taxi + cazare).

Certurile despre orasul X e mai frumos sau mai bun in orice fel decat orasul Y nu cred ca au prea mult sens.
Totul depinde de ce iti place. De exemplu in Perth sunt foarte multi care s-au mutat aici din Melbourne si spun ca vremea in Melbourne e extrem de rea.

Si sa nu uitam ca toate posturile noastre sunt bazate pe experientele noastre proprii. Deci nu ar trebui sa generalizam.
Iar cei care citesc posturile noastre sa nu credeti niciodata 100% cea ce vi se spune. Ascultati cate mai multe opinii si incercati sa va formati opiniile proprii. Asta inclusiv in perioada dupa ce ajungeti aici. Veti intalni multi oamenii, unii care sunt aici de 10+ ani si au sfaturi foarte outdated :-), alti i care sunt aici de cateva luni si au opiniile lor despre societatea australiana :-).
Nu-i credeti din prima!

Asta e parerea mea care desigur nu e o exceptie de la regula.
E doar parerea mea bazata pe experientele proprii, deci nu va bazati pe ea! :-D

Numai bine,
Tamas

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Aug 2005, 21:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut,

am tot citit pe subiectul lui gabitu zeci de pareri...
ma vad nevoit sa il aprob, chiar mai mult, sa il sustin pe stamasz... gabitu face cum crede el ca ii este mai bine... ptr cineva singur, eu cred ca se descurca ok si este foarte realist si cu picioarele pe pamant...

despre ce spune x sau y ca un oras sau altul este mai bun decat altul, este normal, dupa o anumita perioada de timp, te simti perfect acolo unde iti este bine, acolo unde iti sunt copii, familia, jobul si prietenii ceea ce face din aceste lucruri, " orasul cel mai cel "...

fiecare om are norocul lui, stiti bine cu totii aceste lucruri;unii ajung sa aiba job-ul dorit mai repede, altii alearga mult si bine dupa el... ati vazut si voi ca fburhala a aplicat la 347 de job-uri pana la prima angajare...

eu cred ca gabitu este foarte aproape de a-si gasi un job OK, si acest lucru cred ca il vom vedea in "episoadele" urmatoare... :wink:

bafta G man,
coni

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Aug 2005, 21:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut,

am tot citit pe topicul lui gabitu zeci de pareri...
ma vad nevoit sa il aprob, chiar mai mult, sa il sustin pe sztamas... gabitu face cum crede el ca ii este mai bine... ptr cineva singur, eu cred ca se descurca ok si este foarte realist si cu picioarele pe pamant...

despre ce spune x sau y ca un oras sau altul este mai bun decat altul, este normal, dupa o anumita perioada de timp, te simti perfect acolo unde iti este bine, acolo unde iti sunt copii, familia, jobul si prietenii ceea ce face din aceste lucruri, " orasul cel mai cel "...

fiecare om are norocul lui, stiti bine cu totii aceste lucruri;unii ajung sa aiba job-ul dorit mai repede, altii alearga mult si bine dupa el... ati vazut si voi ca fburhala a aplicat la 347 de job-uri pana la prima angajare...

eu cred ca gabitu este foarte aproape de a-si gasi un job OK, si acest lucru cred ca il vom vedea in "episoadele" urmatoare... :wink:

bafta G man,
coni

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 05:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Share accomodation
As vrea sa vad si eu un emigrant care vine intr-o tara straina, intr-un oras strain, nestapanind bine limba engleza si isi gaseste REPEDE un share accomodation adica un apartament cu care sa-l imparta cu altcineva. Cu banii cu care am venit aici fiecare zi la hotel insemna o cheltuiala pe care TREBUIA urgent sa o elimin.
Asta e doar o parte a problemei. Apoi se pune problema de SIGURANTA. Sa zicem ca gaseam repede o camera intr-un flat dar cine imi garanta ca “colegul” sau “colegii” sunt oameni de treaba, ca nu ma trezeam si fara putinul pe care l-am adus din Romania. Daca raman fara laptop sunt terminat, si nu din cauza ca nu mai pot sa-mi scriu “faimosul” jurnalul ci pentru ca pe el imi fac temele de la AMES, imi modific CV-ul si invat engleza. Pe laptop am singurul meu dictionar de engleza, are 69.465 de cuvinte, 32.145 de expresii si 8041 cuvinte din argou, si e facut de mine (baza de date am luat-o de undeva, am spart-o ca era securizata si am remodelat-o pentru scopurile mele). Fara asta sunt mort.

