Board index
Acum este 15 Oct 2019, 13:50

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Exista xenofobie in Noua Zeelanda?
MesajScris: 08 Aug 2014, 20:10 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Niste amici irlandezi mi-au spus ca bastinasii din Noua Zeelanda, mai exact albii, sunt xenofobi, ca nu le plac strainii, chiar daca sunt albi din Irlanda sau U.K.asa ca iti gasesti greu loc de munca daca nu ai ceva stabilit inca din tara.Este adevarat?Stiu ca albii se imputineaza tot mai mult si cresc la numar asiaticii, in special cei din insule, si vechii bastinasi, maorii, care au un alt stil de viata fata de europeni, insa sa fii reticent fata de un european alb si sa primesti la greu asiatici, nu este corect.Cand Noua Zeelanda va fi locuita majoritar de asiatici va arata altfel.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2014, 07:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
insa sa fii reticent fata de un european alb si sa primesti la greu asiatici, nu este corect.
You'll fit right in! :roll:

Sus

MesajScris: 09 Aug 2014, 07:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Niste amici irlandezi mi-au spus ca bastinasii din Noua Zeelanda, mai exact albii, sunt xenofobi, ca nu le plac strainii, chiar daca sunt albi din Irlanda sau U.K.asa ca iti gasesti greu loc de munca daca nu ai ceva stabilit inca din tara.Este adevarat?Stiu ca albii se imputineaza tot mai mult si cresc la numar asiaticii, in special cei din insule, si vechii bastinasi, maorii, care au un alt stil de viata fata de europeni, insa sa fii reticent fata de un european alb si sa primesti la greu asiatici, nu este corect.Cand Noua Zeelanda va fi locuita majoritar de asiatici va arata altfel.
E de la sine înțeles că e adevărat, nu trebuie demonstrat.
Oamenii sunt DE REGULĂ refractari la schimbare și nou, implicit nu le plac străinii.
Asta se aplică ORICUI, nu neapărat neozeelandezilor.
Gasitul de lucru este dificil in momentul de față peste tot. Nimic special.

Partea a doua cu asiaticii este doar o afirmație, nu ai făcut nimic să demostrezi că așa e.
La fel așa pot spune și eu că mi-au zis mie niște amici italieni... românilor le plac țiganii și îi protejează și se înmulțesc, și cum va arăta România în viitor dar evident afirmațiile mele sunt scoase din burtă, apă de ploaie.

Pe scurt - pierdere de vreme și uzare inutilă de taste....

Sus

MesajScris: 09 Aug 2014, 16:04 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Citat:

Partea a doua cu asiaticii este doar o afirmație, nu ai făcut nimic să demostrezi că așa e.
La fel așa pot spune și eu că mi-au zis mie niște amici italieni... românilor le plac țiganii și îi protejează și se înmulțesc, și cum va arăta România în viitor dar evident afirmațiile mele sunt scoase din burtă, apă de ploaie.

Pe scurt - pierdere de vreme și uzare inutilă de taste....
,,Ethnicity and immigration
Main articles: New Zealanders and Immigration to New Zealand
New Zealanders of European descent

In the 2006 census, 67.6 percent identified ethnically as European and 14.6 percent as Māori.[239] An additional 11.1 percent of the population identified simply as being of "New Zealander" (or similar) origin; most of these are believed to be of European heritage.[240] Other major ethnic groups include Asian (9.2 percent) and Pacific peoples (6.9 percent), while 1 percent identified with other ethnicities.[241][n 7] The population has become more diverse in recent decades: in 1961, the census reported that the population of New Zealand was 92 percent European and 7 percent Māori, with Asian and Pacific minorities sharing the remaining 1 percent.[243]

While the demonym for a New Zealand citizen is New Zealander, the informal "Kiwi" is commonly used both internationally[244] and by locals.[245] The Māori loanword Pākehā has been used to refer to New Zealanders of European descent, although others reject this appellation.[246][247] The word Pākehā today is increasingly used to refer to all non-Polynesian New Zealanders.[248]
Lion dancers wearing bright red and yellow costumes
lion dancers perform at the Auckland Lantern Festival.

