Board index
Acum este 22 Sep 2019, 04:34

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: jurnalul lui gabitu
MesajScris: 26 Iun 2005, 10:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

m-am hotarit sa pun aici jurnalul lui gabitu,...mi-a spus ca vrea sa scrie cit mai detaliat experienta lui australiana de zi cu zi...si cum,fara sa vreau sa il jignesc in nici un fel,el e un om picat din cer aici,care nu cunoaste sydney sau viata australiana,care trebuie sa invete de la -5 viata australiana in orice aspect,...cred ca experientele lui de foarte nou venit si cum incepe sa se adapteze pot sa fie foarte utile la altii care vin aici in sydney....
deci...bafta mare gabitu in noua ta viata,iti zic inca o data....si sper ca ce scrii tu aici sa ajute pe multi
jurnalul lui gabitu
[Link Updated 11/2011] http://gabrielneagu.com/

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2005, 15:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hello everybody!

Da, e clar, am picat din cer odat cu ploaia marunta care cade acum in Sydney... :lol:
Ce sa zic in primul rand e un soc cultural, in al doilea rand un soc lingvistic. Adica engleza pe care o stiti voi si cu care ati luat IELTS-ul e nimic aici. E tare frustrant sa asculti ceea ce vorbesc ei si sa nu le poti raspunde corect chiar daca ai inteles sa zicem ce spun ei...iar accentul meu, vai accentul meu!
Dar stiti ce e cool? Ca nimeni nu se supara, toti iti repeta si au rabdare cu tine, ca nici nu trebuie sa le ceri si te ajuta daca pari dezorientat. Eram azi intr-o statie de railway (Kings Cross) si nu stiam pe ce banda sa o iau sa ajung undeva iar supraveghetorul de acolo, din ghereta lui, m-a vazut dezorientat si a iesit sa ma intrebe: "you need some help?". Asta m-a dat pe spate...Doar cateva secunde am ezitat si asta a sarit sa ma ajute. Bai ce chestie!
Ce sa va mai zic, cititi mai multe in jurnalul meu, dar ideea principala e ca ma simt bine chiar daca sunt un pic stresat cu cautarea unui apartament pt. ca apoi sa pot sa imi caut job. Dar cand toti iti spun "don't worry mate", cum naiba sa nu fi oprimist? :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2005, 17:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut gabitu !

Ori am eu probleme cu compu' , ori nu ai inceput inca sa scrii in jurnal !?!

Bafta si toate cele bune in noua ta viata.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iun 2005, 00:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut florindgis... eu am savurat primele 3 zile din jurnalul lui gabitu.
Vezi ca este un link "iunie" si acolo vezi zilele lunii. Vad ca pentru 26 iunie inca nu a aparut nici o intrare in jurnal, poate maine (sau azi mai tarziu)...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iun 2005, 18:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da, acum le vad si eu !!!!
Pana astazi daca intram pe "iunie" patratelele (zilele) de la 23 la 26 aveau alta culoare ( semn ca erau scrise) dar cand imtram pe oricare din ele pagina aparea alba ...fara nimic scris in ea!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iun 2005, 20:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

problema nu-i a voastra ci a providerului. daca aveti dubii, faceti un ping cu numele site-ului www.australia.go.ro
de dimineata mergea dar cred ca seara este trafic prea mare si serverul nu raspunde.

poate intr-adevar dl. Banu sau Gandalf ar fi inspirati sa ii atribuie citiva mega jurnalului lui Gabitzu.

altfel, sint sute de furnizori de spatiu pentru a tine astfel de jurnale pe internet ... ajunge sa cautati cu cuvintul cheie "blog" :o

Gabitu, daca treci pe aici : multa multa bafta !! sigur ca vei fi extrem de prins in urmatoarele luni, dar jurnalul tau dupa cum vezi este extrem de apreciat !

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iun 2005, 08:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Uite acum ii scriu un mesaj privat lui Gabitu sa vedem cum facem. O rezolvam noi. Mie cei de la go.ro (home.ro) nu imi plac.

Bafta,
Adrian

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iun 2005, 09:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hello!

Din pacate eu scriu zilnic seara in jurnal pentru ziua respectiva dar nu am posibilitatea sa o pun pe site in aceeasi zi. Scuze pentru acest inconvenient...N-am acces la internet iar aici pe anga mine (Kings Cross) costa 1 AUD 30 de minute (cum am luat acum) sau 3 AUD nelimitat (cum am luat data precedenta). Deci scump ca sa vin zilnic. In general am sa incerc sa pun la 2-3 zile ceea ce am scris.

Va multumesc si ma bucur ca-mi cititi jurnalul!

Bye mates!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iun 2005, 09:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta Gabitu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iun 2005, 22:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

spor in toate gabitu.

ca si comentariu: butoanele de la semafoare exista si in cluj, pentru strazi cu trafic auto mare si trecatori putini. mai sa fie ca avem si noi sidnii-ul nostru.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2005, 05:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabitu, eu iti citesc jurnalul in fiecare zi (te intrebai daca oare o face cineva). Bafta din toata inima, de 1 milion de ori.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2005, 18:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta multa, ai grija de tine.Si cand o sa iti fie greu, noi suntem aici si o sa te incurajam.Era nevoie de un jurnal al unui ''picat din cer'' pentru noi care o sa te urmam si care suntem la fel.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2005, 18:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

:P Bafta multa acolo gabitu si tin sa-ti multumesc pt. jurnal.
Este exact ce ma intereseaza pe mine ( impresiile noului emigrant) si cred ca si pe alta lume.

abia astept o noua zi in jurnal :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2005, 08:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta multa Gabitu. Sa ii tii pe ceilalti la curent :) ca eu tot nu am sanse sa citesc jurnalul :( Poate doar sa ma duc la un internet cafe ceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2005, 18:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

In sfarsit am reusit si eu sa citesc.

Bravo tie Gabitu pentru cum reusesti sa te acomodezi. Spor la inchiriat si bafta maxima mai departe cu gasitul unui job.

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este ├«nchis, nu pute┼úi modifica mesaje sau s─â scrie┼úi r─âspunsuri viitoare.  [ 423 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 ÔÇŽ 29 Urm─âtorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2