Redfern
Sincer nu stiu ce au cei care locuiesc aici cu suburbia asta (btw nu e un oras). Eu stau langa statia de tren, pe o strada foarte circulata, chiar langa o intersectie majora, luminata noaptea “ca ziua”. Cred ca e cel mai frumos bloc de aici, si este o cladire foarte moderna. Un dezavantaj ar fi ca dimineata e mai galagie pentru ca sunt aproape de Regent Street , una din cele mai circulate artere ale orasului (Regent Street->Lee Street->George Street); deci e adevarat ca pot ajunge pe jos chiar si in CBD, eu zic ca nu e chiar de colea lucrul asta.
In plus statia de tren Redfern imi da posibilitati de legatura directa catre orice punct al metropolei, fara sa trebuiasca si schimb trenul, ceea ce iarasi e un avantaj important.
Despre locuitorii de aici, am mai spus, daca mergi pe Redfern Street in sus spre Redfern Park si o iei pe stradute mai laturarnice o sa gasesti multi aborigeni care numai prietenos nu arata. Si chiar in miezul zilei aici langa mine poti gasi unul de culoare mai inchisa intrebandu-te de “some change”. Eu pot spune ca si in Marrickville sau in North Sydney nu e o idee buna sa circuli dupa 8-9 seara, deci chestia cu “cartierul periculos” nu are un fundament serios. Ideea ca Redfern e o suburbie bantuita de aborogeni fiorosi si gata sa-ti dea in cap e complet gresita. Cu conditia sa nu fii idiot si sa te plimbi la 10 noaptea pe strazi inguste…
“Redfern suna urat pe CV” m-a amuzat copios, cred ca e ultimul lucru la care se uita un agent sau un angajator cand iti evalueaza CV-ul. Unii agenti, abia cand discutam de cum sa ajung la ei pentru un interviu se uitau pe CV sau mai intrebau unde de stau, cand vedeau ca Redfern spuneau ca e simplu sa ajung oriunde de acolo.
Ceva ce se putea economisi este chiria, sunt de acord ca pentru un nou venit e o chirie destul de mare 230/week. Am fost corect sfatuit de prietenii mei de aici inca din faza de cautare sa aleg ceva cam la 200/week si chiar mai putin, in ideea ca daca nu gasesc repede de lucru sa pot sta cat mai mult cu banii pe care i-am avut. DAR, am spus asta in jurnal, dupa 2 zile de cautari, dupa ce am vazut cam cum e piata din punct de vedere al locatiilor si care sunt preturile, eu zic ca in acel moment a fost cea mai buna afacere. Poate ca am gresit sau poate nu…

Permis auto&masina
Asta e ceva ce te poti lipsi destul de usor in primele luni de acomodare aici, transportul public este bine pus la punct in Sydney. Daca vii cu bani (15.000+ AUD) si ai deja permis din Ro, poate fi o idee buna sa obtii permisul Australian si sa-ti iei o masina second. Insa nu recomand nimanui sa faca asta pana nu are un job. Atunci o sa vada cat de utila e si daca e economic sa mearga cu ea la servici.
Pentru permis auto, daca ai deja unul romanesc si ai condus in Romania, poti invata in doua weekenduri si poti lipsi o jumatate de zi de la servici ca sa dai examenul scris, si o alta jumatate de zi sa dai proba practica. E ceva usor de obtinut si am de gand sa-l dau si sa-l iau chiar daca nu imi voi lua in curand masina, insa repet, imediat dupa ce am un job stabil.