The Māori were the first people to reach New Zealand, followed by the early European settlers. Following colonisation, immigrants were predominantly from Britain, Ireland and Australia because of restrictive policies similar to the white Australian policies.[249] There was also significant Dutch, Dalmatian,[250] Italian, and German immigration, together with indirect European immigration through Australia, North America, South America and South Africa.[251] Following the Great Depression policies were relaxed and migrant diversity increased. In 2009–10, an annual target of 45,000–50,000 permanent residence approvals was set by the New Zealand Immigration Service — more than one new migrant for every 100 New Zealand residents.[252] Twenty-three percent of New Zealand's population were born overseas, most of whom live in the Auckland region.[253] While most have still come from the United Kingdom and Ireland (29 percent), immigration from East Asia (mostly mainland China, but with substantial numbers also from Korea, Taiwan, Japan, and Hong Kong) is rapidly increasing the number of people from those countries.[254] The number of fee-paying international students increased sharply in the late 1990s, with more than 20,000 studying in public tertiary institutions in 2002.[255''

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Zealand

Statistica spune tot.Cati albi erau in anul 1961 si cati erau in anul 2006.Asa stau lucrurile si in SUA.Scade numarul albilor si creste cel al asiaticilor.In ceea ce priveste stilul de viata si felul de a fi al celorlalti care nu sunt albi, cunosti foarte bine cum sta situatia.
Chiar daca nu ma crezi, si nu iti postez un link ca sa te convingi, in ultimii 10 ani, in Romania cea mai mare rata a natalitatii de departe o au tiganii.Circa 70% din copiii nascuti sunt tigani.Viitorul suna bine.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2014, 16:09 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Citat:
.
Oamenii sunt DE REGULĂ refractari la schimbare și nou, implicit nu le plac străinii.
Fals.In Canada si SUA nu ai asemenea probleme.Sigur ca pe unii bastinasi ii deranjeaza faptul ca unii imigranti ocupa anumite locuri de munca pentru ca sunt mai performanti insa asta este problema lor.

Sus

MesajScris: 10 Aug 2014, 05:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
.
Fals.In Canada si SUA nu ai asemenea probleme.
OK, you win, best argument ever :)
In conclusion better stay away from New Zealand (and Australia).

Sus

MesajScris: 10 Aug 2014, 09:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

parere proprie = falsa afirmatia amicilor irlandezi

Sus

MesajScris: 10 Aug 2014, 10:21 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cit Ghiness a baut prieteni irlandeji? :lol: Sau era boyracers?

Sus

MesajScris: 10 Aug 2014, 12:18 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
,
OK, you win, best argument ever :)
In conclusion better stay away from New Zealand (and Australia).
Asa voi face.M-as muta in Noua Zeelanda doar sa stric bani nu sa fac bani.Marea majoritate a neozeelandezilor bine pregatiti profesional se reloca in Europa, SUA si Australia, ca este mai aproape, din lipsa de oportunitati.De ce m-as duce la capatul lumii sa fac bani?
In acest moment ai mult mai multe oportunitati economice in SUA, Canada si Europa decat in Australia si Noua Zeelanda.
Imi place geografia si cultura altor tari de aia ma aflu pe acest forum.Fiecare avem micile noastre placeri.

Ultima oară modificat 11 Aug 2014, 06:56 de către sorin_2002_, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 10 Aug 2014, 12:21 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Prietenii astia nu sunt bautori chiar daca majoritatea irlandezilor sunt.Ziceau ca la unele locuri din marile orase sunt postere pe care se mentioneaza ca irlandezii nu au ce cauta in local.Se stie ca de regula irlandezii beau foarte mult apoi provoaca scandal.

