Board index
Acum este 20 Noi 2019, 16:16

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 356 357 358 359 360
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Oct 2019, 06:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Este mult mai bine in Australia. Mai relaxant, fara stress, oamenii in general sunt mai misto, salariile sunt mai mari, ai mai mult timp pentru familie,
Australia, unde anume?

Apropo, aveti si voi in Australia un grup acolo? Un alt forum sau un grup de F/Book?
Cameron, nu stiu daca as fi ales UK dupa Australia, poate State

Sus

MesajScris: 28 Oct 2019, 11:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Este mult mai bine in Australia. Mai relaxant, fara stress, oamenii in general sunt mai misto, salariile sunt mai mari, ai mai mult timp pentru familie,
Australia, unde anume?
Brisbane.
Citat:
Cameron, nu stiu daca as fi ales UK dupa Australia, poate State
Am fost in State acum o luna in San Francisco. M-am ingrozit. Miroase puternic a urina de cum iesi din aeroport, mai ales in statiile de tren. Plin de homeless people pe strazi. Noaptea daca iesi din hotel pe la 11-12 zici ca esti in zombieland cu toti drogatii care iti cer 1 dolar cu mana intinsa. Cacatii de caine la ora 9 am pe strazi, asta dupa ce au spalat aia cu hydrojet la 7 am. Corturi de homeless pe capacele de canalizare sa le tina de cald. Seringi uzate intre corturi, trebuie sa ai grija pe unde calci. In parcul din spatele hotelului Hyatt Regency plin de corturi iar fantana arteziana inchisa cu gard de sarma sa nu faca homeless baie in ea. Coada de cersetori la supa calda oferita de voluntari. Vorbim de San Francisco CBD. In 2021 o sa revin la San Diego apoi in 2022 in Chicago. Vedem daca mi se schimba opinia.
Nu o fi UK locul perfect sau Londra raiul pe pamant, dar in mod cert e mai bine decat in US cel putin din medical si social insurance perspective. Vedem ce va mai fi dupa ce se vor linisti apele dupa Brexit. Overall perspectivele de business sunt mai bune in UK decat in Australia (taxe mai mici, support pentru R&D, reputatie mai buna) plus proximitatea fata de echipa care lucreaza remote din Olanda si Romania. Desi am clienti in US nu m-as muta acolo sa traiesc. Poate doar inapoi in Australia intr-o zi...

Sus

MesajScris: 30 Oct 2019, 05:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

US nu este numai zonele rau famate din SF, LA sau Chicago
Eu zic ca America e cea mai tare zona pentru afaceri

Zona in care ai fost tu este f. scumpa

Daca vrei curatenie, mergi spre nord, Oregon, Washington, de ce nu Victoria pe insula
In est ai North Carolina, South Carolina, mie-mi place la nebunie zona asta a mea.
Imprastiata pe mii de mile patrate cu vegetatie multa si cu 4 anotimpuri

Anyway, succes

Sus

MesajScris: 01 Noi 2019, 13:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
US nu este numai zonele rau famate din SF, LA sau Chicago
In mod sigur sunt si zone faine.
Citat:
Eu zic ca America e cea mai tare zona pentru afaceri
E discutabil. Depinde de industrie. Business-ul meu este location independent iar in curand o mare parte din venituri vor fi generate online pe o platforma LMS. Serviciile deja le oferim intr-o combinatie remote / on-site asa ca nu prea conteaza unde suntem pe glob. Mai am comentarii din cand in cand de la unii de prin Middle East ca am romani in echipa si ar trebui sa fiu mai ieftin dar ii trimit rapid la plimbare sa-si caute pe altii in India si Bangladesh.
Citat:
Zona in care ai fost tu este f. scumpa
Asa am auzit si eu.
Citat:
Daca vrei curatenie, mergi spre nord, Oregon, Washington, de ce nu Victoria pe insula
In est ai North Carolina, South Carolina, mie-mi place la nebunie zona asta a mea.
Imprastiata pe mii de mile patrate cu vegetatie multa si cu 4 anotimpuri
Nu stiu de ce nu m-a atras niciodata America. Ca si lifestyle sunt convins ca Australia este pe US. La fel cum este si peste UK. Cu mult peste UK. Pana si britanicii sunt surprinsi cand aud ca m-am mutat din Australia in UK: why? why here? no way, who is coming from Australia here? Peste 30% din emigratii britanici aleg Australia si nu e de mirare. Am fost si in Canada anul trecut. In Septembrie pare OK, dar nu ma atrage. Stiu ca vin iernile alea lungi de 5-6 luni.
Peste 7 ani cand o sa intru in semi-retirement o sa mut probabil inapoi in Brisbane. Intre timp ma bucur de proximitatea Londrei ca si hub pentru result Europei, North America si Middle East.

Sus

MesajScris: 02 Noi 2019, 04:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ca si lifestyle sunt convins ca Australia este pe US.
Oh, nu se poate compara
Eu as merge maine in Canada. Pe mine m-a atras intrecerea, rechinii, dinamismul din State
Si aici in Motor City, e punctul fierbinte al planetei

Daca vrei Canada in semiretirement, incearca Victoria
Acolo nu e iarna niciodata.
Pentru romani in general Canada inseamna Montreal
Nimic mai fals

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 356 357 358 359 360

Ora este UTC+02:00 UTC+2