Pentru transport “weekly pass” imi este extrem de util, cel pentru zona rosie imi este de ajuns deocamdata. Platesc destul de putin pe el, doar 16 dolari pe saptamana (redus la jumatate caci sunt student la AMES) si la frecventa cu care ma duc la interviuri eu zic ca este avantajos.

Orice job si aplicari in zone indepartate
Recunosc ca nu am incercat in mod serios sa-mi caut o slujba in alt domeniu decat IT, dar promit ca saptamana viitoare asta o sa fac…Stiu ca nu e usor nici una din asta sa obtii dar ca de obicei eu sunt optimist si increzator ca ma voi descurca.

De aplicat am aplicat si in zone mai indepartate de city, dar ori nu m-au chemat ori m-au respins la interviurile alea. Insa majoritatea joburilor din IT sunt in zone mai mult decat accesibile.
Sa aplic si pentru slujbe in Melbourne, Brisbaine sau alte orase e o utopie…In primul rand ca ar trebui sa ma duc acolo la interviu direct cu angajatorul iar pentru o ipotetica angajare chiar nu merita efortul (bani&timp). Deci posibilitatea de a gasi un job in alt oras, cautand de aici din Sydney, tinde spre 0. Normal ca daca mi-ar oferi o firma un job in IT in Melbourne sa zicem, as accepta fara sa stau prea mult pe ganduri si m-as muta acolo, chit ca pierd bondul de la chirie. Insa pana la urma, nu stiu daca ma intelegeti, tot in Sydney m-as intoarce…Asta e orasul MEU.