Ultima oară modificat 11 Aug 2014, 06:56 de către sorin_2002_, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2014, 02:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

La fel e si in Cehia, Australienii nu sunt vazuti bine cand intra la ''bauta'', deh trasatura comuna...desi nu cred ca-si permite cineva sa scrie la intrare ca unii/altii n-au voie inauntru.
Asa cum a zis Cristoss raspunsul la intrebarea ta este,’’ Da, exista xenofobie’’, (si rasism)…dar daca vrei e o caracteristica a tarilor insulare si mai ales a AU-NZ care-s departe de lumea dezvoltata. Oricum treburile astea le poti afla si pe google ca noi romanii ''inghitim’’ multe.
Insa ca european alb, daca sti limba nu te va afecta foarte mult in gasirea unui job…doar in situatiile in care concurezi cu localnici cu experiente si studii similare. Canada si SUA au vazut mai multi emigranti si de aceea xenofobia nu e asa pronuntata…dar nu vad cine ar vrea sa se duca in Canada acum unde somajul este peste 7,5%.
Daca nu vrei sa te muti in AU-NZ poti oricand sa faci pe tursitul aici….desi este foarte scump. Iar cultura, nu prea vad ce ar fi de placut la ea, (xenofobia e parte din cultura) …cred ca iti place stilul lor de viata si imaginea pe care o arata lumii (bani, plaja, lipsa stres)
AU si NZ sunt deschise tuturor, nu e vorba ca primesc asiatici la greu, asiaticii vor sa vina..si sunt multi. Australienii si neozelandezii sunt speriati de faptul ca asitaticii cumpara multe case, terenuri si afaceri dar daca nu i-ar primi economia s-ar duce in jos. Cu siguranta AU si NZ peste 40 ani vor arata altfel, mult mai Asian …nu stiu daca e bine sau nu dar macar asa vor invata si localnicii ce-i aia work ethic.

21.01.2013 - EOI submitted
17.02.2013 - Visa 189 lodged
20.02.2013 - Meds at Village
03.04.2013 - Visa grant
01.2014 - Arrived in AU
01.2015 - Left AU

Sus

MesajScris: 11 Aug 2014, 05:30 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
Prietenii astia nu bautori chiar daca majoritatea irlandezilor sunt.Ziceau ca la unele locuri din marile orase sunt postere pe care se mentioneaza ca irlandezii nu au ce cauta in local.Se stie ca de regula irlandezii beau foarte mult apoi provoaca scandal.
Pai daca sint prosti si nu se prind ca face lumea misto. Aicea e haz mare cu irlandejii, cas mai ca moldovenii asa mai inceti si se vede daca nu sa prins de banc. Na-re nimenea nimica cu tine, mai ales daca esti alb si vb engleza cit de cit. se mai stramba la aia din insule si la chinejii care nu rupe limba deloc da almintrea nui can Europa unde daca zici miau si se pride ca esti roman ai puso.

Sus

MesajScris: 30 Ian 2016, 12:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

li se aplica unora dar probabil nu e populatia care te intereseaza, sau cu care sa ai ce discuta. De exemplu e o cucoana pe aici (in South Wairarapa, rural) care a trait toata viata ei din benefits, are vreo 15 copii probabil si din cind in cind face cite o criza de tantrum ca aici n-au ce cauta "exports". A trecut pe linga mine si mi-a zis "mongrel". Am replicat cu un termen international care incepe cu "i" si mi-am vazut de drum.
Daca te ajuta cu ceva, dp ei de vedere "exports" sint toti care nu fac parte din aia 15 crescuti la ea in paddock, deci pina si "city boys" din Wellington sint tot exports dp ei de vedere. Asa cum am zis, nu e un segment al populatiei de a carei parere sa tii cont. Or fi citeva house wives frustrate: si citiva skinheads frustrati. Oh, well. Ghinionul lor. Aia nu sint angajatori precis. :-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2