Despre orase
N-am vazut cum arata Melbourne, e posibil sa fie frumos. De fapt toate orasele sunt frumoase aici in Australia, tara insasi e un continent deosebit…Am ales Syd pentru ca posibilitatea de a-mi gasi job aici e mai mare decat in Mel (si asta se verifica usor dand o cautare pe orice site de cautare joburi specificand ca oras Sydney iar apoi orice alt oras din Australia). Dezavantajul e ca viata e mai scumpa aici…Insa la asta aduc contraargumentul ca si salariile sunt mai mari.
Parafrazandu-l pe Creanga, “nu stiu altii cum sunt dar eu…” vreau sa traiesc intr-un oras emblema al Australiei, aici unde “se fac jocurile” in economia nu doar a Australiei ci si a unei parti din Asia.
Cineva imi spunea ca vara orasul este supraaglomerat pentru ca este plin de turisti. Sa vina, noi ii primim cu bratele deschise, turist=bani iar bani=prosperitate. Pe mine chiar nu ma deranjeaza aglomeratia, am trait in Bucuresti 5 ani, ala e oras aglomerat nu Sydney.
Daca s-ar face un sondaj in orice parte a lumii si s-ar pune intrebarea “numiti un oras din Australia”, pe primul loc categoric ar fi Sydney. Iar daca intrebarea ar fi numiti doua atractii turistice, definitorii pentru Australia astea cam ar fi “Casa Operei” si “Harbour Bridge”
Iertata-mi fie ignoranta, dar eu nu stiu nimic despre Melbourne sau despre Brisbane, n-am nici o idee de ce cladire, constructie sau “icon” reprezinta acele orase. Departe de mine sa afirma ca aceste orase nu sunt si ele frumoase, sunt, si cu siguranta ca o sa le vizitez intr-o zi…Insa lasati-ma sa cred ca orasul meu e cel mai frumos si cel mai grozav din Australia, permiteti-mi sa ma mandresc cu el!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 07:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitule,
departe de mine intentia de-a te critica, e greu la inceput si fiecare a simtit asta pe propria piele. In legatura cu locuinta cred ca ai gresit, platesti foarte mult chirie, eu tocmai am vazut un loc pentru cineva care urmeaza sa vina, intr-un complex studentesc, in apartament cu 3 dormitoare, aveau in sufragerie tv si dvd, in bucatarie tot ce-ti trebuie, frigider, masina de spalat vase, cuptor cu microunde, masina de spalat rufe si uscator, fiecare camera are baia proprie cu chiuveta, wc si cabina de dus, camerele au pat, masa cu scaun, telefon, camera are cheie proprie si apartamentul are alta cheie. Complexul este securizat, exista manager tot timpul acolo, au sala de gimnastica, piscina, autobuz in strada si magazine la 2 pasi. Totul arata foarte bine, este un complex nou, si costa 135/sapt cu contract de minim 12 saptamani, poti apoi sa stai cat timp platesti cu 2 saptamani de preaviz cand te hotarasti sa pleci. Tot ce-ti trebuie este o perna si asternuturi de pat, restul ai acolo. Poate era mai bine sa te orientezi spre un astfel de loc :roll: .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 08:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Share accomodation
Apoi se pune problema de SIGURANTA.
Asta este motivul pentru care nici mie nu mi-ar place shared accomodation.
Si nu e numai frica ca te fura ceilalti, dar si obiceiurile lui te pot enerva. Pentru mine e destul de greu sa stau cu un strain in aceleasi apartament...
Dar zic ca pentru cine nu e o problema este o alternativa buna...
Citat:
Redfern
“Redfern suna urat pe CV” m-a amuzat copios, cred ca e ultimul lucru la care se uita un agent sau un angajator cand iti evalueaza CV-ul.
Nici eu nu cred ca-l intereseaza pe cineva ca unde sta un nou venit in Oz.
Sau daca-l intereseaza nu cred ca daca esti ok pentru un job te refuza doar ca stai in Redfern sau oriunde altundeva.
Citat:
Orice job si aplicari in zone indepartate
Recunosc ca nu am incercat in mod serios sa-mi caut o slujba in alt domeniu decat IT, dar promit ca saptamana viitoare asta o sa fac…Stiu ca nu e usor nici una din asta sa obtii dar ca de obicei eu sunt optimist si increzator ca ma voi descurca.
Sunt sigur ca vei gasi ceva nu am vrut sa spun ca nu vei reusi.
Si aici in Perth gasesti joburi necalificate, dar spun doar sa ai grija cat timp acorzi pentru a gasi cevat.
Citat:
Despre orase
Am ales Syd pentru ca posibilitatea de a-mi gasi job aici e mai mare decat in Mel (si asta se verifica usor dand o cautare pe orice site de cautare joburi specificand ca oras Sydney iar apoi orice alt oras din Australia).
Eu nu sunt sigur ca e asa.
Intr-adevar e necontestabil ca sunt mai multe joburi, dar eu m-am gandit ca si ceilalti emigranti din IT (si sunt foarte multi) decid la fel. Foarte multi decid sa mearga in Sydney si Melbourne pentru ca acolo sunt joburi multe. Iar de pe siteurile de cautare nu poti afla cati aplica la joburile respective.
De exemplu aici in Perth e lipsa mare de programatori Java(in alt domeniu nu stiu ca nu am cautat).Vin foarte putini programatori aici, iar cine a fost aici, sau a terminat facultatea aici si e bun pleaca in Sydney sau Melbourne pentru ca salarul e mai mare acolo.
Pe mine foarte putine cazuri nu m-au sunat cand am aplicat la un job ca Java developer.
Problema e doar ca stau foarte prost la engleza sunt sigur de asta.
Citat:
Dezavantajul e ca viata e mai scumpa aici…Insa la asta aduc contraargumentul ca si salariile sunt mai mari.
Este adevarat, nu te contrazic insa sa nu uitam ca la inceput nu ai job deci nu primesti salarul mai mare ci traiesti din banii(de obicei nu prea multi) adunat din salarii mici, foarte greu acasa.
Noi ne-am gandit ca in din banii cu care am venit (si am venit cu putin) o sa putem trai mult mai mult in Perth ca si in Sydney sau in Melbourne pana ne gasim joburi.
Un alt argument a fost ca concurenta la joburi e cu mult mai mica aici.
E adevarat ca castigi mai putin dar si cheltui mai putin.

Desigur nu vreau sa spun ca nu ai facut bine ca ai ales Sydney.
Sunt sigur ca vei reusi si acolo pana la urma. Cred ca toti care pleaca si vor cu adevarat reusesc pana la urma indiferent unde au aterizat!
Iar tu ai un optimism si o ambitie de invidiat cea ce te va ajuta foarte mult.

Pe emigrare.info (si nu numai aici) tendinta ITiistilor e sa plece in orase mai mari.
Vreau doar sa spun ca se pot aduce si contraargumente si ca nu sunt sigur ca e cea mai bune solutie in toate cazurile. Sau macar se poate si altfel...

Vad ca ai publicat noile episoade in jurnal asa ca ma apuc de citit :-)
Da si eu citesc jurnal tau si imi place mult.

Numai bine,
Tamas

p.s. ti-as spune: "tot asa asa mai departe!", dar mi se pare ciudat sa-ti spun eu asta pentru a tu esti un optimist 100% iar eu sunt un pesimist 98% deci ar iesi ciudat dca ti-as da eu sfaturi :-)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 10:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Gabitule, departe de mine intentia de-a te critica
De ce nu? Daca merit.... :roll:
Citat:
Totul arata foarte bine, este un complex nou, si costa 135/sapt cu contract de minim 12 saptamani, poti apoi sa stai cat timp platesti cu 2 saptamani de preaviz cand te hotarasti sa pleci. Tot ce-ti trebuie este o perna si asternuturi de pat, restul ai acolo. Poate era mai bine sa te orientezi spre un astfel de loc
Este excelent, dar e in Sydney? Si daca da, in ce zona? Caci cu cat te indepartezi de city, cu atat e mai ieftin, asta e logic...Si inca ceva, l-au obtinut singuri, adica ei au cautat, ei au negociat, ei au incheiat contractul?

OK, am inteles ideea, am inchiriat scump. Poate ca am gresit, dar am circumstante atenuante...Astea nu ma incalzesc si nu-mi tin de foame, dar omu' din greseli invata. :wink:

Stamasz, mate ai fost foarte la obiect. Respect!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 12:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Caci cu cat te indepartezi de city, cu atat e mai ieftin, asta e logic...
Foarte gresit!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 12:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sunt de acord cu cele zise de tine. Gabitzu, dar uneori e bine sa inveti din experienta altora, ca nu ai timp in viata asta sa faci toate greselile. Si orice parere as avea eu sau altul, e clar ca ai actionat cu buna intentie fata de propria persoana. SI orice ai fi facut e bun facut. Acum trebuie sa te concentrezi sa scoti tot ce poti mai bun din deciziile pe care le-ai luat si sa mergi inainte cu optimism, asa cum vad ca o faci. Fiecare nou venit in Australia are partea lui de greutati, de greseli, de nervi si stres, dar si de bucurii si momente superbe. Uneori sunt una calda, una rece, alteori e un amalgam de evenimente.

Capul sus si ganbate!!! (adica "la lupta" pre limba japoneza) :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2005, 14:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Este excelent, dar e in Sydney?
Nu este in Sydney, dar sunt sigura ca aveti si voi asa ceva acolo. Complexele astea le gasesti pe langa universitati, deci nu la periferie :wink: .
Citat:
...Si inca ceva, l-au obtinut singuri, adica ei au cautat, ei au negociat, ei au incheiat contractul?
Deocamdata am fost eu sa vad la fata locului dar nu este nici o problema, se rezolva totul prin email, managerul mi-a spus ca trebuie depusa chiria pe o saptamana ca sa tina locul iar cand persoana ajunge in Australia semneaza contractul si intra in camera. Este un complex studentesc si sunt obisnuiti sa rezolve clientii de la distanta :wink: .

Gabitule,
daca eu as fi tu :lol: :lol: , tanar holtei si fara griji :roll: , as aplica pentru joburi in IT in zone ca Darwin, ai primi job imediat, acolo este criza de specialisti nu ca in orasele mari unde e plin de ei. Angajatorii din astfel de locuri iti ofera locuinta si iti platesc drumul, iar salariile pentru profesionisti sunt cateodata mai mari ca in marile orase. As ramane acolo 1-2 ani timp in care as munci 10-12 ore pe zi iar apoi m-as intoarce cu o gramada de bani, recomandari si experienta australiana intr-un oras mare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Aug 2005, 08:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Deci, tre' sa tin minte, complexe studentesti... :roll: N-am stiut, e vina mea. :oops:
Oricum ideea asta e buna daca m-as muta din Sydney ceea ce nu se va intampla. :wink:

Iertati-mi neincrederea dar eu nu cred ca "se rezolva prin email" fara sa ai pe cineva aici ca sa se duca sa vada macar camera si sa confirme ca e locuibila.
Cand am venit aici nu-i cunosteam decat pe Andy, Adi si pe Catalin, oameni tare de treaba dar pe care nu-i stiam decat din schimbul a catorva mesaje pe internet...Nu puteam sa le cer "va rog sa va interesati inainte pt. mine si gasiti-mi cel mai ieftin loc unde sa stau", asa ceva nu se face. Oamenii te ajuta dar consider ca n-am dreptul sa-i pun pe drumuri doar pt. a fi eu sigur ca am cel mai convenabil flat.
Insa am cerut informatii despre zone, Andy si Adi si mi-au spus care sunt zonele "secure" si pe cele care ar trebui sa le evit. Initial am vrut sa gasesc in Marrickville, Dulwich Hill sau in imprejurimi. Am cautat, am vazut, n-am gasit. Nu puteam sa mai stau 2-3 zile in speranta ca "poate o sa gasesc ceva bun". Si oricum mai jos de 200 AUD chiar nu era nimic, poate doar ceva foarte departe de transport sau foarte urat (am vazut pereti stacojiti, bucatarie plina de grasime pe pereti, podea gaurita sau usi care se inchid cu greutate). Am vazut si apartament care n-avea nimic, dar nimic (mocheta, dulapuri la bucatarie, dulapuri in vreo camera iar dusul...no comment).
Ceea ce vazusem pana atunci imi displacuse atat de mult incat cand am vazut cum arata apartamentul asta, am zis ca redfern e "the best". Plus ca locatia a contat enorm, toti imi recomandasera sa am in apropiere statie de tren iar redfern e superb din punctul asta.
In stresul ala, cand fiecare zi insemna 50 AUD la cazare eu zic ca e posibil sa fi gresit, dar asa am gandit atunci, aia am crezut ca e cea mai buna solutie. Ca a fost sau nu, inca nu sunt convins dar daca toata lumea de aici e de acord ca am gresit cu asta, OK, mea culpa. :cry:

Eh, asta sa fie problema mea ca stau intr-un apartament prea scump pe care nu mi-l permit. :lol: Daca am job se rezolva totul, no worries.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Aug 2005, 09:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Iertati-mi neincrederea dar eu nu cred ca "se rezolva prin email" fara sa ai pe cineva aici ca sa se duca sa vada macar camera si sa confirme ca e locuibila.
Sa stii ca se poate, eu am gasit complexele pe internet, asta este unul din ele http://www.seqrents.com.au/nexus/index.htm , cel pe care l-am vazut tot pe internet l-am gasit, am fost acolo si crede-ma arata exact ca pe site, am vrut sa fac poze dar nu avea rost. Managerul mi-a spus ca rezolva prin email cu persoana interesata, nu cu mine :oops: . Nu incerc sa te critic, dar poate informatia ajuta pe altii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 729 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2